Magyarországon, Budapesten pedig elég sok bezárt üzlet, kisbolt, lehúzott roló, megszűnt vállalkozás van, e sorok írója a viszonylag jól menő XIII. kerületben pár sarkon belül is tucatnyi megszűnt, vagy megszűnő, más formában 1-2 évente újra próbálkozó boltot, vállalkozást látott. (Sőt, némelyeknek csak pár hónap jutott.)
Az osztrákok többek között konzervativizmusukról híresek, meg arról, hogy sokkal jobban élnek nálunk, és sok tízezer honfitársunk dolgozik náluk. Sok szempontból hozzájuk mérjük magunkat, őket szeretnénk utolérni, így nem érdektelen, mi történik náluk. A legérdekesebb talán az, amikor semmi. Amint a mellékelt képen látható, hagynak dolgozni egy vállalkozást 262 éve, a jelek szerint nem államosították, nem trafikmutyizták el, nem vették el a jogosítványait.
Amint a bejárat mindkét oldalán látható „Computer” feliratú táblákból kikövetkeztethető, azért a régi alapítás nem jelenti azt, hogy a cég ne haladt volna a korral. Egyébként Magyarországon is Mária Terézia császárnő alapította az első lottót, 1782-ben, így elvileg nekünk is lehetne 200 évnél régebbi lottózónk...
Prágában a régi sörözőkön is van hasonló cégtábla, ezek szerint sokuk a középkor óta működik, mint például a híres turistalátványosság, az U Fleku (Az Órához), amelynek első említése 1499-ből származik. Bár a szocializmusban ezt is államosították, de legalább később reprivatizálták, a Wikipedia szerint visszaadták az eredeti tulajdonosoknak.
Ezzel szemben Magyarországon a történelem viharai miatt ma szinte nincs is olyan kisvállalat, amely pár évtizednél régebbi lenne, lehetőleg azonos tulajdonosi körrel. A nagyvállalatok egy része jó régi (Mol, Ibusz, OTP, „Matáv”, BÁV, stb.), de több-kevesebb erőszakkal váltott tulajdonost, akár többször is. A rendszerváltás utáni kártalanítás során nem adták vissza az eredeti tulajdonosok vagyonát, például a Zwack-családnak is újra meg kellett vásárolnia régi gyárát.
Ehhez jön még, hogy újabban a magyar kormányzat sok vállalkozást, bankot államosít, nyomott áron megvásárol, vagy egyes feltételezések szerint majd fog, például miután különadókkal, jogszabályokkal rossz helyzetbe hozta. Vagy egyes üzletágakat korábbi tulajdonosoktól új tulajdonosok kezébe játszik át, mint a szerencsejáték-ipar egyes részeit vagy a dohány-kiskereskedelmet. (És sajtóhírek szerint később majd az alkohol-kereskedelmet is.)