7p
KKV

531 milliárd forintot folyósítottak eddig az NHP Hajrá hitelprogram 1500 milliárd forintos keretéből, és további közel 186 milliárd forint vár folyósításra vagy hitelbírálatra a Bank360.hu pénzintézetektől származó információi szerint. A pénzügyi szakportál a folyósítási adatok mellett arra is rákérdezett a hitelintézeteknél, hogy melyik a legnépszerűbb hitelcél, átlagosan mekkora összeget folyósítottak, illetve hogy melyik ágazatba jutott eddig a legtöbb pénz.

Ezt a témát boncolgatja mélyebben testvérlapunk, a Piac & Profit aktuális, nyomtatott száma, mely kapható az Inmedio és a Relay újságárusoknál, online peddig itt lehet megrendelni.

A koronavírus-járvány nem tántorította el a vállalkozásokat a hitelfelvételtől, különösen, ha kedvezményes, kamattámogatással felvehető kölcsönökről van szó - a két legnépszerűbb termék jelenleg a Széchenyi Hitel és az NHP Hajrá. Utóbbi esetében a hitelintézetek beszámolói alapján az elmúlt hónapban nőtt a folyósított és az elbírálás alatt álló kölcsönök volumene is - április óta több ezer vállalkozás élt a kamattámogatott kölcsön lehetőségével.

Mennyit folyósítottak eddig a bankok?

Az UniCredit Bank és az UniCredit Leasing eddig mintegy 32 milliárd forint NHP Hajrá hitelt folyósított ügyfelei részére, az elbírálás alatt álló igénylések volumene pedig meghaladja a 20 milliárd forintot. Az igénylő vállalkozások száma több mint 650, 60 százalékuknak pedig már folyósította is a kölcsönt a hitelintézet. 

A CIB Csoportnál az NHP Hajrá hitel- és lízingszerződések összértéke augusztus közepén 27 milliárd forint volt, melyből 13 milliárd forintot folyósított is a pénzintézet - további 30 milliárd forintnyi igénylés pedig elbírálás alatt állt. Az igénylő vállalkozások száma megközelítette a 400-at. 

Az MKB Bank augusztus végéig 16 milliárd forintot meghaladó értékben kötött hitel- vagy lízingszerződést ügyfeleivel az NHP Hajrá keretében, és még egyszer ugyanekkora volumen várt épp bírálatra. A banknál a 400 NHP Hajrát igénylő vállalkozásból közel 100 ügyfél esetében történt már tényleges folyósítás.

Az NHP Hajrá konstrukcióira az OTP Csoportnál több mint 2000 ügyfél szerződött, összesen 78 milliárd forint értékben. Mindebből több mint 50 milliárd forint folyósítása már meg is történt.

A Takarékbank az NHP Hajrá kölcsönből 30 milliárd forintot folyósított, továbbá közel 100 millió forintnyi ügylet van bírálat alatt. Az ügyfelek száma már elérte a négyszázat.

A Gránit Bank augusztus végéig körülbelül 33 milliárd forintot folyósított az NHP Hajrából, emellett több tízmilliárd forint áll elbírálás alatt. Körülbelül 100 ügyfél adta be igénylését a Gránit Bankhoz. 

A Budapest Bank a lízingszerződésekkel együtt több mint 32 milliárd forintra szerződött, amiből 20,5 milliárd forintot már folyósított is. A bank augusztus végéig 128 vállalkozással kötött szerződést, a Budapest Lízing pedig további 160 vállalkozásnak folyósított már NHP Hajrát. További 10 milliárd forintnyi kölcsönről döntött már pozitívan a bank, elbírálás alatt pedig 9 milliárd forint áll. A Budapest Lízingnél szintén több milliárd forintnyi NHP Hajrá van még kilátásban.

Az Erste Bank által az NHP Hajrá program keretében augusztus végéig folyósított összeg meghaladta a 41 milliárd forintot, mely összeget 220 vállalkozás igényelte, további 167 ügyfél pedig összesen 58 milliárd forintnyi kölcsön bírálatra várt.

A K&H Bank július 31-ig összesen 69 milliárd forint értékű szerződést kötött.

“Összesítve a bankok által közölt eredményeket, valamint az NHP Hajrá hivatalos visszaszámlálóját, a már folyósított 531 milliárd forint mellett további 186 milliárd forintnyi volumen várt augusztus végén bírálatra vagy folyósításra. Figyelembe véve, hogy a bankok többsége elenyésző elutasítási arányról számolt be, megállapítható, hogy a felhasználható hitelkeret közel fele már elfogyott” – közölte Vrazsovits Rita, a Bank360.hu elemzője. Ez összhangban van az MNB júniusi becslésével, mely szerint 2020 év végéig akár az 1000 milliárd forintot is meghaladhatja az NHP Hajrá szerződések volumene.

Számottevő különbség van az átlagosan folyósított hitelösszegek között

A bankok visszajelzése szerint az átlagosan folyósított hitelösszegek között jelentős különbségek vannak. A Gránit Bank 350 millió forintos átlagos hitelösszegről számolt be, míg a Takarékbank ügyfelenként átlagosan 38 millió forintot folyósított. 


 
Melyek a legnépszerűbb hitelcélok?

Az UniCredit Banknál a már megkötött NHP Hajrá szerződések alapján a szerződött összeg 17 százalékát új beruházásra és lízingre, 57 százalékát forgóeszközre (új és hitelkiváltás), 26 százalékát beruházási hitelek kiváltására fordítják az igénylők.

A CIB Banknál a legnépszerűbb lízingcélok között a kishaszongépjárművek, a mezőgazdasági gépek, valamint az ipari és termelőberendezések szerepelnek, hitelek esetén pedig a forgóeszköz-finanszírozás iránt tapasztalható fokozott érdeklődés.

Az MKB Banknál igénylő ügyfelek közel azonos arányban vesznek igénybe beruházási és forgóeszközhitelt, míg a támogatás-előfinanszírozás és a hitelkiváltás együtt sem éri el a 10 százalékos arányt a benyújtott igénylések között.

Az OTP Banknál hitelkiváltásra az ügyfelek csupán 15 százaléka vette igénybe a forrásokat, új hitel igénylésére tehát 85 százalék. Az összes igénylést vizsgálva az ügyfelek több mint 70 százaléka a szabad felhasználású forgóeszköz hiteleket kereste, csaknem 30 százalékuk pedig beruházásokhoz igényelt forrást.

A Takarékbanknál a beruházás a leggyakoribb hitelcél, de a forgóeszköz és támogatás-előfinanszírozó hitelek iránt is sokan érdeklődnek. A hitelkiváltást kevés vállalkozás jelölte meg hitelcélként a Takarékbanknál.

A Gránit Banknál fele-fele arányban hitelkiváltásra és addicionális finanszírozásra vették igénybe az elérhető forrásokat.

A Budapest Banknál a beruházási célok a legnépszerűbbek: banki oldalon az ügyfelek 44 százaléka fordítja valamilyen beruházásra a felvett kölcsönt, emellett a lízingszerződéseknél a teljes volument beruházásokra fordítják a cégek. Forgóeszközhitelt az ügyfelek 33 százaléka vesz fel, további 17 százalék pedig egy meglévő vállalati kölcsönt vált ki az NHP Hajrá segítségével. Támogatás-előfinanszírozásra a Budapest Banknál az igénylők 6 százaléka fordítja a kamattámogatott kölcsönt. 

Ezzel szemben az Erste Banknál a forgóeszköz-finanszírozás a legnépszerűbb hitelcél 55 százalékkal, hitelkiváltásra a vállalkozások 30 százaléka fordítja a felvett összeget, beruházási céllal pedig a vállalkozások 15 százaléka igényel NHP Hajrát az Erste Banknál. 

Mely szektorokban népszerű az NHP Hajrá?

Az UniCredit Bank visszajelzése alapján mind darabszám, mind volumen szerint a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban tevékenykedő vállalkozásoktól érkezett a legtöbb igénylés. A CIB Bankhoz, az Erste Bankhoz és a Budapest Bankhoz szintén a mezőgazdasági szektorból érkezik a legtöbb igénylés. 

Az OTP Bankhoz a kereskedelem és gépjárműjavítás területéről érkezett a legtöbb hiteligény, de népszerű hitelcél volt még az ingatlanfejlesztés is. Szintén számos igénylés érkezik az OTP Bankhoz a feldolgozóiparból, valamint mezőgazdasági vállalkozásoktól is.

Több bank számolt be vegyes megoszlásról az ágazatok között: sem az MKB Bank, sem a Takarékbank, sem pedig a Gránit Bank nem tudott kiemelni kifejezetten népszerű területeket.

Címkék: KKV Hitel Kkv NHP
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Pénzeső vár a kkv-kra
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 16:49
A hazai kkv-k eddigi legszélesebb köre juthat tőkefinanszírozáshoz a Demján Sándor Tőkeprogram segítségével.
KKV Már néhány perc alatt megtudhatja, vállalkozása megfelel-e a pályázati feltételeknek
Natív tartalom | 2024. november 13. 11:21
A pályázási folyamatot megkönnyítő, új digitális előszűrő szolgáltatás érhető el októbertől az MBH Csoport mikro-, kis- és középvállalatoknak szóló BUPA platformján. A cégek azonban nemcsak a pályázatokhoz, hanem teljes életútjuk során asszisztenciát kaphatnak a digitális felületen.
KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG