A Jeremie alapok forráskihelyezésére kiírt határidőhöz közeledve elkezdődött a véghajrá, ami egyet jelent a finanszírozásra kiszemelt projektgazdák és a befektetők közötti tárgyalások kezdetével. A magyar kockázati tőke befektetői tavaly 110 projektet találtak érdemesnek, ez a szám viszont jóval magasabbra kúszhat az idén, és akár 150 fölé is emelkedhet.
A vállalkozások számára most az lehet a legfontosabb kérdés, hogyan kössenek jó megállapodást befektetőikkel, de egyik fél számára sem mindegy, hogy milyen kondíciók mentén szövetkeznek.
Horgos Lénárd, az M27 Absolvo partnere és a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület elnökségi tagja szerint nagyon fontos, hogy a vállalkozók ne csak egy-két fókusz területtel foglalkozzanak. Míg a hozam és a tulajdonrész kérdésére hajlandóak a projektgazdák az elegendőnél sokkal nagyobb figyelmet szentelni, addig az olyan pontok, mint befektetői vétójog, a sorsfordító drag-along, vagy tag-along jogok néha elsüppednek a tárgyalások alatt. A szakértő szerint érdemes ezért a következő négy pontra is fókuszálni:
Exit-stratégia
A befektető számára - főleg, ha intézményi - az egyik legfontosabb kérdés a kiszállás lehetősége és a részesedésének értékesítése, mégis előfordul, hogy nagyon kevés szó esik ezekről a megállapodás létrejöttekor. A befektető szeretné tudni, hogyan térül meg a befektetése és tudnia kell, hogy a vállalkozó tervez-e további tőkebevonást vagy inkább szakmai befektetőt keresne a későbbiekben az exit megvalósítása céljából.
Ezekhez már a megegyezés elején le kell fektetni a mindkét fél által elfogadott célokat és feltételeket, majd azokhoz is igazítani az egyes pontokat.
Irányító jogok, vétójogok
Minél több kérdésbe szólhat bele a befektető, annál nagyobb biztonságban érzi a pénzét. Az ehhez való jogot pedig a szerződésben is nagyon szívesen fixálják. A vállalkozások szempontjából azonban nagyon fontos, hogy csak addig engedjenek, amíg a vétózás nem akadályozza a cég mindennapi, operatív munkáját. Jelentősen csökkentheti a vállalkozás mozgásterét, ha mindenhez kell majd a befektető hozzájárulása.
Ki kap először pénzt?
Kellemetlen téma, de kell róla beszélni: ki és mekkora összeget kap elsőként, ha felszámolják vagy eladják a céget? A likvidációs elsőbbség szinte minden kockázati tőke megállapodás része, de nem mindegy, hogy milyen számokban egyeznek meg a felek. Horgos Lénárd szerint a túl jó feltételek a cég korai eladására motiválhatják a befektetőt, ami nem biztos, hogy a projektgazda célja.
Drag-along, Tag-along jogok
Nagyon fontos, hogy megvitassák a felek a drag-along jogot: a befektető tulajdonrészén felül az alapítókat is kényszerítheti arra bizonyos feltételek mellett, hogy a saját részesedésüket is bevonják az eladásba. Kikerülni sajnos nem lehet, de a határairól lehet tárgyalni.
A tag-along a kisebbségi tulajdonost védi: eladás esetén csatlakozhat a többségi tulajdonos tranzakciójához.
Erre figyelj még
Az M27 Absolvo szakértője szerint mindenképp érdemes tapasztalt szakértőt bevonni egy ilyen tranzakcióba, vagy egyeztetni kell olyan vállalkozóval, aki már esett át ilyen tárgyaláson gy nem csak ezekre a kérdésekre válaszolnak, de az együttműködés során is tudnak hasznos szakértői tanácsokat adni.