A minősítést az innovációs törvény módosítása óta, egy éve végzi a hivatal. A vállalkozásoknak saját maguknak kell kezdeményezni a minősítési eljárást. Az előírások szerint a hivatal arról nyilatkozik, hogy az ügyfél által benyújtott dokumentáció alapján a - kérelem benyújtását követően megvalósítandó - projekt vagy projektrész kutatás-fejlesztési tevékenységnek minősül-e. Amit a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatal (SZTNH) jogerősen kutatás-fejlesztési tevékenységnek minősített, azt más hatóságnak is annak kell elfogadnia.
Százmilliárdok támogatásra
Autóipari kutatásokra nyert 600 millió forintot egy miskolci-debreceni konzorcium. A Miskolci Egyetem, az MTA debreceni Atommagkutató Intézete és a miskolci Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Kft. alkotta konzorcium projektjének célja, hogy környezetbarát anyaggal váltsa ki az autóiparban az ólomalapú anyagokat. |
Évente 300 milliárd forinttal támogatják a kutatás-fejlesztést. Ebből az összegből átlagosan 600 szabadalmi bejelentés születik, így 500 millió forint támogatásból lesz egy szabadalmi bejelentés, de a bejelentéseknek csak egyharmadából lesz szabadalom. Vagyis átlagosan másfél milliárdnyi támogatásból lesz egy szabadalom. A hivatal közlése szerint a helyzetet árnyalja, hogy a szabadalmi bejelentések egyharmada származik azoktól a közfinanszírozott intézményektől, amelyek a támogatások jelentős hányadát felhasználják.
A hivatal elnöke, Benzsel Miklós elmondta: az Európai Bizottság éves rangsorában - amely az iparjogvédelmi teljesítményt méri - Magyarország a 19. helyen áll. A helyezésben szerepe lehet annak is, hogy a multinacionális cégek a nálunk született szabadalmaikat nem itt, hanem a székhely szerinti országban jelentik be.
Jön az uniós szabadalom
Ficsor Mihály, a hivatal jogi elnökhelyettese elmondta, hogy várhatóan 2015-ben indul az európai szabadalom. Ehhez azonban legalább 13 tagállamnak kell ratifikálnia az uniós szabályokat. A jövőben a bejelentést az Európai Szabadalmi Hivatalnál kell majd megtenni, és ha vita alakul ki a szabadalommal kapcsolatban, akkor arról - a szintén egységes - szabadalmi bíróság dönt. Az elnökhelyettes úgy becsülte, hogy az európai szabadalom egyötödébe kerül a hasonló területen védettséget adó mai eljárásoknak.
Közben a Deloite Magyarország K+F jelentéséből kiderül, hogy a cégek jelentős része növelné a kutatás-fejlesztésre fordított pénzt, ha több támogatást, és több adókedvezményt kapna. A cégek 67 százaléka nyilatkozta ezt, míg egy évvel korábban "csak" 57 százalék. A felmérésből kiderült, hogy míg 2010-ben csak a cégek 38 százaléka költött árbevételének egy százalékánál többet a kutatásra kutatás-fejlesztésre, addig 2011-ben 59 százalékra nőtt ez az arány. Ugyanakkor a megkérdezett cégek többsége vélekedett úgy, hogy a 2012 és 2014 közötti időszakban csökkenti a kutatás-fejlesztésre szánt forrásokat 2011-hez képest. |