Seres Béla, a Deloitte pénzügyi tanácsadási üzletágának közép-európai ügyvezető partnere szerint az intézményi magántőkebefektetők és kockázati tőkések várakozásai az elmúlt két évben ingadozó volt, és ez zsinórban a negyedik olyan féléves felmérés, amelyben az előző időszakhoz képest megfordult a tendencia. Tavaly áprilisban átmenetileg javult ugyan a hangulat a befektetők körében, a mostani csökkenés mégis várható volt, több gazdasági tényező miatt is.
A Privátbankár.hu sorozatot indított, melyben azokat a fiatal vállalkozókat, most indult/induló cégeket mutatja be, akik a nehéz gazdasági körülmények ellenére tudnak sikereket felmutatni. Ez az a réteg, aki rendelkezik azokkal a képességekkel – és lassan tapasztalattal is –, melyek egy sikeres vállalkozás menedzseléséhez szükséges a XXI. század Európájában. Fiatalok, kreatívak és van bátorságuk. Mi számukra a siker, hogyan jutottak oda, ahova és milyen motivációk mozgatják őket? Ezekre a kérdésekre keressük velük a választ. A sorozat eddig megjelent részei >>> |
Ilyen tényező például az eurózónára jellemző általános bizonytalanság és a kereskedelmi partnerek romló növekedési kilátásai, Csehország és Magyarország gazdasági fellendülésének elmaradása, a lakossági fogyasztás és a beruházási aktivitás további csökkenése, valamint a lassuló növekedésére és újabb recesszióra utaló jelek Szlovákiában, Romániában, sőt már Lengyelországban is.
A gazdasági környezet alakulásával kapcsolatos aggodalmakat mi sem jelzi jobban, mint az, hogy a válaszadók (Közép-Európa legnagyobb országainak legjelentősebb intézményi magántőke és kockázatitőke-alapjait vezető szakemberek) közel kétharmada (59 százalék) a gazdasági kilátások további romlására számít, míg javulást senki sem prognosztizál.
Nem állnak le
Seres Béla hozzátette az általánosan negatív várakozások ellenére azonban a megkérdezettek jelentős része további befektetői aktivitást tervez. 35 százalékuk az elkövetkezendő hat hónapban várhatóan több befektetést fog majd eszközölni, mint amennyit megszüntet, 21 százalékuk pedig arra számít, hogy befektetéseik megtérülése jövő év tavaszáig emelkedni fog.
Csak az elmúlt néhány hétben több jelentős tranzakció is lezajlott: az Advent International sikeresen lezárta egy tőzsdén jegyzett lengyel kiskereskedelmi cég, az EKO felvásárlását, a Mid Europa Partners bejelentette a Walmark és az Alpha Medical felvásárlását, míg az Abris Lengyelországban és Romániában fektetett be több pénzügyi szolgáltató társaságba.
Fontos láncszem lehet a kockázati tőke a fellendülés megindításában
Az intézményi magántőke és kockázatitőke-befektetők várakozásai alapján számíthatunk továbbá arra is, hogy meglévő portfóliótársaságaik növekedésének elősegítése érdekében további akvizíciókat hajtanak végre e cégek piaci pozíciójának növelése vagy megerősítése érdekében.
Felmérésünk alapján egy dolog biztosnak látszik - mondja Seres -, a közép-európai kockázati és magántőke-befektetők a recessziós félelmek és a bizonytalan gazdasági környezet ellenére továbbra is aktívan keresik a kiemelkedő növekedést és stabil nyereséget elérő vállalatokat, befektetési és felvásárlási lehetőségeket. Ez pedig várhatóan hozzájárul majd a gazdasági növekedés beindulásához is - tette hozzá Seres Béla.