Seres Béla, a Deloitte pénzügyi tanácsadási üzletágának közép-európai ügyvezető partnere szerint az intézményi magántőkebefektetők és kockázati tőkések várakozásai az elmúlt két évben ingadozó volt, és ez zsinórban a negyedik olyan féléves felmérés, amelyben az előző időszakhoz képest megfordult a tendencia. Tavaly áprilisban átmenetileg javult ugyan a hangulat a befektetők körében, a mostani csökkenés mégis várható volt, több gazdasági tényező miatt is.
A Privátbankár.hu sorozatot indított, melyben azokat a fiatal vállalkozókat, most indult/induló cégeket mutatja be, akik a nehéz gazdasági körülmények ellenére tudnak sikereket felmutatni. Ez az a réteg, aki rendelkezik azokkal a képességekkel – és lassan tapasztalattal is –, melyek egy sikeres vállalkozás menedzseléséhez szükséges a XXI. század Európájában. Fiatalok, kreatívak és van bátorságuk. Mi számukra a siker, hogyan jutottak oda, ahova és milyen motivációk mozgatják őket? Ezekre a kérdésekre keressük velük a választ. A sorozat eddig megjelent részei >>> |
Ilyen tényező például az eurózónára jellemző általános bizonytalanság és a kereskedelmi partnerek romló növekedési kilátásai, Csehország és Magyarország gazdasági fellendülésének elmaradása, a lakossági fogyasztás és a beruházási aktivitás további csökkenése, valamint a lassuló növekedésére és újabb recesszióra utaló jelek Szlovákiában, Romániában, sőt már Lengyelországban is.
A gazdasági környezet alakulásával kapcsolatos aggodalmakat mi sem jelzi jobban, mint az, hogy a válaszadók (Közép-Európa legnagyobb országainak legjelentősebb intézményi magántőke és kockázatitőke-alapjait vezető szakemberek) közel kétharmada (59 százalék) a gazdasági kilátások további romlására számít, míg javulást senki sem prognosztizál.
Nem állnak le
Csak az elmúlt néhány hétben több jelentős tranzakció is lezajlott: az Advent International sikeresen lezárta egy tőzsdén jegyzett lengyel kiskereskedelmi cég, az EKO felvásárlását, a Mid Europa Partners bejelentette a Walmark és az Alpha Medical felvásárlását, míg az Abris Lengyelországban és Romániában fektetett be több pénzügyi szolgáltató társaságba.
Fontos láncszem lehet a kockázati tőke a fellendülés megindításában
Az intézményi magántőke és kockázatitőke-befektetők várakozásai alapján számíthatunk továbbá arra is, hogy meglévő portfóliótársaságaik növekedésének elősegítése érdekében további akvizíciókat hajtanak végre e cégek piaci pozíciójának növelése vagy megerősítése érdekében.
Felmérésünk alapján egy dolog biztosnak látszik - mondja Seres -, a közép-európai kockázati és magántőke-befektetők a recessziós félelmek és a bizonytalan gazdasági környezet ellenére továbbra is aktívan keresik a kiemelkedő növekedést és stabil nyereséget elérő vállalatokat, befektetési és felvásárlási lehetőségeket. Ez pedig várhatóan hozzájárul majd a gazdasági növekedés beindulásához is - tette hozzá Seres Béla.