A munkavállalók 46%-a úgy használja saját mobileszközeit (mobiltelefon, tablet, notebook, stb.) a munkahelyén, hogy a munkáltatója nem tud róla, nincs erre vonatkozó szabályzata, vagy ha van is, azt soha nem íratta alá a dolgozókkal – derül ki a londoni székhelyű Ovum piackutató cég 17 ország közel 3800 felhasználójára kiterjedő globális felméréséből.
Holló Dóra |
Itthon még ennél is rosszabb a helyzet: a magyar cégek minden pillanatban kártérítési pereket és adatvédelmi bírságokat kockáztatnak, illetve rosszabb esetekben még büntetőjogi felelősségüket is kockára teszik. Ehhez elég, ha a dolgozó elveszíti a vállalatnál is használt tabletjét, és az azon tárolt szenzitív céges adatok nyilvánosságra kerülnek - mondta dr. Holló Dóra, a Balázs&Holló Ügyvédi Iroda partner-ügyvédje. Ráadásul ez a fajta munkáltatói hanyagság már az aktív jogsértés tárgykörébe tartozik.
Durva esetben akár börtönnel is járhat
Holló Dóra elmondta: Magyarországon a munkahelyre bevitt saját eszközökkel kapcsolatban nincsen önálló törvényi szabályozás. A Munkatörvénykönyv, és az Adatvédelmi törvény tér ki erre. A szakértő szerint ezek alapján egyértelmű, hogyha a vállalati adat a munkáltató által nem ellenőrzötten kerül a munkavállaló saját eszközére, a munkáltató máris megsérti az adatkezelésre vonatkozó adatvédelmi kötelezettségét.
Holló Dóra szerint, ha ez kitudódik, az érintettek akár kártérítést is kérhetnek, és a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság 100 ezertől akár 10 millió forintig terjedő összegben bírságolhat, és az eset nyilvánosságra kerüléséből adódó vállalati reputációs veszteség sem elhanyagolható. A személyes adatokhoz kapcsolódó jogok megsértése ráadásul akár 2 év börtönnel is büntethető, ha haszonszerzés érdekében, vagy jelentős érdeksérelmet okozva történik.
Ha keveredik a munka és magánélet...
Ha alkalmazottak saját eszközt munka célra használnak, az lehet a következménye, hogy a munkáltató a munkaviszony megszűnése esetén nem fogja tudni a céges adatokat anélkül visszaszerezni vagy törölni, hogy a magánadatokat közben ne lássa. Ilyenkor választhat: vagy az üzleti titok megtartására vonatkozó szabályokat szegi meg és nem ellenőrzi a munkaadónál maradó adatokat, vagy a munkavállalót védő adatvédelmi szabályokat sérti meg és privát adatokat is átnéz – foglalta össze a problémát Holló Dóra.
Ha a saját eszköz használata nincs kifejezetten megtiltva, akkor adatvédelmi szabályzat vagy megfelelő munkaszerződéses passzus nélkül az sem ellenőrizhető, hogy a munkavállaló a saját eszközén pontosan mit csinál munkaidőben, ezt jogszerűen nem ellenőrizheti.
Mi a megoldás?
Holló Dóra szerint, a saját használatú mobileszközök elterjedése miatt, különösen irodai munkák esetében egyre kevésbé életszerű a teljes tiltás, ugyanakkor az adatvédelmi előírások komplexitása miatt egyértelmű, hogy a munkaadó csak akkor alhat nyugodtan, ha teljes körűen szabályozza ezt a gyakorlatot.
Fontos tehát a vállalat működésének sajátosságait szem előtt tartva, mindenre kiterjedő szabályrendszer kialakítani. A már elkészített jogi és technikai szabályzatokat pedig érdemes évente felülvizsgáltatni - fűzte hozzá a szakember.