Az árnyékbank-rendszer inkább fenyegetés, mint lehetőség?
A PwC 250 tőkepiaci és iparági vezető részvételével végzett globális felmérést, amelyben a válaszadók a legfontosabb kihívásokként a következőket jelölték meg: az ügyfelek által elért nyereség növelése (36%), alkalmazkodás az új technológiákhoz (33%), és a tehetséges munkavállalók vonzása és megtartása (33%).
A cégvezetők szerint az árnyékbank-rendszerek – például a közösségi finanszírozás vagy a személyközi hitelek – jelentette fenyegetések jelentős aggodalomra adnak okot. 70%-uk gondolja úgy, hogy a hagyományos bankok számára mérsékelt, illetve súlyos fenyegetést jelentenek az új rendszerek, miközben 16%-uk véli úgy, hogy az árnyékbank-rendszerek növelhetik jelenlegi 25%-os részesedésüket a pénzügyi eszközök piacán. Mindössze 20%-uk lát bennük innovatív együttműködési lehetőségeket.
Top 5 világgazdasági esemény, ami a felmérésben szereplők szerint bekövetkezhet
- 1. Globális informatikai támadás
- 2. Új szabályozás gátolja a cégeket a profit elérésében
- 3. Új, nem hagyományos piaci szereplők miatt csökkenő piaci részesedés
- 4. A globális gazdaságot érő nem szokványos makroökonómiai sokk
- 5. A központi bankok intézkedései miatt magas infláció alakul ki
Utolérheti valaki Londont és New Yorkot?
Miközben a többség (76%) egy London és New York versenytársaként megjelenő pénzügyi központ felemelkedésére számít, a PwC szakértői továbbra is úgy vélik, hogy 2020-ig e két város maradhat a globális pénzügyi rendszer központja.
A tőkepiaci szereplők erős volatilitásra és instabilitásra számítanak, amelyek a piacokon fellendüléseket és visszaeséseket okoznak majd. A Big Data a cégvezetők szerint 2020-ra az információs előny jelentős forrásává válhat - írja összeállításában a PwC.