A Vállalkozók és Szolgáltatók Országos Szövetsége 2012-ben új szolgáltatást vezet be tagjai számára: a VOSZ-BESZ Beszerzési és Szolgáltató Zrt. kedvezményes beszerzési lehetőséget biztosít a vállalatoknak.
Az új kezdeményezés emlékeztet a "lakossági vásárlók" épp reneszánszát élő közösségi vásárlói rendszerére, amit a nemzetközi piacon a Groupon képvisel, a hazai vásárlók pedig például a Bónuszbrigád vagy a Veddvelem szolgáltatásán keresztül ismerhetnek.
Mit tud a VOSZ-BESZ? Néhány példa a csoportként fellépő cégek számára elérhető kedvezményekből: a Shell literenként 7,50-10 forintos kedvezményt kínál az üzemanyagárakból, az MVM Partner 5-20 százalékot az áramdíjból. A Vodafone kedvezményes percdíjakat és mobileszközöket kínál, gépjárművek árából pedig akár 1 millió forint fölötti kedvezmény is elérhető a rendszeren keresztül. A VOSZ-tagok díjmentesen vehetik igénybe a BESZ-t. |
A VOSZ kezdeményézésben ugyanis a kedvezmény szintén az összefogáson alapul: a kis- és középvállalatok vásárlói közösséget hozhatnak létre, a közös fellépésnek köszönhetően pedig a beszállítók nagyvásárlóként kezelhetik őket - az ezzel a státusszal járó összes elérhető kedvezménnyel együtt. A létrehozott vásárlói közösségek, beszerzési társulások a szervezet szándékai szerint növelhetik a szektor versenyképességét.
A VOSZ-BESZ által megvalósított kedvezményes beszerzési rendszer keretében vezető üzemanyag-, távközlési, energetikai és autóipari cégek vállalták, hogy a rendszerhez csatlakozó kis-és középvállalkozások számára alapvető termékeket és szolgáltatásokat biztosítanak az eddig csak nagyvállalatok számára elérhető kedvezményes áron.
38 milliárdos megtakarítás 2013 végéig?
2012 áprilisában 575 ezer kis- és közepes vállalkozásról tudott a magyarországi statisztika. A várakozások szeirnt 2013 végéig 60 ezren csatlakozhatnak az új rendszerhez, ezzel 38 milliárd forintot takaríthatnak meg - mondta a bemutatkozó sajtótájékoztatón Szűcs Péter, a VOSZ-BESZ Zrt. igazgatója.
A 38 milliárdos végeredményhez vezető számításokat ismertetve Szűcs Péter elmondta: az áram, telefon, üzemanyag, banki és biztosítási költségeken a becslések szerint 30-170 ezer forintos megtakarítást remélhetnek a csatlakozók havonta.
Demján: ha nincs növekedés, marad a szegénység
Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnöke, az új rendszer ötletgazdája emlékeztetett: egy 9 évvel ezelőtti interjúban már jelezte, hogy a magyar vállalati szféra fölött gyülekeznek a felhők; ha nem áll be komoly változás, a régióban jelentős lemaradásba kerülhet a magyar kkv-szektor. Úgy tűnik, igazam lett - mondta a nagyvállalkozó. Vészhelyzetben pedig az összefogás az egyetlen kiút - ezt testesíti meg a VOSZ-BESZ: sok tízezer vállalkozás egy vásárlóként jelenik meg, és ebből az új pozícióból tárgyal a szolgáltató cégekkel.
Elérhető kedvezményes beszerzések:
|
Demján szerint 320 ezer vállalkozás fizet érdemileg adót Magyarországon, a cél az, hogy közülük 150 ezer csatlakozzon az új beszerzési rendszerhez, ami lépéselőnyt jelent mind a csatlakozó vállalkozók és a szolgáltatók számára is. A VOSZ célja, hogy minden szolgáltatási ágból sikerüljön partnert bevonni a rendszerbe.
Csak növekedésen keresztül tudjuk a szegénységet megszüntetni Magyarországon. Ha nincs növekedés, marad a szegénység. Az azonban, hogy a vállalkozói szektor csak az elszámolt amortizáció 50 százalékát képes visszapótolni egy év alatt, nem ígér fényes jövőt. A kkv-knek minden gazdasági előnyt meg kell ragadni, most a nagy szolgáltatók ebben megpróbálnak segíteni; ez egy nemes ügy - fogalmazott Demján Sándor. A szolgáltatók nincsenek monopolhelyzetben a VOSZ-BESZ-en belül, mindannyian tiszta versenyhelyzetben tudtak bekerülni a rendszerbe. Az összefogásban pedig nem 38, hanem száz és ezermilliárdok lehetnek, ha valóban megvalósul.
A bemutató végén a VOSZ és a csatlakozott szolgáltatók vezetői egy jelképes gombnyomással útjára indították a rendszert.