Hamarosan kevesebb, mint 530 ezer cég fog működni hazánkban. 2014. október elején még valamivel több, mint 539 ezer vállalkozást regisztráltak, ma azonban ez a szám már alig haladja meg az 530 ezret. A legtöbb cég a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység (azaz a tanácsadás, kommunikációs és mérnöki területek), a kiskereskedelem, az építőipar és a nagykereskedelem területén működik. Ezekkel a tevékenységekkel foglalkozik a magyar vállalatok közel 45 százaléka.
A magyar gazdaságban 2011-ig nőtt az újonnan alapított vállalkozások száma, ezután azonban évről évre egyre kevesebb cég alakult. Az új cégek száma az elmúlt időszakban is jelentősen csökkent, ugyanis a 2014 harmadik negyedévében alakult új cégek számát összevetve az idei harmadik negyedévben alakult társas vállalkozások számával, azt tapasztalhatjuk, hogy több mint 15 százalékkal kevesebb cég kezdte meg működését. Míg az idén az elmúlt három hónapban 5700 vállalkozás jött létre, a tavalyi év azonos időszakában ennél hozzávetőlegesen 1000-rel több. Jól látható, hogy a vállalkozási kedv csökken, illetve amennyiben mégsem az alkalmazotti lét mellett döntenek az emberek, akkor sem a társas vállalkozási formát preferálják.
Egyre kevesebben vágnak bele a cégalapításba
2015 harmadik negyedévében havonta közel fele annyi céget alapítottak, mint amit megszüntettek. Nem meglepő, hogy a legaktívabb a cégbíróság a nyári időszak után volt, szeptemberben ugyanis majdnem 5000 vállalkozás húzta le a rolót, viszont egyik hónapban sem alakul 2000 új cégnél több, derül ki az elemzésből. Keleti József, a Bisnode csoport Country Managere a csökkenő cégszámot nem tekinti problémának, amennyiben az egy kisebb, de stabilabb cégszerkezettel párosul.
Szerencsére az aktuális számok ezt támasztják alá: az utóbbi időben csökkent a felszámolások száma és a Bisnode Bedőlési Index értéke mellett a kényszertörlések száma is. Arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy naponta átlagosan 125 vállalkozás szűnik meg. Amennyiben ilyenkor tartozásokat hagy maga után a cég, a felszámolási eljárás megindulása után már késő megtenni a szükséges lépéseket. Az üzleti partnerek fizetőképességét folyamatosan nyomon kell követni, és amennyiben egy megrendelő kockázatossá válik, azonnal lépni kell, és akár a számla lejárta előtt már el kell kezdeni a behajtást.
Ezek a legnépszerűbb területek
A cégek számához viszonyítva arányaiban a legtöbb új vállalkozás az élelmiszergyártás, a gépjármű-kereskedelem és a vegyipar területén jön létre. Cégalapítás terén 2015 harmadik negyedévében a legkisebb aktivitás a gumitermék gyártása, a nemfém ásványi termék gyártása és a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása területén volt megfigyelhető. A csökkenő cégszám mellett maradt még néhány iparág, ahol a trendek ellenére nőni tudott a vállalkozások száma. Megyei bontásban azonban az elmúlt 12 hónapban már egy közigazgatási egységben sem történt cégszám-növekedés. Ezen iparágak az élelmiszergyártás és a mezőgazdaság, a növekedés mértéke azonban itt sem haladta meg a 1 százalékot. Arányaiban leginkább a textiliparban, a bányászatban és papíriparban csökkent a működő vállalkozások száma, mely csökkenés 2014. október 1-ről 2015. október 1-re a 3 százalékot is meghaladta.
A megyénkénti adatokat megvizsgálva megfigyelhetjük, hogy ugyan mindenhol legfeljebb 3-4 százalékkal csökkent a működő társas vállalkozások száma, a működő cégek mennyiségétől függően az egyes területeken 60, míg máshol több ezer cég bezárását jelenti. Kevesebb, mint 1 százalékkal csökkent a cégek száma Tolna, Csongrád és Bács-Kiskun megyében. Három százalék feletti csökkenéssel Komárom-Esztergom, Heves és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében kellett számolni.
Budapesten és Kelet-Magyarországon
Ha a megyénkénti negyedéves cégalapítási indexeket (új cégek száma / működő cégek száma) vizsgáljuk, azt láthatjuk, hogy a legmagasabb vállalkozói kedv inkább Budapestre és a keleti országrészre jellemző. A fővárosban és Nógrád megyében alakultak ebben a negyedévben a legnagyobb arányban vállalkozások, de Csongrád, Békés és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben is aktív volt a cégalapítás. A legkevésbé vállalkozó szelleműeknek 2015 harmadik negyedévében a Tolna, Baranya és a Veszprém megyeiek bizonyultak.
Egyre kisebb a magyar cégvilág, ma már közel kétszer annyi cég szűnik meg naponta, mint amennyi alakul. Az egy-két éve még dübörgő mezőgazdaság az a terület, ahol minimálisan ugyan, de nőtt a cégek száma, azonban a közelmúltban ezen szektor teljesítménye sem volt annyira jó, mint korábban, ezért várható, hogy előbb utóbb itt is csökken a cégek száma. A cégtörlések száma ráadásul pont szeptemberben döntött rekordot 2015-ben, mivel ebben a hónapban a törölt cégek száma majdnem elérte az 5000-et, amire idén még nem volt példa. A cégek számának csökkenése várhatóan tovább fog folytatódni és a jelenlegi trendekből arra következtethetünk, hogy a csökkenés mértéke még nagyobb ütemű lesz.