Köztudott, hogy a rendszerváltás óta jóval több cég alakul Magyarországon, mint amennyi megszűnik. Átlagosan 40-50 ezer cég alakul évente, 25-30 ezer morzsolódik le, vagyis meglehetősen elaprózódott és turbulensen cserélődő a hazai cégstruktúra. Idén azonban – nem is annyira váratlan – trendforduló tanúi lehetünk. „2013-ban először fordulhat elő, hogy ugyanannyi cég szűnik meg, mint amennyi alakul, azaz nagyjából évi 30-30 ezer. Mindez azt jelzi: a működő vállalatok száma elérte tetőpontját, a hazai cégstruktúra lassú zsugorodásnak indult” – mondta Pertics Richárd, az Opten Kft. céginformációs vezetője.
A szakember szerint a trend megfordulása mindenképpen üdvözlendő folyamat, hiszen jelenleg minden második bejelentett piaci foglalkoztatású munkavállalóra jut egy cég vagy egyéni vállalkozó, ami nagyon egészségtelen arány. Ugyanakkor a legjobb esetben is csak lassú változás tapasztalható. Az mindenesetre biztos, hogy egy bő 600 ezres cégbirodalom megtisztítása nem lesz egyszerű feladat. Különösen az építőipar és a vendéglátás a legfertőzöttebbek ebből a szempontból. Amíg Magyarországon a legnagyobb fluktuációjú ágazatokban a cégek 10 százaléka szűnik meg 1 év alatt és kerülnek újak a helyükre, addig Németországban ez az arány csak 7 ezrelék.
Szigorodó jogszabályok
A történelmi trendforduló okai ugyanakkor csak részben magyarázhatóak a gazdasági válság elhúzódó hatásaival. A tisztulási folyamat jelentős részben a hazai céginformációs kultúra fejlődésének és a cégeket érintő jogszabályi változásoknak köszönhető, amely 2011 óta folyamatosan zajlik. „Az adóregisztrációs eljárás, a cégbíróságok ellenőrzési feladatának kiszélesítése, a cégjegyzéstől eltiltottak nyilvántartása, és most a törzstőke megemelése mind abba az irányba mutat, hogy kizárják a cégvilágból az inkorrekt üzleti magatartást tanúsító vállalkozásokat" – mondta Pertics.
A szigorodó jogszabályok ellenére a gyakorlatban még mindig nagy mértékű fluktuációval és elaprózódott cégstruktúrával szembesülnek a gazdasági szereplők. Különösen fontos a cégek előéletének feltérképezése és minősítése üzletkötés előtt, hiszen a cégvezetők újra és újra felszámolásba visznek cégeket. Elterjedt módszer az is, hogy ugyanarra a címre jegyeznek be társaságokat, más néven új tulajdonosokkal és cégvezetőkkel ún. strómanokkal.
Vigyázat, cégtemető!
Az Opten Kft. céginformációs rendszere képes hatékonyan kiszűrni ezeket a gyanús cégeket. „Ügyfeleink számára számos új modult fejlesztettünk ki, amely haza igényekre szabott cégminősítést, előtörténet-vizsgálatokat vagy partnerfigyelést tesz lehetővé. Ilyen például az óránként frissülő adatbázisra épülő partnerfigyelő, az Egységes Online Követelés Nyilvántartó rendszer vagy az Opten - Címkapcsolati Háló” – mondja Pertics. Utóbbi a vizsgált cég vagy magánszemély tulajdonosi- és címkapcsolatait is feltárja, így nagy hatékonysággal kiszűrhetőek a üzletvitelre káros hatású, veszélyes cégek”. A statisztika egyebek mellett azt is mutatja, hogy azok a cégek, amelyek székhelyén tíznél több cím van bejegyezve, 40 százalékkal kockázatosabbak. A „frekventált” címek között is vannak különbségek, nem szabad összekeverni egy székhelyszolgáltatót egy cégtemetővel vagy egy hajléktalanszállót egy irodaházzal. Az Opten - Címkapcsolati Hálón ezek az objektumok beazonosításra és megjelenítésre kerülnek.
Az Opten a keresett összefüggéseket, cégadatokat grafikus formában, azonnal átlátható módon képes szemléltetni. Az üzleti igények alapján testre szabható széleskörű termékpaletta áll az ügyfelek rendelkezésére, az előfizetők így online módon, néhány másodperc alatt juthatnak hozzá akár egy cég grafikus idővonalához vagy akár – komplett minősítést és javasolt maximális hitelkeretet is tartalmazó – cégelemzéshez. A rendszer azt is megmutatja, hogy egy adott cég pénzügyi mutatói a saját ágazatának többi cégéhez képest hol helyezkednek el. De az is kiderül, hogy a vizsgált társaság mérlegének szerkezete mennyire hasonlít azokhoz a cégekhez, amelyek az adott ágazaton belül már tönkrementek, csőd, vagy felszámolási eljárás alá kerültek.
Mobilon és tableten is
A fejlesztésekről szólva Pertics Richárd elmondta: idén már okostelefonon, és tableten is elérhetőek a cég szolgáltatásai. „Az ingyenes Android és iOS platformra fejlesztett alkalmazások mellett androidos készüléken már bővített tartalmú, emelt szintű céginformációs szolgáltatások is elérhetőek. Ezzel is szeretnénk minél testre szabottabb szolgáltatásokat nyújtani a hazai vállalatok döntéselőkészítői és döntéshozói számára” – mondta. A fokozott céginformációs tájékozódás, karöltve a modern technika fejlődésével, így válhat a felelős cégvezetők életének mindennapjaivá.