Felminősítésre októberben még csekély az esély, az inkább jövőre várható - tette hozzá Suppan Gergely, miután a Moody's közölte: nem vizsgálta Magyarország államadós-besorolását, a hitelminősítő listáján Magyarország adósosztályzata továbbra is befektetési ajánlású "Baa3", stabil kilátással. Az elemző szerint a döntés azzal magyarázható, hogy a Moody's tavaly novemberi felminősítése óta még nem telt el annyi idő, hogy a hitelminősítő magyar gazdaságra vonatkozó megítélése érdemben változzon.
Suppan Gergely az MTI szerint elmondta: azért várják a kilátás októberi módosítását, mert addigra már látható lesz, hogy a magyar gazdaság a vártnál sokkal gyorsabban növekszik, illetve továbbra is látványosan csökken az államadósság-mutató is.
Nemzetközi hozamemelkedés indult
A gazdaság dinamikus növekedését támasztják alá a héten megjelent adatok is, mint például a kiskereskedelem, az ipar és a külkereskedelem jelentős bővülése - fűzte hozzá. Az elemző szerint jövőre elindulhat egy felminősítési sorozat, mert Magyarország mutatói határozottan jó irányt jeleznek.
A forint a napokban egyelőre stabil volt, alig mozdult el a 308-as szintről az euró, és állampapír-hozamaink is csak szerényen emelkedtek. Ugyanakkor a Bloomberg-nek nyilatkozó külföldi elemző sérülékenynek nevezte devizánkat a viszonylag alacsony hazai állampapír-hozamok miatt, a nemzetközi állampapír-hozamnok emelkedésének árnyékában.
Három helyen is stabilak vagyunk
A magyar államadósságnak a Moody's Investors Service által érvényben tartott besorolása a befektetésre ajánlott kategória alapszintje, és azonos a másik két nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's és a Fitch Ratings "BBB mínusz" szintű, szintén stabil kilátású magyar államadós-osztályzatával – írta az MTI.
A Moody's az Európai Unió előírásainak megfelelően – a többi hitelminősítőhöz hasonlóan – előre összeállította az európai szuverén adósbesorolások áttekintésének idei menetrendjét, és a magyar szuverén osztályzat idei második potenciális felülvizsgálati időpontját péntekre tűzte ki. Ám most sem frissítette a magyar államadós-besorolást. Az adósosztályzatok felülvizsgálata nem kötelező a kitűzött időpontokban.
Létezik rendkívüli eljárás
A Moody's péntekre kitűzte Hollandia, Szerbia és az Európai Unió adósbesorolásainak elbírálását is, de végül ezeket az osztályzatokat sem vette felülvizsgálat alá. Menetrenden kívüli felülvizsgálatokra mindazonáltal van mód rendkívüli fejlemények esetén. Ennek alapján vonta meg például Nagy-Britanniától soron kívüli intézkedéssel a hosszú futamidejű államadós-kötelezettségek lehetséges legjobb, "AAA" besorolását a Standard & Poor's tavaly nyáron, miután a brit EU-tagságról tartott népszavazáson a választók többsége a kilépésre voksolt.
Novemberben léptek
A Moody's menetrendjében Magyarország először március 3-án szerepelt, és legközelebb október 20-án kerül sorra. A hitelminősítő a márciusi időpontban sem vizsgálta Magyarország államadós-besorolását, illetve annak stabil kilátását.
A Moody's tavaly november 4-én emelte vissza a befektetési ajánlású kategóriába a magyar államadós-besorolást, egyebek mellett azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a magyar kormány elkötelezett az államadósság-teher csökkentése mellett, javul a magyar szuverén adósságállomány szerkezete, és ezáltal csökkent a magyar gazdaság külső sérülékenysége.
Voltak pozitív folyamatok
A TD Securities globális befektetési tanácsadó csoport londoni részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői e hétre szóló előrejelzésükben kiemelték, hogy a Moody's a három globális hitelminősítő közül utolsóként emelte Magyarországot a befektetésre ajánlott államadósok közé. Jóllehet azóta összességében pozitív fejlemények mentek végbe a magyar gazdaságban - a hazai össztermék (GDP) éves összevetésű növekedési üteme az idei első negyedében például erőteljesen gyorsult -, de ez önmagában valószínűleg nem elegendő ahhoz, hogy a Moody's már most ismét felfelé módosítsa a magyar szuverén osztályzatot, vagy annak kilátását.
A Standard & Poor's tavaly szeptemberben, a Fitch Ratings tavaly májusban sorolta át a befektetési ajánlású kategóriába a magyar államadósságot.