Így reagál az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) arra, hogy főként tehetősebb privátbanki ügyfelek több tíz- vagy százmilliós nagyságrendben vásárolhattak a Magyar Állampapír (MÁP) Pluszból szuperkötvényből, amit aztán fedezetként felajánlva úgynevezett lombardhitelt vettek fel a bankjuknál, amiből újabb kötvényeket vásároltak.
Az ÁKK lapunkhoz eljuttatott indoklása szerint "a magyar állam, mint kibocsátó szándéka, hogy a lakosságnak szánt állampapírok kizárólag a tényleges megtakarítással rendelkező magánszemélyek számára biztosítsák a kiemelkedő kamatozást", hozzátéve, ezzel a kibocsátó, azaz az állam érdekeit is védik. A szerződési feltételeknek való megfelelést az ÁKK Zrt. ellenőrzi.
A tiltással most beszüntetendő trükk lényege röviden az, hogy egyesek jegyeztek az évi közel 5 százalékos kamatozású MÁP Pluszból, majd annak fedezetére felvettek hitelt - ezt hívják lombardhitelnek -, amelyből aztán ismét szuperkötvényt vettek. Lombardhitelt azonban a bankok nem mindenkinek nyújtanak - hitelintézetek többségének nincs is ilyen konstrukciója -, csak a privátbanki ügyfeleknek, méghozzá rendkívül kedvező áron, körülbelül évi 2 százalékos kamatra. Akiknek tehát mintegy 3 százalékponttal kisebb kamattal kell visszafizetniük e hitelt, mint amennyit kapnak a MÁP Pluszra.
A bankoknak is érdeke volt e biznisz, miután a MÁP Pluszos fedezet miatt gyakorlatilag kockázatmentesen kaphattak 2 százalék körüli kamatot a hitelük után, miközben a piacon általuk megvásárolható állampapírok kamata ennél lényegesen alacsonyabb, jóval 1 százalék alatti.
Arról, hogy ez a trükközés milyen méreteket öltött, csak becslések vannak, amelyek igencsak nagy sávban szóródnak. Vannak, akik szerint az eddig már 2000 milliárd forint értékben eladott MÁP Plusz-állomány alig 3-4 százalékát érinthette ez az ügyeskedés - ami azért így is 60-80 milliárd -, mások szerint azonban akár az egyharmadát, ami már egy masszívabb összeg,
Ez utóbbit valószínűsítheti a mostani tiltás jellege. Más kérdés, hogy ennél szofisztikáltabb megoldásra is sor kerülhetett volna, hiszen ezzel egy létező konstrukciót szüntettek meg a magyar piacon, büntetve azokat is, akik eddig nem trükközési szándékkal vettek fel állampapír-fedezetre lombardhitelt.