Szerencsénk van
Megnyugtatóan hangzik, hogy ha már meg kell szűnnie az óraállításnak, aminek egyébként általában mindenki örülne, a nyári idő lesz a győztes, hisz mi időzónánk keleti szélén vagyunk, így nálunk (meg persze a lengyeleknél és a szlovákoknál) kel és nyugszik a nap a legkorábban, így jóval korábban sötétedik, mint az EU nagy részében (Románia és Bulgária már egy másik időzónában vannak).
Ha az lenne a döntés, hogy a téli időszámítás marad, visszajutnánk oda, ahol 1980 előtt voltunk: már ilyenkor, nyár végén is 7 előtt sötétedne, miközben hajnali fél 5 körül világosodna, amire ma már szinte senkinek semmi szüksége, októberben pedig már jóval 6 előtt sötétedne. A fennálló időzónákat még akkor alakították ki, amikor az emberek többsége a tyúkokkal feküdt és kelt, de azóta jól elcsúszott a napirendünk, ezért találták ki a nyári időszámítást.
Iskolakezdéskor hajnalodik?
A téli idő tulajdonképpen csak azért maradt meg, mert télen már olyan későn is világosodik, hogy ezt nem akarták még későbbre tolni. Ez főleg tőlünk nyugatabbra gond, Nyugat-Európában most is 8 után világosodik télen, márpedig a sötétben kelés, még inkább munkába, iskolába indulás megterhelő élmény. Ezt mi eddig megúsztuk, most úgy tűnik, ezt a kellemetlenséget kell vállalnunk, igaz, cserébe nem lesz fél 5-ös sötétedés télen, csak fél 6-os.
Mi ehhez esetleg annyiban tudunk alkalmazkodni, hogy az iskolakezdés is odébb toljuk (ez most már úgyis egyre gyakrabban felmerül igényként), de hogy a nyugatabbra lévő országokban mit kezdenek majd a 9-es világosodással, az jó kérdés, bár hát ez már legyen az ő a gondjuk. A spanyolok megragadhatnák az alkalmat, hogy visszatérnek abba az időzónába, ahová tartoznának: a nyugat-európaiba, ahol Nagy-Britannia és Írország is tartózkodik (ugyanezt még Franciaország és a Benelux államok is megfontolhatnák, igazából ők is odatartoznának).
A döntés menete
Az, hogy ki melyik időzónába tartozik, nemzeti hatáskör, az óraállítás viszont uniós döntés az egységes belső piac zavartalan működése miatt. Így az óraállítás megszüntetéséről az Európai Bizottság javaslatára az Európai Parlament dönt, de mint minden fontos döntést, a nemzeti parlamenteknek is jóvá kell hagyniuk. Mindez még hátravan, kérdés, hogy ez már idén október végéig lebonyolítható-e, vagy idén még marad a téli idő.