Vadai Ágnes, a DK alelnöke, frakcióvezető-helyettese arra volt kíváncsi, hogy a háziorvosoktól függetlenül vajon bárki hozzá tud-e jutni a Covid-oltáshoz, amely december eleje óta érhető el az alapellátásban, miután a kormány az Európai Unióban az utolsók között szerezte be a vakcinákat. Csütörtökön közben az is kiderült, hogy a következő hetekben nőni fog a koronavírusos és influenzás betegek száma.
A képviselőnő kérdésre Rétvári Bence válaszolt, ezt követően fordult lapunk a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központhoz (NNGYK).
Rétvári Bence parlamenti írásos válaszában arra mutatott rá, hogy a pandémia alatt a lakosság minél rövidebb alatt történő minél nagyobb arányú átoltottságának megteremtése volt a cél. Akkor ehhez a háziorvosi szolgálatok mellett a fekvő- és járóbetegellátó egészségügyi szolgálatokat is igénybe lehetett venni a járvány megfékezése érdekében.
Most azonban a légúti fertőzések szezonális felkészüléséhez az influenza elleni prevencióhoz hasonlóan a koronavírus elleni megelőzésben elsősorban a háziorvosi szolgálatokra lehet támaszkodni.
„Tekintettel arra, hogy a vakcinák tárolására a korábbi gyakorlatnak megfelelően a vármegyei irányító kórházakban áll rendelkezésre megfelelő környezet, számukra továbbra is nyitva áll a lehetőség, hogy az általuk ellátott, gondozott páciensek körében elvégezhessék a védőoltás beadását” – írja válaszában az államtitkár.
Mindeközben tudjuk, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) decemberi friss adatai szerint tovább csökkent a háziorvosi praxisok száma, azaz egyre kevesebb az oltásokról gondoskodó háziorvos. Az 1,2 millió ellátatlan magyar lakos között jópáran lehetnek, akik emiatt nem jutnak Covid- és influenzaoltáshoz.
Arról, hogy mely kórházak a logisztikai központok, s mennyire fogy a november végén megrendelt koronavírus elleni oltóanyag, a Klasszis Médiához tartozó Mfor.hu cikkéből tudhat meg többet.