Az Egyesült Államok szigorú élelmiszer- és gyógyszerhatósága (FDA) négy évvel ezelőtt engedélyezte az első súlycsökkentő gyógyszerek, az Ozempic, Wegovy és társaik piaci értékesítését, aminek sajátos mellékhatása lassan láthatóvá válik. Kevesebb rágcsálnivalót vesznek az amerikai fogyasztók – derült ki a Quartz magazin cikkéből, ami számos felmérés eredményét gereblyézte össze.
Az első statisztikai adatot a KFF közvélemény-kutató intézettől idézik. E szerint az Egyesült Államok felnőtt lakói közül minden nyolcadik, nagyjából 30 millió ember használ ilyen készítményeket. A Morgan Stanley befektetési bank 300 páciens megkérdezésével készült vizsgálata szerint a válaszadók kétharmada csábult el napi két-három harapnivaló bekapására a kezelés előtt. Háromnegyedük kettőt vagy ennél is kevesebbet fogyaszt azóta.
Fotó: Depositphotos
A bank szakértőinek becslése szerint a cukros üdítők és a sós snacksek fogyasztása 2035-re három százalékkal csökkenhet a fogyást támogató gyógyszerek terjedésének hatására. A Cornell Egyetem kutatói rendelkezésre álló adatok másodlagos feldolgozásával 150 ezer háztartás vásárlási szokásait tekintették át. Vizsgálatuk szerint a súlycsökkentőket használók 5,5 százalékkal mérsékelték élelmiszer-vásárlásaikat a kezelés kezdetét követő hat hónapban. A magasabb jövedelmű háztartások esetén 8,6 százalékos a visszaesés. A legnagyobb vesztesek a nagy kalóriatartalmú feldolgozott élelmiszereket gyártó vállalatok.
Az Ey-Parthenon tanácsadó cég 1700 fős mintán végzett felmérése azt találta, hogy a súlycsökkentőket szedők harapnivaló-fogyasztása 40-60 százalékkal csökkent. Eközben a különleges és az egészségesnek tartott ételek vásárlása másfélszeresére nőtt. Ugyanezt az eredményt hozta a PwC tanácsadó cég 3000 fős közvélemény-kutatása. Nem csak az élelmiszergyártók és -értékesítők szenvedik meg a változást. A Finance Buzz internetes portál felmérése szerint a kezelésben részt vevők több mint fele kevesebbszer keresi fel a vendéglőket, amióta az étvágyát csökkentő gyógyszert szed. Alkoholra 37 százalékuk költ kevesebbet. A folyamat erősödését vetíti előre, hogy az Egyesült Államok lakóinak 40 százaléka küzd súlyproblémákkal. Lassítja a változást, hogy a készítmények ára meglehetősen borsos, elérheti havonta az 1000 dollárt (360 ezer forint). A gyógyszergyártók azonban jelentős árcsökkenést ígérnek párhuzamosan azzal, hogy megjelennek a szájon át bevehető súlycsökkentő gyógyszerek.