A Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint 2025 januárjában a bruttó átlagkereset 668 100 forint volt, ami 10,4 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A reálbérek 4,6 százalékkal emelkedtek, és a közlemény szerint a reálkeresetek immár tizenhét hónapja folyamatosan nőnek.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a kedvező bérdinamika és a kormány vásárlóerőt növelő intézkedései miatt „a családok is egyre több pénzből tudnak gazdálkodni.” A közlemény hangsúlyozza, hogy a foglalkoztatottság is magas: 2010-hez képest ma már közel 4,7 millióan dolgoznak Magyarországon, ami egymilliós növekedést jelent. Az átlagbér több mint háromszorosára, a minimálbér négyszeresére emelkedett.
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár úgy fogalmazott: „a dinamikus reálbéremelkedés hatására láthatóan kezd visszaállni a lakosság bizalma”. Példaként a kiskereskedelem bővülését, a lakossági hitelezés élénkülését, a lakás- és autópiac felfutását, valamint a hazai turizmus év eleji eredményeit említette.
A közlemény szerint a kormány célja, hogy a minimálbér 2027-re 40 százalékkal, a nettó értékét tekintve 1000 euróra, az átlagkereset pedig 1 millió forintra nőjön. A hároméves bérmegállapodás a 21 pontos Új Gazdaságpolitikai Akcióterv része.
A kabinet továbbra is lépéseket tesz a családok anyagi helyzetének javítása érdekében, ideértve az adócsökkentési programokat és a személyi jövedelemadó-mentességet a három- és kétgyermekes anyák számára. A kormány a kereskedelmi szereplők árazási gyakorlatával szemben is fellépett: 30 alapvető élelmiszerkategóriában árréscsökkentést vezetett be, amelynek hatására az érintett termékek átlagosan 17,7 százalékkal lettek olcsóbbak, áll a közleményben.