Más kérdés, hogy illik-e az enteriőrhöz – ami lehet egy moszkvai panel, de egy szibériai ház is. Ha nem illik, akkor sincs gond, legfeljebb eltakarja a fal hibáit Vincent van Gogh Csillagos éj című világhírű műve.
Van néhány Klimt raktáron
Az Örökség nevű orosz vállalkozás megalapítása óta a festmények másolásával foglalkozik. Tehát itt nem jobb minőségű poszterről vagy vászonra applikált profi fotókról van szó, hanem arról, hogy egy az egyben lemásolják a sok millió dollárt érő műveket, átlag 100-120 ezer rubelnyi átlagáron, a kép nagyságától és a keret árától függően.
Azt többször is hangsúlyozza a Kommerszant című orosz napilapban megjelent pr cikk, hogy előre nem tudják megmondani, mennyibe fog kerülni a megrendelő által kiválasztott festmény reprodukálása. Jóllehet, azért van raktáron néhány már kész Klimt,– na melyik? igen, a Csók, - vagy éppen Breughel. Azt is megoldják, ha hirtelen valakinek másnapra kell egy Vermeer.
De az orosz klasszikusok, mint Siskin, is nagyon hamar elkelnek, mert az ő szelíd tájképei szinte minden lakásbelsőbe illenek. Marc „Zaharovics” – csakhogy oroszosítsunk - Chagall, – szintén nagyon népszerű.
Illik-e Kandinszkij egy dácsába?
Aki René Magritte-ot, Picasso-t vagy Kandinszkij-t rendel, annak nem ártana persze átgondolni e döntést, hiszen ezek a művek – illetve a másolatuk - kissé furcsán hatnak egy klasszikus bútorokkal berendezett szobában, vagy akár egy jobb dácsában. Stílusérzék kellene hozzá, meg tér.
De hoppá, tanácsadással is foglalkoznak: ahogy rákattintunk a honlapra, felugrik jobb oldalt egy műkritikus neve, aki egyszerűen csak Darjaként mutatkozik be, és felajánlja, hogy segít a kép és keretválasztásban. (egy rangos műkritikusnak nincs vezetékneve? )
Hogy mindennek mi az értelme, ki tudja. Hiszen a családhoz látogató vendég úgyis tudja, nem eredeti a kép. Legfeljebb arról tájékozódik, ki a kedvenc festője a házigazdának.
Akadémiai végzettség szükséges hozzá
Mégis, a honlap szerint állami múzeumok és nagyvállalati ügyfelek egyaránt rendelnek tőlük. Hogy kik az alkotók? A műhelyben csak olyan festők dolgoznak, akik az ország legrégebbi és legelismertebb oktatási intézményében, a Művészeti Akadémián végeztek.
Az akadémiai végzettség minden, festménymásolással hivatásszerűen foglalkozó számára szükséges alap. Kérdés persze, hogy aki elvégezte az ottani képzőművészeti egyetemet, hitvallásának, karrierje csúcsának, tekinti-e a másolást, és ha igen, meddig?
Érdekes megjegyzés, miszerint „Oroszországban őrződött meg a régi akadémiai festőiskola, amely mára Nyugaton nagyrészt elveszett, ezért tanul nagyszámú külföldi diák a szentpétervári Repin Akadémián.”
Az elektronikus adatbázis segít
Ha szükséges, nemcsak a festményt reprodukálják, hanem azt a keretet is, amilyennel az eredeti mű be van keretezve. A másolatokat a világ minden tájára becsomagoltatják, elszállítják, és a külföldre történő kivitelhez szükséges dokumentumokat beszerzik.
Hogy kik a külhoni vevők? Elképzelhető, hogy egy Nyugaton élő orosz oligarcha nem akarja közszemlére tenni az eredeti, millió dollárokba kerülő festményt – azt inkább a széfben őrzi – és a másolat kerül ki a nappali falára.
Belép az internet is
Mindehhez felhasználják a legújabb technikát. Elektronikus adatbázisukban 65 ezer festményről van fotóreprodukció, az alapján dolgoznak. Fontos, hogy legyen kéznél egy nagy felbontású fotó, amelyen a valódi mű minden részlete látható. Különösen akkor van szükség erre, ha az eredeti alkotást nem lehet a múzeumban, aprólékos részleteiben megismerni. De minden festményt képesek reprodukálni.
Moszkvában és Szentpéterváron lehet a műveket személyesen megvásárolni, de elegendő a rendelés leadása telefonon vagy e-mailben is. Állítólag az alapanyagok minőségükben és összetételükben megegyeznek a festészet nagy mesterei által használtakkal, amit elég nehéz elképzelni, 500 év távolából. A művészek az eredeti forrásra fókuszálva, rétegesen alkotják újra a képet - ? - utánozva az eredeti technikát, hogy megvalósítsák a kellő vizuális hatást – tudjuk meg.
Csak nem szabad eredetiként eladni
Sok vásárló eleinte attól tart, hogy azzal, hogy híres művészek olajfestményeinek másolatait veszi meg, törvényt sért.
A cég vezetése azonban megnyugtatja az olvasót: a képzőművészeti remekművek másolása abszolút legális tevékenység, amely az egész világon elterjedt, csak nem szabad azokat eredetiként eladni. A munka befejezése után, a megrendelt áru átvételekor a megrendelőnek a festmény eredetét igazoló dokumentumokat állítanak ki.
Elrejteni a világítás hibáit
Állítólag sokan ajándékba csináltatnak egy-egy remekművet, illetve azok másolatát, de nemcsak családtagoknak, hanem a szeretett kollégának, sőt, az iroda falára is.
.Eddig tartott a magas szintű művészet, most pedig jön a praktikum. Arra biztatják a vevőt, hogy díszítse az alkotással a kiválasztott belső teret eredeti és szokatlan módon, amellyel akár elrejtheti a világítás hiányosságait, a szoba díszítésének hibáit, miközben elkápráztatja az ügyfelet.
Az iroda vagy a dolgozószoba eleganciáját emeli – hívja fel rá a figyelmet a cég bemutatkozó honlapja – ha vásárol valaki egy nagyméretű, mozgalmas cselekményű festményt. A miniatűr tájképek és a világos színű csendéletek csökkenthetik a szűkösség érzését, a korlátozott teret – de ezek máshová valók.
Nincs gond a vámnál
A tematikus, mozgalmas cselekményű képek – köztük katonai témák, híres személyiségek portréi, híres természeti és történelmi látnivalók - a kávézók, éttermek, oktatási intézmények számára lehetnek érdekesek, mert figyelem felhívók!
A kész festményeket távolról (fotón) vagy személyesen lehet átvenni, és ha megtörtént a fizetés, házhoz szállítják, a világ minden tájára.
Ha valaki vásárol tőlük egy világhírű alkotást, és ki akarja vinni Oroszországból, akkor sem kell aggódni. A vámos, ha kibontja a nagy csomagot, először bizonyára meg fog lepődni, hogy egy „Rembrandt” lapul benne, de minden szükséges tanúsítványt mellékelnek az „áruhoz.”