A Mona Lisa minden bizonnyal a világ egyik leghíresebb festménye, nemcsak a titokzatos mosolyú hölgy, hanem a mögötte látható olasz táj is lázban tartja a művészettörténeszeket – míg egyesek szerint a látkép da Vinci fejében létezett csak, mások szerint konkrét tájelemek tűnnek fel a képen.
A Guardian szerint most megtalálhatták az évszázadok óta húzódó rejtély megoldását, egy művészettörténész-geológus, Ann Pizzorusso a két szakterületet ötvözve azt állítja, hogy Leonardo az észak-olaszországi Lombardia régióban, a Comói-tó partján fekvő Lecco számos felismerhető jellegzetességét festette meg.
Pizzorusso a Mona Lisa mögött látható hidat, hegyvonulatot és tavat azonosította be Lecco XIV. századi Azzone Visconti hídjaként, a területre néző délnyugati Alpokkal és a Garlate-tóval – ezek olyan helyszínek, ahová a festő ellátogatott.
A szakember szerint a hídra való összpontosítás nem volt elegendő az azonosításhoz, az íves híd mindenütt jelen volt Olaszországban és Európában, és sok helyen nagyon hasonlóan néztek ki. Kijelentette,
egy hídról önmagában nem lehet pontosan azonosítani a helyszínt. Eddig mindenki a hídról beszélt, és nem a geológiáról.
Indoklásában elmondta, Lecco sziklái mészkőből vannak, da Vinci pedig a képen szürkésfehér színben ábrázolta a szikláit – ez tökéletesen megfelel a helyszínen látható szikláknak. Hozzátette, hogy Leccóval ellentétben sem az alternatív háttérként emlegetett Bobbióban vagy Arezzóban sincs tó.