Szezonálisan kiigazított adatok alapján a reálgazdasági mérleg többlete az első negyedévben az előző negyedévhez hasonló mértékű volt és jelentős pozitívumot mutatott (1782 millió euró). 2009 III. negyedéve óta minden negyedévben a reálgazdasági többlet meghaladta a jövedelmek hiányát.
Az export gyorsabban nőtt, mint az import
A folyó fizetési mérleg egyenlegének főbb összetevői szezonálisan igazítva. Forrás: MNB |
Szezonálisan kiigazított adatok alapján a folyó fizetési mérleg többlete az első negyedévben 117 millió euró volt. Az áruforgalmi egyenleg az előző negyedévhez viszonyítva nőtt, kiigazított értéke 959 millió euró volt. Az export szezonálisan igazítva az előző negyedévhez képest jobban nőtt, mint az import, az export 19 807 millió eurót, az import 18 737 millió eurót ért el.
Közvetlen tőkebefektetések
A közvetlen tőkebefektetéseken belül az első negyedévben a magyarok befektetései, összességében 3359 millió euróval, míg a külföldiek magyarországi befektetései 3704 millió euróval nőttek.
A magas ki és beáramlás jelentős részben a külföldi tulajdonosok eszközportfoliójának átrendezéséhez illetve a 2011. negyedik negyedévben regisztrált kiugró mértékű átfolyó tőke jelenséghez kapcsolódik, az akkori tőkeemelés I. negyedévben történt bejegyzése révén.
A magyarok külföldi befektetésein belül összességében a részvény befektetés 6,3 milliárd euróval nőtt,
és az újrabefektetett jövedelem értéke 11 millió euróval növelte ezen befektetések értékét. Az egyéb tőkemozgásoknál 2,9 milliárd euró nettó beáramlás volt megfigyelhető, a külföldi követelések csökkenése miatt.
A külföldiek magyarországi befektetéseinél a részvénybefektetések értéke 833 millió euróval nőtt, az újrabefektetett jövedelem további 572 millió euróval növelte a külföldiek befektetéseinek értékét. Az egyéb tőke egyenlege 2300 millió euró, e mögött a tartozások 255 millió eurós növekedése és a külföldi
követelések 2045 millió eurós csökkenése áll, ez utóbbi az egyik forrása a jelentős külföldi részvénybefektetéseknek.
Portfólióbefektetések
A portfólióbefektetések egyenlege összességében 406 millió euró forrásbeáramlást mutatott. A követelések 131 millió euróval csökkentek. Ezen belül 179 millió euró volt a 10%-ot el nem érő részvény és egyéb részesedés befektetések csökkenése. A kötvény követelések növekedése 54 millió euró, a pénzpiaci eszközök csökkenése 6 millió euró volt. A portfólió tartozások 275 millió euróval nőttek. A 10%-ot el nem érő részvény- és egyéb részesedés befektetések tartozásnövekedése 321 millió euró volt, ugyanakkor a kötvényeknél 116 millió eurós tartozáscsökkenés következett be. A pénzpiaci eszközökön 70 millió euróval nőtt a tartozások értéke az első negyedévben.
Az egyéb befektetések egyenlege összességében 3185 millió euró forráskiáramlást mutat. A rövid követeléseknél 619 millió euró, a hosszú lejáratú követeléseknél pedig 87 millió euró a csökkenés (forrásbeáramlás). A rövid tartozások csökkenése 2111 millió euró, ebből 1986 millió euró az MNB tartozáscsökkenése. A hosszú lejáratú tartozás csökkenése az első negyedévben 1779 millió euró volt.
Tartalékok és adósságállomány
2012. március végén a jegybanki tartalékok értéke 34,7 milliárd euró volt. A közvetlen tőkebefektetésen belül elszámolt egyéb tőkét nem tartalmazó nemzetgazdasági nettó adósságállomány 2012. március végén 46,1 milliárd euró (a GDP arányában 46,3 %) volt. Az EU-transzferek eredményszemléletű elszámolása következtében elszámolt nettó rövid lejáratú tartozásként megjelenő állomány 1022 millió eurót tett ki, amelyből a rövid lejáratú követelések állománya 786 millió, míg a rövid lejáratú tartozások állománya 1809 millió euró volt.
Magyarország nettó adósságállománya (FDI egyéb tőke nélkül), 2002-2012. Forrás: MNB |
A korrigált adatok szerint a múlt év negyedik negyedévében a folyó fizetési mérleg többlete 134 millió euró volt, 2011 egészében a folyó fizetési mérleg 1,416 milliárd euró többlettel zárt.