A szerdai kormányülés után csütörtökön Kormányinfót tartott Szentkirályi Alexandra és Gulyás Gergely.
Orbán Viktor ugyan megtartotta magának a nyugdíj-kiegészítés örömhírének bejelentését, de a részletek ismertetését meghagyta Gulyás Gergelynek. Ő elmondta, hogy mivel a nyugdíjasinfláció 18,5 százalék lesz, a korábbi 15 százalékos emelést ki kell egészíteni.
Ennek mértéke 3,1 százalék lesz, forintban kifejezve egy átlagnyugdíjas havonta 6532 forinttal kap többet, ez visszamenőleg, egyben kifizetve azt jelenti, hogy novemberben egy átlagnyugdíjat kapó nyugdíjas
78 384 forintot kaphat kézhez.
A költségvetésnek ez mintegy 190 milliárd forintjába fog kerülni.
Azt még nem tudjuk, hogy a Liszt Ferenc repülőtér régóta rebesgetett megvásárlása mennyibe fog kerülni az államnak, azonban Gulyás Gergely laptársunk, az Mfor kérdésére elárulta, hogy
"nagyon-nagyon magas az esély a kézfogásra, nyugodan fogadhatnak rá, egyetlen vitás kérdés van csupán, a vételárról megegyezés ügyében jól állunk".
Az újabb rendkívüli kiadások ellenére megszorítások továbbra sem várhatók, a költségvetés hiánycéljairól majd a harmadik negyedév adatainak ismeretében fognak dönteni.
Uniós pénzek lesznek, bankadóemelés nem
Fontosabbnak tartja a kormány, hogy a bankok több hitelt helyezzenek ki, mint a bankadóból esetleg beszedhető plusz pénzeket, ezért nem várhatók további elvonások a szektorban.
A költségvetés helyzetén sokat javítana, ha folyósítani kezdenék a befagyasztott uniós pénzeket. Ezzel kapcsolatban Gulyás Gergely optimista, szerinte az Európai Bizottság már csak "izzadságszagú, primitív" kérdéseket tesz fel, hogy húzza az időt, a lengyel választások után pedig várhatóan hirtelen mindent rendben találnak majd.
Többször szóba került a svéd NATO-csatlakozás ratifikációja is. Gulyás szerint "jobban jár" azzal Svédország, ha most nem szavaz a parlament erről, mert a kormánypárti frakciókban jelenleg
"nem olyan a hangulat",
hogy támogatni tudnák a svédek belépését. Később hozzátette, hogy a magyar kormány nem konkrét lépéseket vár el, hanem tiszteletet és megbecsülést svéd részről, és hogy ezt hogyan tudnák kifejezni, azt a svéd kormánnyal közölték, őket kéne erről megkérdezni.
A miniszterelnök és a kormány tagjainak készpénzszeretetét firtató szópárbajban a miniszter azt is elkottyantotta, hogy maga is preferálja a digitális megoldások helyett a készpénzt, és nem elképzelhetetlen, hogy a kormány fontolóra veszi a 150 ezer forintos, az ingyenes készpénzfelvételre vonatkozó jelenlegi limit megemelését is.