3p
Amerikában maradt pár elavult törvény az alapító atyák idejéből. Egy ilyen miatt lett elnök Trump (3 millióval kevesebb választópolgár szavazott rá, mint ellenfelére), és most egy ilyen miatt kellett az elnöknek elbocsátania nemzetbiztonsági tanácsadóját. Vajon máris egy Watergate ügyről van szó, vagy ezek csak az első 100 nap turbulenciái?

Donald Trumpnak azért kellett menesztenie Michael Flynnt mindössze 3 hét után, mert kiderült, hogy még hivatalba lépése előtt tárgyalt az orosz nagykövettel, és a két ország kapcsolata, így a szankciók kérdése is szóba került. Hogy mi ezzel a gond? Leginkább semmi, csak épp van egy 1799-es törvény, amely szerint az Egyesült Államok bármely mezei civil polgára nem beszélhet egy másik ország kormányával vagy ahhoz köthető személlyel diplomáciai kérdésekről.

Ki gondol ilyenre?

Miután a tanácsadó elfoglalta a hivatalát, rájött, hogy létezik egy ilyen törvény, ami a nagykövettel folytatott beszélgetés során fel sem merült benne, valószínűleg nincs amerikai polgár, akinek eszébe jutott volna, hogy ilyen létezik. Így viszont benne volt már a csávában, ezért tagadta a dolgot az alelnök előtt. Ezzel a botrány már adott volt, és noha az 1799-es törvény szerinti vétség inkább megmosolyogtató, a felettesének való hazugság viszont már nagyon is kényes dolog, így óhatatlan lett a távozás. Persze ha néha modernizálnák az ósdi törvényeket, az ilyen szituációk fel sem merülnének.

Watergate jelleg

A szenátusban mind demokrata, mind republikánus oldalról támadások indultak a Fehér Ház ellen, leginkább Flynn és általában a kormányzat orosz kapcsolatait firtatva. Chris Coons demokrata szenátor a Reuters szerint azt kifogásolta, hogy Flynn egész mostanáig a posztján maradt, noha a Fehér Házat már három hete figyelmeztették, hogy ez egy zsarolási alap lehet. Coon az elnök felelősségét firtatva feltette a kérdést, hogy mit tudott az elnök és mikor tudta meg? És ezzel a dolog máris a Watergate botrányra emlékeztet, hisz ott is az volt a kérdés, mit tudott Nixon elnök.

Mi lesz az enyhüléssel?

Donald Trump elnökségének első 3 hete elég turbulens volt, bár az utolsó napokban a konszolidáció jelei mutatkoztak, miután az elnök kiállt országának több szövetségese mellett (Dél-Korea, Japán, Kanada). Trump politikájában ugyanakkor fontos szerepet foglal el az Oroszországgal 2014-ben megromlott viszony javítása, ami sokak szemét szúrja az amerikai politikusok között. Kérdés, hogy ezek után hogyan foghat neki az elnök a cél megvalósításának.

A Kreml szóvivője azt mondta, Oroszország nem foglal állást Flynn menesztése kapcsán, miután ez a Trump-kormányzat és Amerika belügye. Orosz parlamenti képviselők ugyanakkor felszólaltak Flynn mellett, egyikük azt hangsúlyozta, hogy az egész ügy egy agresszív támadás eredménye, melynek következő áldozata maga az elnök lesz (egy újabb Watergate-utalás). Kétségtelen, hogy Amerikában főleg a demokraták oldaláról folyamatosan feszegetik, menyire folytak bele az oroszok az elnökválasztási kampányba, és most ezt a kérdést újra fel lehet melegíteni, így most további vizsgálatokat követelnek.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG