7p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgadászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A fél ország a Balatonon nyaralt, a Magyar Turisztikai Ügynökség sikerjelentései szerint a belföldi turizmus szinte annyira felpörgött, hogy nincs is szükség a külföldiekre. Budapest foglaltsága viszont még messze elmarad a korábbi évektől.

Szerte a világban, így Magyarországon is alapvetően a belföldi turizmus mentette meg a nyári szezont. A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) adatai szerint ugyanis az idei nyár kiemelkedő volt, júniusban 65 százalékkal, júliusban 20 százalékkal, augusztusban pedig 10 százalékkal volt magasabb a vendégéjszakák száma országosan a tavalyi év azonos időszakához képest.

Összességében idén nyáron 14,3 millió vendégéjszakát regisztráltak a magyarországi szálláshelyek, ami 20 százalékkal több, mint tavaly nyáron. A növekedés alapvetően a vidéki szálláshelyeken volt tapasztalható, és elsősorban a belföldi vendégeknek köszönhető. A teljes nyári, országos szálláshelyi vendégforgalom 80 százalékát adták a belföldiek idén

 - válaszolta lapunk kérdésére az MTÜ.

A fontosabb küldőpiacok Németország, Csehország, Lengyelország, Románia és Szlovákia voltak. A legforgalmasabb turisztikai térség idén nyáron is Balaton volt, itt realizálódott az országos forgalom fele. Szintén népszerű volt még a Mátra-Bükk, Debrecen és térsége, Budapest környéke, Bük-Sárvár, illetve Tokaj és Nyíregyháza.

A balatoni naplemente is szép (Fotó: MTI/Varga György)
A balatoni naplemente is szép (Fotó: MTI/Varga György)

A szállástípusok közül a magán- és egyéb szálláshelyek aránya volt a legmagasabb, a vendégéjszakák 38 százalékát mérték ezeken a helyeken, de hasonlóan népszerűek voltak a szállodák is. Az őszi szezonra optimisták az MTÜ előrejelzései: a három őszi hónapra már most több mint 3,6 millió vendégéjszakát foglaltak le a szálláshelyeken, ám ez a szám várhatóan jelentősen emelkedik majd.

A belföldi turizmus élénkülésének egyik nyertese az Opus Global Nyrt.-n keresztül Mészáros Lőrinc felcsúti üzletember érdekeltségébe tartozó Hunguest Hotels Zrt. lehetett. A cég érdeklődésünkre azt válaszolta, hogy erős szezont zártak a szállodáik és a szeptemberi dátumok iránt is nagy az érdeklődés.

A tavalyinál kedvezőbb helyzetben voltak idén nyáron a vidéki turisztikai desztinációk, a nyitás óta egyértelműen a hazai, szabadidős célú egyéni vendégek érkeztek szállodáinkba, 2020-hoz hasonlóan idén is rengetegen döntöttek a belföldi nyaralás mellett. Hurghada (Egyiptom) helyett Gyula, Jesolo (Olaszország) helyett Nyíregyháza volt a sláger a magyarok körében

- közölte lapunkkal a Hunguest Hotels.

Emlékeztettek: nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy idén több mint négy hónapon keresztül zárva voltak a magyarországi szállodák, így az eredményes nyári időszak csak enyhíteni tudta az üzemszünet alatt elszenvedett károkat. A szállodalánc jó eredményei egyrészt a külső környezeti hatásoknak köszönhetőek, másrészről viszont - elmondásuk szerint - rengeteget dolgoztak a féléves üzemszünet alatt azért, hogy hatékonyabbá tegyék a vállalat működését, valamint intenzívebb marketingtevékenységet folytattak és kedvező ajánlatokat kínáltak az utazni vágyóknak.

A sikeres szezonhoz a Hunguest szerint nagyban hozzájárult, hogy az elsők között tudtak nyitni májusban, munkaerő-hiány nem gátolta a tavaszi indulást, mivel közel ezer főnek biztosítottak megélhetést a szektort sújtó rendkívüli válság ideje alatt is. (Tavaly tavasszal viszont jelentős leépítés volt a cégnél).

Az év hátralévő hónapjait még számos ismeretlen tényező alakítja, jelenleg nem tudható, hogy a koronavírus-járvány negyedik hulláma milyen járványügyi intézkedésekhez vezet majd, illetve mennyiben befolyásolja az utazási döntéseket

- írta a szállodás cég.

A vidéki szálláshelyek már tavaly sem panaszkodhattak, hiszen a koronavírus-járvány miatti válság sokkal kevésbé sújtotta őket, mint a budapesti szálláshelyeket. Ezt jól példázza, hogy az alsópáhoki Kolping Hotel forgalma a 2019-es 2,2 milliárd forintról 2020-ban 1,6 milliárd forintra csökkent, ami mintegy 600 millió forintos (30 százalékos) csökkenést jelent. Ellenben a Budapest Marriott hotelnél az árbevétel a 2019-es 8,8 milliárd forintról 2,9 milliárd forintra mérséklődött (70 százalékos mínusz). Ez közel 6 milliárd forintos zuhanás volt. 

Budapest még bajban

Nem véletlen, hogy Orbán Viktor miniszterelnök Budapesttel kapcsolatban még mindig nem tudott jó hírekkel szolgálni a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában. Úgy fogalmazott, hogy "Budapest kehes, köhög, krákog, egyelőre még nem találja a régi ritmusát". Erről azonban a kormányfő szerint nem a magyarok tehetnek, hanem az, hogy főleg a külföldiekre épült a fővárosi turizmus, ők pedig még nem szánták rá magukat, hogy elinduljanak.

Ha foglaltságról, számokról beszélünk mindenképp szét kell választanunk a vidéki wellness és a városi szállodáinkat az eltérő trendek miatt

- mondta lapunknak Gál Judit, a Danubius Hotels marketing és kommunikációs igazgatója.

Emlékeztetett: vidéken május közepén megindultak a szállodanyitások, első körben a védettségi igazolvánnyal rendelkezők számára. Az első hetekben 30-50 százalékos foglaltsága után a tanév végével indult meg az igazi szezon. Július közepétől már a Danubiusnak ezek a szállodái 90 százalék feletti foglaltsággal működtek, csakúgy, mint a korábbi években.

Ebben az időszakban a magyar vendégek aránya hagyományosan magas évek óta, de idén ez 95-98 százalékos volt, a nemzetközi beutazásokat érintő különféle korlátozások miatt. Jelentős arányban nőttek a SZÉP kártyás fizetések, közel kétharmadával emelkedtek a 2019-es évhez képest. Gál Judit lapunknak elmondta, hogy az előttünk álló hetekben a szokásos augusztus 20-a utáni foglaltságot várnak, 70-80 százalék körüli foglaltságokkal.

A városi, elsősorban fővárosi szállodáink esetében lassabban indult meg az élet. Budapest idegenforgalma hagyományosan 80-90 százalékban kitett a nemzetközi forgalomnak. Itt a jellemzően júniusi nyitások után, a Foci EB még nem, a Forma1 már szép foglaltságot hozott a budapesti hoteleinknek is.

- fogalmazott Gál Judit.

Szerinte a külföldi vendégek júliusban már érzékelhető számban látogattak el hazánkba, a fővárosban átlagosan 50-60 százalékos foglaltsággal üzemeltek. Az augusztus 20-ai hétvége, a 80-90 százalékos foglaltsággal minden előzetes várakozásukat felülmúlta, szép számban érkeztek hazai vendégek is, arányuk a szokásos 10 százalék helyett a 30 százalékot is elérte.

A Danubius kommunikációs igazgatója összességében azonban úgy látja: a fővárosi foglaltság még messze elmarad a korábbi évektől. Őszre a nagy nemzetközi rendezvények miatt bizakodóak, 60-70 százalék körüli foglaltságokra számítanak az elkövetkező 1-2 hónapban, amennyiben nem változik jelentős mértékben a pandémiás helyzet.

A franciák is otthon maradtak

A belföldi turizmus a világ leglátogatottabb országán is segített: a Turisztikai Világszervezet adatai szerint évtizedek óta Franciaországba látogat el a legtöbb turista. Az illetékes francia államtitkár a napokban beszélt aról, hogy a nyári szezont megmentette a belföldi turizmus a koronavírus-járvány ellenére. A nyaraló franciák 85 százaléka a hazájában töltötte a szabadságát, míg a járványt megelőzően, 2019 nyarán 75 százalékos volt ez az arány. A Pireneusokban például 24 százalékkal emelkedett a nyaralók száma, amit az államtitkár külön sikernek tart egy olyan téli szezon után, amikor is a sífelvonók nem nyithattak ki a járványveszély miatt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
Makro / Külgazdaság Donald Trump úgy tett, mint a mesebeli okos lány
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 13:28
Az elnök mindenkit összezavart, hozott is információt, meg nem is. 
Makro / Külgazdaság Üzenet a kormánytól: a magyar gazdagok most végre tényleg a pénztárcájukba nyúlnak?
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 12:21
A Privátbankár Árkosár legfrissebb eredményei alapján a nem túl fényes inflációs kilátások is szóba kerültek a Trend FM reggeli műsorában hétfőn, ahol Gáspár András, a Klasszis Média lepigazgatója volt a vendég. A beszélgetés második felében pedig azt járták körül: vajon számíthatunk-e komolyabb adakozási, jótékonysági hullámra a választásokig?
Makro / Külgazdaság Bajban van az európai autóipar, három nagyhatalom kér segítséget
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 09:26
Ursula von der Leyenhez fordulnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG