7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A fél ország a Balatonon nyaralt, a Magyar Turisztikai Ügynökség sikerjelentései szerint a belföldi turizmus szinte annyira felpörgött, hogy nincs is szükség a külföldiekre. Budapest foglaltsága viszont még messze elmarad a korábbi évektől.

Szerte a világban, így Magyarországon is alapvetően a belföldi turizmus mentette meg a nyári szezont. A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) adatai szerint ugyanis az idei nyár kiemelkedő volt, júniusban 65 százalékkal, júliusban 20 százalékkal, augusztusban pedig 10 százalékkal volt magasabb a vendégéjszakák száma országosan a tavalyi év azonos időszakához képest.

Összességében idén nyáron 14,3 millió vendégéjszakát regisztráltak a magyarországi szálláshelyek, ami 20 százalékkal több, mint tavaly nyáron. A növekedés alapvetően a vidéki szálláshelyeken volt tapasztalható, és elsősorban a belföldi vendégeknek köszönhető. A teljes nyári, országos szálláshelyi vendégforgalom 80 százalékát adták a belföldiek idén

 - válaszolta lapunk kérdésére az MTÜ.

A fontosabb küldőpiacok Németország, Csehország, Lengyelország, Románia és Szlovákia voltak. A legforgalmasabb turisztikai térség idén nyáron is Balaton volt, itt realizálódott az országos forgalom fele. Szintén népszerű volt még a Mátra-Bükk, Debrecen és térsége, Budapest környéke, Bük-Sárvár, illetve Tokaj és Nyíregyháza.

A balatoni naplemente is szép (Fotó: MTI/Varga György)
A balatoni naplemente is szép (Fotó: MTI/Varga György)

A szállástípusok közül a magán- és egyéb szálláshelyek aránya volt a legmagasabb, a vendégéjszakák 38 százalékát mérték ezeken a helyeken, de hasonlóan népszerűek voltak a szállodák is. Az őszi szezonra optimisták az MTÜ előrejelzései: a három őszi hónapra már most több mint 3,6 millió vendégéjszakát foglaltak le a szálláshelyeken, ám ez a szám várhatóan jelentősen emelkedik majd.

A belföldi turizmus élénkülésének egyik nyertese az Opus Global Nyrt.-n keresztül Mészáros Lőrinc felcsúti üzletember érdekeltségébe tartozó Hunguest Hotels Zrt. lehetett. A cég érdeklődésünkre azt válaszolta, hogy erős szezont zártak a szállodáik és a szeptemberi dátumok iránt is nagy az érdeklődés.

A tavalyinál kedvezőbb helyzetben voltak idén nyáron a vidéki turisztikai desztinációk, a nyitás óta egyértelműen a hazai, szabadidős célú egyéni vendégek érkeztek szállodáinkba, 2020-hoz hasonlóan idén is rengetegen döntöttek a belföldi nyaralás mellett. Hurghada (Egyiptom) helyett Gyula, Jesolo (Olaszország) helyett Nyíregyháza volt a sláger a magyarok körében

- közölte lapunkkal a Hunguest Hotels.

Emlékeztettek: nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy idén több mint négy hónapon keresztül zárva voltak a magyarországi szállodák, így az eredményes nyári időszak csak enyhíteni tudta az üzemszünet alatt elszenvedett károkat. A szállodalánc jó eredményei egyrészt a külső környezeti hatásoknak köszönhetőek, másrészről viszont - elmondásuk szerint - rengeteget dolgoztak a féléves üzemszünet alatt azért, hogy hatékonyabbá tegyék a vállalat működését, valamint intenzívebb marketingtevékenységet folytattak és kedvező ajánlatokat kínáltak az utazni vágyóknak.

A sikeres szezonhoz a Hunguest szerint nagyban hozzájárult, hogy az elsők között tudtak nyitni májusban, munkaerő-hiány nem gátolta a tavaszi indulást, mivel közel ezer főnek biztosítottak megélhetést a szektort sújtó rendkívüli válság ideje alatt is. (Tavaly tavasszal viszont jelentős leépítés volt a cégnél).

Az év hátralévő hónapjait még számos ismeretlen tényező alakítja, jelenleg nem tudható, hogy a koronavírus-járvány negyedik hulláma milyen járványügyi intézkedésekhez vezet majd, illetve mennyiben befolyásolja az utazási döntéseket

- írta a szállodás cég.

A vidéki szálláshelyek már tavaly sem panaszkodhattak, hiszen a koronavírus-járvány miatti válság sokkal kevésbé sújtotta őket, mint a budapesti szálláshelyeket. Ezt jól példázza, hogy az alsópáhoki Kolping Hotel forgalma a 2019-es 2,2 milliárd forintról 2020-ban 1,6 milliárd forintra csökkent, ami mintegy 600 millió forintos (30 százalékos) csökkenést jelent. Ellenben a Budapest Marriott hotelnél az árbevétel a 2019-es 8,8 milliárd forintról 2,9 milliárd forintra mérséklődött (70 százalékos mínusz). Ez közel 6 milliárd forintos zuhanás volt. 

Budapest még bajban

Nem véletlen, hogy Orbán Viktor miniszterelnök Budapesttel kapcsolatban még mindig nem tudott jó hírekkel szolgálni a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában. Úgy fogalmazott, hogy "Budapest kehes, köhög, krákog, egyelőre még nem találja a régi ritmusát". Erről azonban a kormányfő szerint nem a magyarok tehetnek, hanem az, hogy főleg a külföldiekre épült a fővárosi turizmus, ők pedig még nem szánták rá magukat, hogy elinduljanak.

Ha foglaltságról, számokról beszélünk mindenképp szét kell választanunk a vidéki wellness és a városi szállodáinkat az eltérő trendek miatt

- mondta lapunknak Gál Judit, a Danubius Hotels marketing és kommunikációs igazgatója.

Emlékeztetett: vidéken május közepén megindultak a szállodanyitások, első körben a védettségi igazolvánnyal rendelkezők számára. Az első hetekben 30-50 százalékos foglaltsága után a tanév végével indult meg az igazi szezon. Július közepétől már a Danubiusnak ezek a szállodái 90 százalék feletti foglaltsággal működtek, csakúgy, mint a korábbi években.

Ebben az időszakban a magyar vendégek aránya hagyományosan magas évek óta, de idén ez 95-98 százalékos volt, a nemzetközi beutazásokat érintő különféle korlátozások miatt. Jelentős arányban nőttek a SZÉP kártyás fizetések, közel kétharmadával emelkedtek a 2019-es évhez képest. Gál Judit lapunknak elmondta, hogy az előttünk álló hetekben a szokásos augusztus 20-a utáni foglaltságot várnak, 70-80 százalék körüli foglaltságokkal.

A városi, elsősorban fővárosi szállodáink esetében lassabban indult meg az élet. Budapest idegenforgalma hagyományosan 80-90 százalékban kitett a nemzetközi forgalomnak. Itt a jellemzően júniusi nyitások után, a Foci EB még nem, a Forma1 már szép foglaltságot hozott a budapesti hoteleinknek is.

- fogalmazott Gál Judit.

Szerinte a külföldi vendégek júliusban már érzékelhető számban látogattak el hazánkba, a fővárosban átlagosan 50-60 százalékos foglaltsággal üzemeltek. Az augusztus 20-ai hétvége, a 80-90 százalékos foglaltsággal minden előzetes várakozásukat felülmúlta, szép számban érkeztek hazai vendégek is, arányuk a szokásos 10 százalék helyett a 30 százalékot is elérte.

A Danubius kommunikációs igazgatója összességében azonban úgy látja: a fővárosi foglaltság még messze elmarad a korábbi évektől. Őszre a nagy nemzetközi rendezvények miatt bizakodóak, 60-70 százalék körüli foglaltságokra számítanak az elkövetkező 1-2 hónapban, amennyiben nem változik jelentős mértékben a pandémiás helyzet.

A franciák is otthon maradtak

A belföldi turizmus a világ leglátogatottabb országán is segített: a Turisztikai Világszervezet adatai szerint évtizedek óta Franciaországba látogat el a legtöbb turista. Az illetékes francia államtitkár a napokban beszélt aról, hogy a nyári szezont megmentette a belföldi turizmus a koronavírus-járvány ellenére. A nyaraló franciák 85 százaléka a hazájában töltötte a szabadságát, míg a járványt megelőzően, 2019 nyarán 75 százalékos volt ez az arány. A Pireneusokban például 24 százalékkal emelkedett a nyaralók száma, amit az államtitkár külön sikernek tart egy olyan téli szezon után, amikor is a sífelvonók nem nyithattak ki a járványveszély miatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG