6p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Homokból épült sáncok, több ezer volttal fűszerezett kerítés, aknazár – van minden a Földgolyón. A gazdagabb vagy szabadabb népeknek nagyon sok helyen kell ehhez a módszerhez folyamodniuk, hogy megakadályozzák országuk elözönlését. Cikkünkből megtudhatja, hol halnak meg sokkal többen, mint a Berlini Falnál.

Az USA és Mexikó határa (Fotó: Wikipedia)

1. Kabul, a kerítések városa

A terrortámadások miatt Afganisztán fővárosában, Kabulban rengeteg kerítés és fal, útakadály védi a középületeket, diplomáciai képviseleteket.

2. Botswana (Becsuánaföld)

A kis afrikai ország 2003-ban egy 480 kilométer hosszú kerítés építésébe fogott Zimbabwéval közös határán. Hivatalosan az állatokat fenyegető száj- és körömfájás kívül tartásával indokolták, ám a zimbabweiek szerint éppen olyan magas a kerítés, hogy az embereket kívül tartsa.

3. Brazíliai nyomornegyedek

Brazília egyes városai körül magas kerítés húzódik, hivatalosan a környezet, az esőerdők védelme érdekében, lényegében azonban a nyomornegyedek (favelák) terjeszkedésének korlátok között tartására, amelyek sok esetben lemez kerítésből készültek.

4. Kerít a szultánság is

A Brunei Szultánság a Malajziával közös határán húsz kilométeres kerítést húzott fel az illegális bevándorlás megakadályozására.

5. Bulgária már felhúzta

Bulgária 2014-ben kezdett el egy 30 kilométeres kerítést felhúzni a főleg közel-keleti menekültek áradatának megfékezésére, Törökországgal közös határán. A kerítés a Wikipedia szerint ötmillió dollárba került, a hadsereg fejezte be, és ezzel hetedére csökkentette az illegális határátlépések számát.

A kerítés mintegy három méter magas, és pengeéles szögesdrót van rajta. A 2015-ös év elején egy újabb 130 kilométeres szakasz építését jelentették be – valószínűleg azért, mert a korábbit sokan megkerülték. Sokak szerint a Magyarországra tervezett kerítést is hasonló veszély fenyegeti.

6. Kína, Hong Kong, Makaó

Kínának két különleges státuszú területe van, Hong Kong és Macau (Makaó), mindkettő komoly gazdasági erejéről, gazdagságáról és sűrűn lakott területéről híres. Kína többi részétől mindkettőt kerítés választja el és csak határátkelőkön lehet átkelni.

7. Kína és Korea

A menekülő Észak-Koreaiak miatt Kína 2006-ban kerítést épített a határra. Másutt egy folyó akadályozza az átkelést.

8. Egyiptom és Gáza

Az országnak a Gázai övezettel közös határán kerítést húztak fel. Ez nem lehet túl hatásos, mert a híradásokba időnként belekerül, hogy számos csempészalagutat fedeznek fel, amelyeken keresztül áruk és emberek áramolnak.

9. Görögország: megint a törökök

A bolgárokhoz hasonlóan a görögök is kerítést húztak a Törökországgal közös szárazföldi határra, ráadásul az európai migrációs szervezettel, a Frontex-el egyetértésben – írja a Wikipédia.

(Kép: Wikipedia)

10. India: a leghosszabb kerítés

India hosszú szárazföldi határain sok helyen van kerítés, ezzel lehet, hogy a leghosszabb kerítéseket ez az ország tartja fenn. Így a bangladesi és a burmai határon, és helyenként Kasmír körül is.

11. Irán és Pakisztán

Az Irán és Pakisztán között húzódó kerítés sem piskóta, 700 kilométeres. Egy szakaszon azonban nem építették meg, mert az ott élő népcsoportot kettévágta volna.

12. Izrael körül sok van

Speciális biztonsági helyzeténél fogva Izrael is legtöbb határára kerítést húzott, bár nem mindegyiknek van komoly szerepe. Az egyiptomi határon levőt például inkább jelképesnek lehet tekinteni, állítólag el is rozsdásodott. A Szíria vagy Libanon felé felhúzott kerítések viszont fontosak, a Gázai Övezet határa is, sőt Jeruzsálemben is van fal.

13. Korea és Korea között

A két Korea között is kerítés van, amelyet a déliek húztak fel egy esetleges északi behatolás esetére.

14. Kuvait és Irak

Mivel Irak a kilencvenes években lerohanta Kuvaitot, és saját területének tekintette, a kuvaiti határon védelmi célokkal komoly kerítést építenek.

15. Marokkó és a homokfal

Nagyrészt homokból készült sáncok választják el Marokkót Nyugat-Szaharától, a Polisario Front által ellenőrzött területekről.

16. Észak-Írország

A gyakran egymás torkának ugró katolikusok és a protestánsok szétválasztására Észak-Írországban több városban építettek magas kerítéseket, például Belfastban.

Belfast (Fotó: Wikipedia)

17. Pakisztán-Afganisztán, aknákkal

A pakisztáni-afgán határra a terroristák, kábítószer-kereskedők kirekesztésére 2005-ben jelentették be egy kerítés terveit a pakisztániak, aknazárat is terveztek hozzá.

18. Ahol ottfelejtették a Vasfüggönyt

A volt Szovjetunió határain a Wikipedia szerint még sok helyütt megvannak a régi kerítések, sőt újakat is emeltek például a balti államok, Ukrajna határára az oroszok. Így kerítés van a kínai, mongol, koreai, finn, norvég határon.

19. A Szaúdiak is kerítkeznek

Szaúd-Arábia Jemennel és Irakkal határos szélein is kerítések állnak, úgy látszik, így jár sok ország, ahol jobban élnek az emberek, mint a szomszédaik.

20. Dél-Afrika és Mozambik

A mozambiki forradalom miatt egy 120 kilométeres határkerítést építettek fel a hetvenes években, amelybe 3300 voltos áramot vezettek. Ez persze erős kritikákat váltott ki. Míg a Berlini Fal 86 halálos áldozatot követelt, ez állítólag évente mintegy 200 emberéletet olt ki.

21. Spanyolország és Marokkó

Néha hozzánk is eljutnak olyan képek, amelyeken rendőrök egy magas kerítésről próbálják leráncigálni az afrikai menekülteket. Spanyolországnak van két kis gyarmata Afrikában, Ceuta és Melilla, ahová sokan próbálnak bejutni egy jobb élet reményében. De Giblaltár és Spanyolország között is ott van a kerítés.

22. Thaik, malájok és kommunisták

Thaiföld Malajziával közös határára is készült kerítés, mindjárt kettő is, mert mindkét állam felhúzott egyet-egyet, a kettő között volt egy kis senki földje. Ezt egy közös fallal készülnek leváltani. A csempészeken és migránsokon kívül a fal korábban a kommunista gerillák távoltartására is szolgált.

23. Egyesült Arab Emirátusok

A kőolajban gazdag ország Ománnal közös határán épít kerítést.

24. USA-Mexikó

Az USA és Mexikó 3169 kilométeres határszakaszából egyes források szerint csak 130 kilométeren, más források szerint 550 kilométeren vannak különböző kerítések, bár tervezik a meghosszabbítását.

25. Üzbegisztán

Az üzbégek a kirgiz határra építettek kerítést 1999-ben.

(Történelmi falakról és határokról szóló cikkünket itt olvashatja.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most következik a mindenkit érintő emberkísérlet legrosszabb része
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 19:25
Donald Trump új vámjai éppen úgy elkaszálják az indokínai ruhagyártó üzemek rosszul fizetett alkalmazottait, mint az amerikai középosztálybelieket. Az elnök nem fogja elismerni, hogy hibázott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump bekeményített – újabb brutális vámot vetne ki Kínára
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 18:12
Az amerikai elnök reagált a kínai válaszra.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nem boldog: félelmetes áremelkedést hozhat a brüsszeli lista?
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 17:41
A miniszter elárulta a kormány álláspontját az uniós viszontvámok kapcsán.
Makro / Külgazdaság Donald Trump a világháború óta nem látott fekete napot okozott?
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 17:04
A kereskedelemért felelős uniós biztos szavai erre utalnak.
Makro / Külgazdaság Itt a vámháború következő lépése: óriási piac nyílhat meg Európa előtt?
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 16:26
Megszűnhet az autóbehozatali vám Indiában.
Makro / Külgazdaság Jöhet EU-s válaszcsapás, ha Trump nem hajlandó alkudozni
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 15:49
Erről az Európai Bizottság elnöke beszélt.
Makro / Külgazdaság Az akkumulátorgyártásban a jövő? Érdekes tanulmány jelent meg
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 14:39
Az akkumulátorok iránti globális kereslet 2030-ra több mint háromszorosára, az adott forgatókönyvtől függően 4,0-4,6 terawattórára nő.
Makro / Külgazdaság Trump milliárdos támogatója kiakadt: „gazdasági nukleáris tél” jöhet!
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 14:16
Már az elnök saját táborából is kongatják a vészharangot. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump belenyúlt a darázsfészekbe – recesszióba rohan Amerika?
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 13:24
Egyre baljósabb jelentések érkeznek az amerikai gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Teljes a kétségbeesés, mindenki menekül
Csernátony Csaba | 2025. április 7. 12:09
Donald Trump olyan csúcsot ért el önmaga promóciójában, amit aligha csinál bárki utána. A tőzsdék folytatódó zuhanása közben több tucat ország jelentkezett be nála, hogy tárgyalna az új vámokról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG