A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy többéves erőfeszítés áll előttük, valamint hozzátette, hogy a csőd már Franciaországban sem "absztrakt kifejezés". Francois Fillon a kormányülést követő sajtótájékoztatóján felhívta rá a figyelmet, hogy ahhoz, hogy 2016-ban zéró legyen a deficit, több mint 100 milliárd eurót kell megtakarítaniuk. A 2012-re már augusztusban előirányzott 12 milliárd eurós megtakarításon felül a kormányfő a jövő évre további 7 milliárd eurós megtakarítást jelentett be, 2013-ra pedig 11,3 milliárd eurós intézkedéscsomagot jelzett előre.
62 éves nyugdíjkorhatár 2017-ig
A kormány továbbá felgyorsítja a Nicolas Sarkozy államfő mandátuma legfőbb intézkedésének tekintett nyugdíjreformot: a nyugdíjkorhatár 60 évről 62-re történő fokozatos megemelésének így 2018 helyett 2017-ben be kell fejeződnie. Ennek értelmében az 1952 és 1956 között született generációnak is néhány hónappal többet kell dolgoznia. A megtakarítás több mint 4 milliárd euró lesz. Az egészségügyi kiadások visszafogásából és az adókedvezmények egy részének megszüntetéséből 2,6 milliárd eurós megtakarítást remél a kormányzat.
A szolgáltatási termékekre vonatkozó 5,5 százalékos csökkentett áfát 7 százalékra emelik, kivételt jelentenek ez alól a legfontosabbnak tekintett, így például az élelmiszeripari árucikkek. Az áfaemelés mindenekelőtt a vendéglátó- és az építőipart, valamint az energiaszolgáltatókat sújtja. Az általános áfa 19,6 százalékos mértéke nem változik.
A társasági adó a több mint 250 millió eurós forgalmú cégek esetében öt százalékkal nő, s a válságadó addig lesz érvényben, amíg a decit három százalék alá nem csökken, a tervek szerint 2013 után.
SZJA-t nem emelik, viszont az állam működési kiadásait csökkentik
A szociális segélyek pedig ezentúl nem az inflációnak, hanem a gazdasági növekedésnek megfelelően, azaz egy százalékkal növekednek. Az újfajta indexálás azonban nem érinti a nyugdíjakat, a fogyatékosoknak járó támogatást és a munkanélküli segély megszűnése után járó minimál-juttatást.
A személyi jövedelemadót viszont nem emeli a kormányzat, annak sávjai 2012-2013-ban nem változnak. Az állam működésére viszont jövőre 500 millió euróval kevesebb jut, a köztársasági elnök és a kormánytagok fizetését a nagy állami vállalatok vezetőinek béréhez hasonlóan befagyasztja addig a kormányzat, amíg a költségvetés nem kerül egyensúlyba.
Az ellenzék és a szakszervezetek mellett egyes jobboldali képviselők sem támogatják az újabb megszorító csomagot és azzal vádolták meg az államfőt, hogy a külső nyomás miatt most a saját, 2007-es megválasztása óta elkövetett hibák kárait kénytelen helyreállítani.