3p
A Bank of England elnöke, Mark Carney a BBC-nek nyilatkozva közölte: jó lenne, ha David Cameron kormánya tisztázná, hogyan képzeli az EU kilépésről szóló népszavazás lebonyolítását, és mit vár tőle. Cameron veszélyes útra tévedt, könnyen kicsúszhat a kezéből az események irányítása.

Jó lenne tudni a  menetrendet

A jegybankelnök szerint országa hozzáférése az EU közös piacához óriási előny, amit kár lenne feladni. Az EU a világ legnagyobb gazdasága Anglia számára a legnagyobb befektetési célpont, és egyben a legnagyobb befektető az Egyesült Királyságban. Eddig ugyan nem halasztották el a vállalkozások befektetési döntéseiket a bizonytalanság miatt, de Carney azt gondolja, mindenkinek pontosan kéne tudnia, mi a referendum menetrendje, mi lesz maga a kérdés, és persze hogy különböző kimenetelek esetén mi fog történni.

A választási kampányban a miniszterelnök 2017 végi szavazásról beszélt, de miután megnyerte a választásokat, rögtön kijelentette, hogy ezt előbbre is lehet hozni, sőt egyenesen ez a célja. Cameron terve elvileg az, hogy most a népszavazással jól ráijeszt az EU-ra, kierőszakolja, hogy országa és az EU között egyedi, lazább szerződést írjanak alá, és utána ezt megszavaztatja népével, és ha tetszik neki a megállapodás, a tagság melletti szavazásra buzdít.

Nagyot kockáztat

Csakhogy többféle gond merül így fel, a korábban már említett nemzetiségi kérdésen kívül. Egyrészt innentől fogva lesz egy komoly bizonytalansági tényező, amely, ahogy a jegybankelnök is mondta, gazdasági, befektetési döntések elhalasztásához vezethet. Emellett nehéz helyzetbe hozzá magát az Uniót. Ha elfogadhatatlanok a brit követelések, fel kell mérni, hogy jobb-e engedni nekik, és akkor megint ott a zsarolhatóság, amit már meglehetősen unnak, hisz a görögök hónapok óta mást sem tesznek, mint zsarolják a szervezetet.

Ha viszont bekeményítenek, akkor meg kell válni egy nagy tagtól, aminek megint csak nehéz felmérni a következményeit, de ebben az esetben már mindkét fél nagy bizonytalansággal néz szembe. Az EU-ban precedens lesz a kilépésre, a britek viszont végképp nem tudni, hogy járnak. Ha gazdaságilag rosszabbul járnak, akkor az EU fellélegezhet: mindenki látni fogja, hogy nem vonzó a brit út, ahogy nem vonzó a görög sem.

Balul is elsülhet

Az nem valószínű, hogy a szigetország a kilépéstől önmagában fellendülésnek indulna. Ahogy a jegybankelnök is elmondta, elveszti legnagyobb piacát, vagy legalábbis nem olyan kedvező feltételekkel vesz részt benne, és ugyanez vonatkozik a befektetésekre is. A legnagyobb veszély persze a skótok kilépése.

Feltehetően mindezek miatt Cameron egyáltalán nem akar kilépni, de ezzel a módszerrel túl nagyot kockáztat. Ha menet közben elhibáz valamit, vagy a folyamatok kicsúsznak a kezéből, akkor a Brexit helyett bekövetkezhet a senki által nem óhajtott Braccident (szándék nélküli kiesés), hisz a nép már nem biztos, hogy a miniszterelnöki javaslat szerint dönt. A néplélektan bonyolult tudomány, egy népszavazás könnyen kicsúszhat szervezője kezei közül.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG