Korábban hosszas vita folyt arról, hogy a brit parlamentnek meg kell-e szavaznia az Európai Unióból való kilépést, vagy elég, ha a kormány hozza meg a döntést. Most azonban, hogy eldurvultak a dolgok, és a kilépés esetleg brutális szakítás jelentene Európával, mely a brit gazdaságot tönkretenné, már sokan parlamenti vitát követelnek.
Hard Brexit
A parlament ez esetben nem a sima EU tagságról szavazna, hanem arról, hogy az ország az európai egységes piacot is el akarja-e hagyni, hisz ez azért nem szerepelt a népszavazáson. A kezdeményezést egy olyan szövetség indította, melynek tagjai több párt soraiból: a kormánypárti konzervatívoktól, az ellenzéki Munkáspárttól, a zöldektől és a Skót Nemzeti Párttól származnak.
A képviselők ezen csoportja elmondta az Observernek, hogy szerintük a kormánynak nincs felhatalmazása az egységes piac elhagyására, a népszavazás önmagában csak az Európai Unió elhagyásáról döntött. A Munkáspárt kicsit másként közelíti meg a dolgot: ők azt mondják, a parlamentnek arról kéne szavaznia, milyen feltételekkel tárgyalhat a kormány az EU-val, de a lényeget tekintve ez is leginkább az egységes piacról szólna.
Berágtak
Általános vélemény, hogy a parlament alsóháza nem támogatna olyan megoldást, mely az egységes piac feladását jelentené, így viszont a kormány kompromisszumkészségre kényszerülne a tárgyalásokon. Most a legtöbben úgy gondolják, hogy a miniszterelnök túlságosan messzire ment a parlamenttel való konzultáció nélkül, ezért fontos, hogy a parlament megszavazza a tárgyalási stratégia főbb vonalait. Ha ez nem történik meg, sosem jutnak olyan végeredményhez, ami az országnak elfogadható lesz.
Múlt hónapban a kilépést felelős miniszter, David Davis azt nyilatkozta, hogy a parlament előtt is titokban kell tartani a tárgyalásokat, mert így a kormány jobb eredményeket érhet el. Ez érthetően feldühítette a parlamentet, sőt minden demokratát, hisz ez képtelenül hangzik a legrégibb demokráciában, a parlamentarizmus szülőhazájában. Múlt héten a miniszterelnök is elmondta, hogy a képviselőket csak időnként tájékoztatnák, nem avatnák be a részletekbe.
A helyzet egyre csak romlik
A népszavazás másnapján tudni lehetett, hogy nagyon nehéz helyzetbe hozta David Cameron a népét, de akkor még abban lehetett reménykedni, hogy feláll egy kormány, amely megpróbál elfogadható kompromisszumos megoldást találni, minimalizálva az értelmetlen népszavazás okozta károkat. Sajnos az új kormány ezzel szemben úgy tűnik, nem a kompromisszumot keresi, ezzel szemben teljesen megvadult, és sokan úgy gondolják, csak a parlament akadályozhatja meg, hogy szakadékba taszítsa az országot.