Forrás:MTI/AP/Internet |
Az Iszlám Állam (IÁ vagy IS) harcosai sokáig kerestek pénzt az emberkereskedelemmel, mára viszont ők maguk váltak ennek jövedelmező bevételi forrásaivá – állítja a Financial Times. Az üzletben embercsempészek és szíriai felkelő csoportok vesznek részt.
„Mindenki kereskedik az IÁ” harcosaival” - idézik a Levantei Front nevű észak-szíriai felkelő csoport egyik tagját, akik egyszerre harcolnak a kormány és az IÁ ellen. Állítása szerint ő maga is szállította az IÁ tagjait sajátjukról olyan területekre, amelyek felkelők kezében voltak.
A legjobb IÁ-s a kihallgatható IÁ-s
Két módon lehet így pénzt keresni, dezertőrök és foglyok által. A dezertőrök, akik az Iszlám Államból menekülnek, jó pénzt fizetnek azért, hogy máshová juttassák őket. Ezért általában pár ezertől tízezer dollárig terjedő összeget szurkolnak le. A Szíriából Törökországba való eljutás további tízezer dollárba kerül.
Az IÁ hatalma teljében nemzetközi szervezetek munkatársait, újságírókat rabolt, hogy váltságdíjat kapjon értük, vagy propaganda-videók készítése érdekében meggyilkolja őket. Ma azonban, amióta a szervezet érezhetően teret veszített, a legnagyobb bevételt az elfogott, nyugati vagy más országokból érkezett IÁ-tagok jelentik, ha kormányaik érdeklődnek aziránt, hogy kihallgassák vagy bíróság elé állítsák őket.
A minimum 50 ezer dollár
Az Öböl-menti államok ezért akár több millió dollárt is fizethetnek, más államok kevesebbet, de egy elfogott IÁ-harcos mindenképpen legalább 50 ezer dollárt ér – írják. De van olyan is, hogy a lázadó csoportok maguk hallgatják ki az elfogott harcosokat. Ezzel értékes információkhoz szeretnének jutni, amivel bizonyíthatják a külföldi titkosszolgálatok számára, hogy ők értékesek. Így továbbra is élvezhetik a külföldi kormányok támogatását a szíriai kormány vagy az IÁ elleni harcban.
Az IÁ dezertőreinek azonban csak egy része akar teljesen felhagyni a vallásháborúval, sokuk csak más területeken akar csatlakozni más, az Al-Kaidával kapcsolatban álló iszlamista csoportokhoz Idlib tartományban – állítja a Financial Times.
Mindenhol jobb, mint ott
A német N-TV.de riportere nemrég a helyszín közelében járt, és IÁ-harcosokat igyekezett meginterjúvolni Rakka közelében. Állítólag rengeteg harcosnak van elege a kilátástalan harcból és az életveszélyből, és szeretne dezertálni, akár azon az áron is, hogy éveket tölt börtönben. „Mindenhol jobb, mint itt” - mondta az egyik.
A riporter részt vett egy akcióban, amely során egy francia állampolgárságú IÁ-harcost adtak át a török rendőrségnek. Az illető bűnbánó állítása szerint borzasztóan megbánta, hogy csatlakozott a terroristákhoz, későn vette észre, hogy nem vallásról, hanem hatalomról és elnyomásról szólt a történet. Egyetlen vágya volt, visszajutni Franciaországba.
A csempészeket lelövik, ugye?
A riporter beszélt embercsempészekkel is, mint kiderült, nemcsak a dezertőrök, de az őket segítők is gyakran válnak az IÁ bosszújának áldozatává. Főleg francia, belga és török harcosok döntenek úgy, hogy elegük van a háborúból és haza szeretnének jutni. Őket általában a török rendőrségnek vagy más országok titkosszolgálatainak adják át a csempészek az interjú szerint. Ez a csoport állítólag ingyen végzi ezt a munkát, csak azért, hogy az IÁ-t gyengítse.