Ismét nincs megállapodás a görögök és a hitelezők között, rendkívüli ülést tartanak hétfőn az euróövezeti országok. Arra is felkészülnek, hogy Görögország kiesik az euróövezetből. Közben elképesztő tempóban veszik ki a pénzt a görögök a bankból - a készpénz lett a király. Ha nem lesz megállapodás, elzárják a rendkívüli likviditási alap csapjait és folytatódik a drámai mértékű betétkivonás, jó eséllyel a bankok már ki sem nyitnak hétfőn.
![]() |
Millió euróban - forrás: Bank of Greece |
--
A rendkívüli kormányzati intézkedésekre rendelkezésre álló tartalék 60 milliárd forintos összege fedezetet nyújthat a magyar-szerb határra tervezett védvonal megépítésére - mondta Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára csütörtök este az M1-en. A pontos finanszírozási összeg azonban még nem ismert, a kormány a védvonal lehetséges variációit, és költségeit - Pintér Sándor belügyminiszter előterjesztésére - jövő szerdai ülésén tekinti át - jegyezte meg az államtitkár. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a nap folyamán azt mondta, a kerítés 20-25 milliárd forintba kerülhet, de ezt a kormányülésen többen túlzónak ítélték.
--
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közzétett adatai szerint áprilisban 3,6 százalékkal nőttek az átlagkeresetek az egy évvel korábbiakhoz képest, a közfoglalkoztatottak nélkül számítva 2,6 százalékos volt a növekedés. A fogyasztói árak áprilisi 0,3 százalékos éves csökkenésével számolva a reálkeresetek 3,9 százalékkal, a közfoglalkoztatottak nélkül 2,9 százalékkal emelkedtek. Nemzetgazdasági szinten az átlagos – családi kedvezmény nélkül számított – nettó kereset 158 200 forint volt, vagyis 3,9 százalékkal emelkedett. Ugyanakkor a kedvezményt is figyelembe véve a nettó kereseti átlag 165 100 forintra becsülhető.
Balatoni András, az ING vezető elemzője szerint nagyon stabil a rendszeres bérek emelkedése, nem lassította le az alacsony infláció, de egyelőre az egyre feszesebbé váló munkaerőpiac sem gyorsította a bérkiáramlást. Hozzátette: a reálbérek emelkedését így az infláció alakítja az elsődleges munkaerőpiacon. A vállalatok munkakereslete 2,5 százalékkal bővült az intézményi statisztikák alapján, ami kismértékű lassulás az év elejéhez képest.
--
Az Európai Unió Tanácsa luxembourgi ülésén egy évvel meghosszabbította azoknak a büntetőintézkedéseknek a hatályát, amelyeket az unió azért vezetett be, mert Oroszország jogellenesen elcsatolta a Krím félszigetet és Szevasztopolt. Szerdán a tagállamok uniós nagyköveteinek arról sikerült konszenzusra jutniuk, hogy fél évvel hosszabbítják meg azokat a gazdasági szankciókat, amelyeket Oroszország ellen vezettek be tavaly nyáron az ukrajnai konfliktusban játszott szerepe miatt. Ezek az orosz védelmi, pénzügyi és energiaszektort érintik. Azt a döntést hétfőn a külügyminiszterek tanácsa hagyhatja jóvá formálisan.
--
Hivatalosan is elindult a 2016-os amerikai elnökválasztási kampány. A Demokratáknál tisztább a kép, a Republikánusoknál nagyobb a széthúzás. Egy 1992-höz hasonló Clinton-Bush dinasztikus összecsapás nem tenne jót az USA képének a világban, pedig előfordulhat, hogy jövő év végén egy Clinton és egy Bush csap majd össze a Fehér Ház uralmáért. A demokraták részéről Hillary Clinton, a republikánusok részéről Jeb Bush a legesélyesebb elnökjelölt.