Rendkívüli ülést hívtak össze
Nem született megállapodás a görög adósságválság ügyében az euróövezeti országok pénzügyminisztereinek csütörtöki luxembourgi tanácskozásán, ezért Donald Tusk, az EU-országok állam-, illetve kormányfői testületének elnöke hétfő estére összehívta az eurózóna-országok csúcsvezetőinek tanácskozását.
A játéknak vége
Valdis Dombrovskis, az euró ügyeiért felelős európai bizottsági alelnök szerint a megállapodás elmaradása "erős jelzés" Görögország számára, hogy vegye komolyan a tárgyalásokat. Az Eurogroup, az eurózóna pénzügyminisztereinek testülete "bármely pillanatban" kész újra összeülni Dombrovskis szerint.
Ausztria pénzügyminisztere, Hans Jörg Schelling volt az első, aki a tárgyalások kapcsán kijelentette: kudarcot vallottak a törekvések. "A játéknak vége" - mondta Schelling. A görögök nem dobhatnak vissza minden javaslatot - fogalmazott.
Egy igazi görög last minute még összejöhet?
Ha menni kell, hát menni kell A sajtótájékoztatón elhangzott: a nemzetközi intézmények olyan megoldást akarnak találni, amellyel megőrizhető Görögország euróövezeti tagsága. Dijsselbloem azonban megjegyezte: ha erre végül nem lenne mód, akkor "más eshetőségre" is felkészülnek. |
A testület elnöke, Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter az ülés utáni sajtótájékoztatóján azt mondta, a megállapodás "még nincs a láthatáron", de az még így is elképzelhető a június végi határidő lejárta előtt, ha a görög fél megfelelő elképzelésekkel áll elő. Igaz, addig már csak nagyon kevés idő maradt - jegyezte meg.
Dijsselbloem szerint a görögökkel tárgyalásban levő intézmények - az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) - számos részterületen lennének készek engedményeket tenni, de cserébe "rendbe kellene tenni" Görögországot.
Kéne gyorsan 1,6 milliárd euró
Görögországnak június végéig mintegy 1,6 milliárd eurós törlesztési kötelezettsége válik esedékessé. Athén 2010 óta mintegy 320 milliárd euró értékben kapott mentőcsomagokat.
A hónap végén pedig tényleg lejár a lemez. A napokban a taktikázó görög kormány részéről felmerült, hogy lehetne az IMF fizetést halogatni. Az IMF közölte: sehogy.