A londoni Capital Spreads elemző cég a határidős indexek alapján arra számít, hogy a londoni tőzsde fő mutatója, az FTSE-100 48-57 ponttal, 0,9 százalékkal, a frankfurti DAX-30 index 100 ponttal, 1 százalékkal, a párizsi CAC-40 pedig 41-45 ponttal, szintén 1 százalékkal emelkedhet nyitáskor. Az IG Markets a Dow Jones hírügynökségnek az FTSE-100 indexre 57 pontos, a DAX-ra 100 pontos, a CAC-40-re pedig 45 pontos növekedést jelzett.
Lesz mit várni
A befektetők figyelme az inflációra és a kereskedelem alakulására irányul pénteken. Az Európai Unió statisztikai hivatala délelőtt teszi közzé a fogyasztói árak szeptemberi és a kereskedelmi mérleg augusztusi alakulását tükröző adatokat.
Az elemzői várakozások szerint éves összevetésben 0,1 százalékkal csökkent, havi szinten pedig 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az euróövezetben. A bázishatásoktól hajtva az infláció valószínűleg novembertől fog emelkedni.
Mit tervez a Fed?
Közép-európai idő szerint délután ismertetik a Reuters hírügynökség és a Michigan egyetem közös felmérése alapján az előzetes októberi amerikai fogyasztói hangulatindexet, valamint az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) jelentését az amerikai ipari termelés szeptemberi alakulásáról. Az elemzői várakozások szerint a hangulatindex enyhén, 87,2 pontról 89 pontra emelkedett, az ipari termelés volumene viszont havi szinten 0,2 százalékkal csökkent az augusztusi 0,4 százalékos zsugorodás után.
Továbbra is találgatások tárgya az amerikai kamatemelési ciklus megkezdésének várható időpontja. Loretta Mester, a clevelandi Fed elnöke csütörtökön kijelentette, hogy megítélése szerint az amerikai gazdasági helyzet lehetővé teszi az alapkamat emelését, és eljött az ideje ennek a lépésnek még akkor is, ha a globális környezet bizonyos kockázatokat jelent.
William Dudley, a New York-i Fed elnöke viszont óva intett azoktól a várakozásoktól, hogy az idén biztosan emelik a kamatot. Úgy fogalmazott, hogy a kamatemelés a gazdaság teljesítményétől függ, és akkor támogatja a kamatemelési ciklus idei elindítását, ha a gazdaság a várakozásaival összhangban teljesít. Ugyanakkor utalt arra, hogy a közelmúltban több gyenge makroadat látott napvilágot, külön is megemlítette a szeptemberi foglalkoztatottsági jelentést és a kiskereskedelem harmatos alakulását.