Az EBRD (Európai Újjáépítési Bank) irányító közgazdásza, Erik Berglöf az alapblog.hu-nak adott interjúban elmondta, hogy továbbra is fenntartja véleményét, mely szerint felmérhetetlen következményekkel járó, kiszámíthatatlan mélységű katasztrófa felé menetel ez euróövezet. Hozzátette, hogy ami az utóbbi napokban a piacokon megfigyelhető nem más, mint az „édes-kevés" eredménynek, illetőleg a pozitív várakozásoknak a rövid távú lereagálása.
A katasztrófa elkerülhető
A szakértő véleménye szerint hosszasan sorolhatóak az euró jövőjével kapcsolatos rendkívüli piaci bizonytalanságok dokumentumai. A szituációt rontja, hogy politikusok, piaci szereplők, befektetők, bankok, valamint egyszerű polgárok feltűnően ellentmondásosan és a hangulatot negatívan befolyásolóan beszélnek és cselekednek. Az egység halvány jeleit sem tapasztalni a magatartásokon és a hivatalos megnyilatkozásokon a tekintetben, hogy egyben akarják-e látni és tartani az eurózónát, hogy az eurózóna jelenlegi formájának végét azonosítják-e magának az eurónak a halálával.
Erik Berglöf ugyanakkor úgy véli, hogy elkerülhető lenne a katasztrófa. Ahhoz azonban legelőször tisztázni kell az európai országok közvéleménye előtt, hogy a hosszú távú megoldás méregdrága és az elején nagyon sokaknak fog fájni. Véleménye szerint hozzá kell látni az eurózóna strukturális, örökölt alapproblémáinak felszámolásához.
A megoldáshoz szerinte elkerülhetetlen a kölcsönös betétbiztosítás, a közös bankfelügyelet, lényegében bankunió, a nemzeti adósságok nemzetköziesítése, az adósságok szétterítése, erőteljesebben központosított ellenőrzés a nemzeti kormányok, illetőleg parlamentek adósságpolitikája felett, az EKB hatáskörének fokozatos kiterjesztése, az ESM-nek nevezett pénzügyi mentőalapnak esetleges bankká alakítása.
Veszélyes a magyar kormány politikája
Erik Berglöf kifejtette, hogy nem ért egyet, sőt nagyon veszélyesnek tartja a magyar kormány problémákra adott válaszát. Véleménye szerint a kormány politikája nem bátorság, hanem visszaélés egy demokratikus úton szerzett parlamenti többséggel. Hozzátette, hogy az unortodoxia Magyarország esetében nem újszerű gazdaságpolitikát, hanem elsősorban a demokrácia alapjainak a kikezdését jelenti.
Véleménye szerint Magyarországgal az a baj, hogy a kormányzati politika kikerüli, felülírja az uniós tagság feltételeihez kötött demokratikus szabályokat, valamint pontatlanok a külföldi intézményeknek szánt gazdasági, politikai, pénzügyi helyzetjelentések, értékelések.
Aggódik az EBRD Magyarország miatt
A szakértő az illetékadóval kapcsolatban elmondta, hogy csak Magyarországon célozzák meg az egyszerű polgárokat érintő pénzforgalmat. Minden más országban csakis a nagy spekulációs műveletek megadóztatására törekednek.
Erik Berglöf kiemelte, hogy a magyar gazdaságpolitikai gyakorlat csak látszatjavulásokat hoz, melyek csupán rövid távra szólnak. Az ezekhez vezető módszerek ugyanakkor ellentétesek a gazdasági növekedés érdekeivel, az Unió értékrendjével. Hosszabb távon mindenekelőtt Magyarország lakói fogják mindezt a kárt elszenvedni, a következő néhány hónapban ez fogja megint lassítani, vagy akár megakadályozni az egyezséget az IMF-fel és az Európai Unióval. Hozzátette: az EBRD mélységesen aggódik Magyarország miatt.
A teljes interjú itt olvasható>>