Az eddig hatályos szabályok szerint a tavalyi kétszámjegyű, magas infláció következtében júniusban átlagban 1770 koronával (29 205 forint) kellett volna megemelni a nyugdíjakat. A mostani törvénymódosítás után azonban az átalagos nyugdíjemelés csak 760 korona (12 540 forint) lesz.
A jobbközép kormánykoalíció, amelynek a 200 tagú testületben 108 képviselője van, ötnapos rendkívül éles, ellenzéki obstrukciókkal teli vita után az ellenzék minden javaslatát a törvénymódosítás enyhítésére elutasította. A törvénymódosítási javaslat most a szenátus elé kerül, ahol a kormányoldalnak szintén jelentős többsége van, majd az államfőnek kell aláírnia. Petr Pavel megválasztott államfő bejelentette, hogy álláspontját jövő pénteken, beiktatása után hozza nyilvánosságra.
Az Orbán-kormány által is hangoztatott, ismerős érveket hoz fel a cseh kormányoldal. Szerintük a nyugdíjak emelésének mérséklésére azért van szükség, hogy stabilizálhassák a közkiadásokat. Az állam az idén ezzel 19,4 milliárd koronát takarít meg. Az ellenzék szerint azonban a kormányoldal döntésével "meglopja" a lakosság védtelen, mintegy 3,5 milliós csoportját. A törvénymódosítást, s az elfogadás módját gyorsított eljárásban alkotmányellenesnek tartják, és már bejelentették, hogy az alkotmánybírósághoz fordulnak felülvizsgálatért.
Josef Stredula, a cseh-morva szakszervezetek konföderációjának elnöke jelezte, hogy mérlegelik egy országos tiltakozó megmozdulás megszervezését a kormányoldal által keresztülvitt döntés ellen.
Az eddig érvényes szabályozás szerint a múlt évi magas infláció következtében júniusban 11,5 százalékkal kellett volna emelni a nyugdíjakat, most azonban várhatóan csak 2,3 százalékos lesz az emelés.
Ez 15 milliárd koronával terheli meg az államkasszát, míg az eddig érvényes szabályozás szerint ez a tétel 34,4 milliárd koronát tenne ki. A jövő évben pedig az eddigi szabályok szerinti 58,8 milliárd korona kiadás helyett az államnak csak 15,8 milliárd koronás pluszkiadással kell számolnia.
(MTI)