A hvg.hu szellőztette meg, hogy még titoktartási passzusa is volt azoknak a támogatási szerződéseknek, amelyek alapján összesen 600 millió forintos támogatást adott a kormány a LIGA Szakszervezeteknek, a Munkástanácsoknak, és a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ), valamint három munkaadói szervezetnek, az ÁFEOSZ-COOP Szövetségnek, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ).
A pénzekről már májusban megállapodtak a szakszervezetekkel
A kormany.hu portálon is olvashatók a Miniszterelnökség idei támogatási szerződéseinek adatai az augusztus 31-i állapotnak megfelelően. Eszerint a Miniszterelnökség az érdekképviseleteknek azért adott 100 millió forintos támogatást szervezetenként, hogy el tudják látni a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának feladatait, erősítsék az együttműködést a gazdaságpolitika, adópolitika, járulékfizetés szabályozása, foglalkoztatáspolitika, munkaügy, szakképzés, gazdaságfejlesztés, társadalmi párbeszéd és az érdekegyeztetés területén.
A Miniszterelnökség szerint a 600 millió forintos költségvetési forrás átcsoportosításáról egy májusi kormányhatározat rendelkezett, a szervezetekkel pedig támogatási szerződéseket kötöttek. Az érdekképviseletek korábban nem kaptak ilyen támogatásokat - írta a Miniszterelnökség. Ezekhez a forrásokhoz persze feladatok is járulnak, például hatástanulmányok összeállítása, szabályozási, szakmapolitikai javaslatok kidolgozása, módszertani anyagok elkészítése, emellett a gazdaság szereplői véleményének megismerése, a tapasztalatszerzést szolgáló szakmai találkozók, gazdasági fórumok, sajtótájékoztatók szervezése és tanulmányok összeállítása.
A pénzzel majd el kell számolni és titoktartásit kell aláírni
Az elszámolás kapcsán a Miniszterelnökség hangsúlyozza, hogy a támogatás felhasználásáról a kedvezményezetteknek az államháztartásról szóló törvény és a végrehajtásáról szóló kormányrendelet, valamint a támogatási szerződés rendelkezéseinek megfelelően el kell számolniuk. Így különösen kötelesek a támogatás teljes összegéről, a támogatott tevékenységről, a támogatás rendeltetésszerű felhasználásáról pénzügyi elszámolást és záró szakmai beszámolót benyújtani. És ha esetleg maradna valamicske pénz, azt kötelesek majd visszafizetni. A Miniszterelnökség megjegyzi: a támogatási szerződések a kedvezményezettek titoktartási kötelezettségét illetően több rendelkezést is tartalmaznak.
Érdekes az érdekvédők magyarázata is
Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke azt mondja például, hogy amikor még működött az Országos Érdekegyeztető Tanács, tehát 2010-ben, akkor ők 200 millió forint támogatást kaptak az érdekegyeztetéssel járó feladatok ellátására, ez jóval több, mint a mostani 100 millió. Az idei támogatásból például már több kiadványuk is készült, képzéseket, konferenciákat szerveznek és ebből állják nemzetközi tagdíjaikat is.
Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára azzal érvel, hogy ha a magyar állam fontosnak tartja és milliárdokkal támogatja a pártokat és az egyházakat, akkor aligha szorul magyarázatra a társadalmi párbeszéd szereplőinek 600 millió forintos éves támogatása. A VOSZ a szakmai munka fejlesztésére, nemzetközi konferenciák szervezésére, tagvállalatainak szakmai továbbképzésére, a társadalmi párbeszéd vitaanyagaihoz készülő szakértői anyagok készítésére, illetve a nemzetközi tagdíjak fizetésére használja fel a számára átutalt 100 millió forintot.
Dávid Ferenc egyébként úgy emlékszik, hogy korábban az Országos Érdekegyeztetési Tanács két oldala összesen 900 millió forint támogatást kapott, amit egyenlő arányban osztottak el a munkaadói és munkavállalói oldal között. Az oldalak (a munkaadóknál 9, a munkavállalóknál 6 szervezet) azután maguk döntöttek az elosztásról.