Egy nappal azután, hogy az ENSZ konvoját tragikus támadás érte, Washington a Bloomberg szerint az oroszokat vagy Aszad hadseregét hibáztatta, mondván, nekik vannak csak repülőik a területen. A New York Times szerint konkrétan egy SU-24 típusú orosz bombázóra gyanakodnak. Oroszország tagadta a vádakat, és egy drón által készített felvételt mutatott, mely szerint a lázadók által ellenőrzött területről egy ágyúval jelennek meg a terroristák. Egyúttal emlékeztetett a hétvégi balesetre, amikor az amerikai tévedésből a szír erők állásait támadták az Iszlám Állam helyett. A tévedés 60 halálos áldozatot követelt.
Helyi érdekhiány
A tűzszünet csődje rávilágít arra, hogy milyen nehéz a diplomáciának elérni valamit, ha egy térségben a résztvevő helyi felek nem érdekeltek a rendezésben. Igazából csak Oroszország és Amerika szeretne békét, a helyi erőket jobb esetben nem érdekli az egész, rosszabb esetben nem is akarnak tűzszünetet, amíg katonai céljaikat el nem érik. Ráadásul az Amerika által támogatott mérsékeltebb ellenzéki erők bizalmatlanok: úgy érzik, hogy a megállapodás Aszadnak kedvezőbb, így őket gyakorlatilag elárulta szövetségesük.
Amerikai hátrány
Amerika nem tudott fenntartható stratégiát kialakítani a válság kezdetet óta. Először a mérsékelt ellenzék kiképzését támogatták, de ez rengeteg pénzt nyelt el, eredménye viszont alig lett. A komolyabb vegyi fegyverek használatát ugyan sikerült megszüntetni, de helyette még mindig használnak klór bombákat. Mindemellett Obama elnök már 5 éve követelte Aszad távozásának szükségességét, de miután az oroszok Aszad mögé álltak, csak úgy emlegeti, mint valamiféle szélesebb egyetértés során majdan megvalósuló lehetőséget.
Orosz tündöklés
Az oroszok számára ezzel szemben teljes siker az eddigi ténykedés. Csak egy éve léptek be az összeomlóban lévő Aszad oldalán, és ezalatt bombatámadásaikkal nagy területi nyereségeikhez segítették hozzá őket a lázadókkal és az Iszlám Állammal szemben, és közben az oroszok még az ugyancsak Aszadot támogató Irán egyik repülőterét is igénybe vették. Mindez óriási presztízsnövekedés Oroszországnak: nemcsak hogy harcolt a terrorizmus ellen és végzett az ott lévő orosz származású terroristákkal, de visszanyerte a szovjet korban meglévő közel-keleti befolyását, sőt, most már lényegében ismét Amerikával egyenértékű szuperhatalomnak tekintik. Így lenne szép még egy békét is összehozni.
Kerry szívügye
A tűzszünet kudarca, vagy ha még menthető, sikere lényegében John Kerry amerikai külügyminiszter sorsát is meghatározza, hisz ő tette a legtöbbet érte. Weboldala büszkén hirdeti, hogy hivatali ideje alatt 2 millió kilométert utazott és 89 országba jutott el, és mindenhol tárgyalásokat és fenntartható megegyezéseket próbált segíteni, még akkor is, ha a siker valószínűsége igen kicsi volt. Szíriában úgy tűnik, szinte a lehetetlennel próbálkozott Kerry. A tűzszüneti tárgyalások során azt mondta, hogy valóban tökéletlen a megoldás, de az alternatívák rosszabbak.