Beata Szydlo és Orbán Viktor egy korábbi sajtótájékoztatón. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
Szombaton az Európai Parlament elnöke, a frakciók vezetői és az uniós tagállamok vezetői gyűlnek össze Rómában, ahol a Római Szerződés 60. évfordulója alkalmából megvitatják, merre haladjon tovább az európai integráció Nagy-Britannia uniós kilépését követően. Közös állásfoglalásukat a csúcstalálkozó zárónyilatkozatában rögzítenék majd.
Lengyelország azonban ezt nem írja alá, amennyiben nem tartalmazza a számára legfontosabb kikötéseket - erősítette meg Beata Szydlo lengyel kormányfő.
Négy dolog, amit mindenképp bele akarnak írni
A lengyel kormánynak négy prioritása van, amelyeket a nyilatkozatnak "tartalmaznia kell, hogy értelme legyen, ne váljon puszta irattá, mely szépen hangzik ugyan, de semmilyen hatással nem lesz az Európai Unió politikájára" - közölte Szydlo.
A visegrádi csoport kormányfőinek március eleji varsói csúcstalálkozóján közzétett nyilatkozat-tervezetre utalva, Szydlo az EU egységének megőrzését, az EU és a NATO szoros együttműködését, a nemzeti parlamentek szerepének megerősítését és a közös uniós piac megőrzését említette a varsói prioritások között.
Rettegnek a kétsebességes Európától - pont mint mi
A római csúcstalálkozóhoz "nagyon sok remény fűződött, sokak szerint áttörést, új Európa kezdetét várták tőle" - állapította meg Szydlo, hozzátéve: jó lenne, ha ez így is lenne, "de jelenleg az EU-ban nem uralkodik ilyen légkör". Az EU szerinte annyira mély válságban van, hogy nem kész ennyire bátor döntésekre.
Konrad Szymanski EU-ügyekért felelős lengyel külügyminiszter-helyettes korábban elfogadhatatlannak nevezett minden olyan esetleges próbálkozást, amely az EU állandó megosztásához vezethet. Varsó többször határozottan elutasította a kétsebességes Európa koncepcióját.
Magyarország és a többi kelet-közép-európai tagállam is ellenzi ezt a koncepciót, attól tartva, hogy a kétsebességes EU nem más, mint az unió keleti bővítésének de facto visszacsinálása. Ráadásul Varsó és Budapest, az EU két olyan tagországa, amelyet illiberális, populista kormányok irányítanak, kifejezetten az ellenük irányuló törekvést látnak a kétsebességes Európa koncepciójában. A háttérről itt írtunk korábban >>