A Bangladesben kialakult belpolitikai válság várhatóan súlyos gondokat okoz majd az ország ruházati iparában. Ez pedig érinti a magyar piacon is számos boltot működtető forgalmazókat, például a H&M-et vagy a Zarát is, amelyek a nyáron szokásos módon éppen az év végi bevásárlási szezonra készülnek. A nyár közepétől az ősz első feléig töltik fel raktáraikat a szükséges árukészlettel.
Demonstrációk és erőszakos beavatkozás
Bangladesben július közepétől alakult ki hatalmas felfordulás, miután a különböző szintű bíróságok egymásnak ellentmondó döntéseket hozták a közintézményekben évtizedek óta működő foglalkoztatási kvótákkal kapcsolatban.
A Pakisztánnal szemben vívott 1971-es függetlenségi háború óta az abban részt vevők családjainak tartották fenn az állami állások 30 százalékát. Emellett kisebb arányban a nőknek, a hátrányos helyzetűeknek és a bennszülött közösségeknek is voltak kvótáik. Ezt a rendszert 2018-ban felfüggesztették, majd a bíróság júniusban helyreállította, ezután a legfelsőbb bíróság újra eltörölte. Ezzel teljesült ugyan a magukat diszkriminációellenesnek valló tüntetők követelése, ám ezzel nem érték be - írja összefoglalójában a Reuters.
Elvárták volna, hogy Sheikh Hasina miniszterelnök kérjen bocsánatot a huzavonáért, ami kirobbantotta a demonstrációkat, amelyek elfojtására a rendőrség egyebek mellett gumilövedékeket is használva erőszakosan válaszolt. Ennek újabb demonstráción adtak hangot, ami a korábbi 150 halálos áldozat után további több mint százat követelt. A diákok az internet helyreállítását, a felsőoktatási intézmények újranyitását és bebörtönzött társaik szabadon engedését követelték. Az újabb erőszakhullám nyomán a miniszterelnök lemondása is napirendre került, míg végül Hasina Indiába menekült.
Bezártak az üzemek
A hírügynökségi megfigyelők véleményét idézve azt írja, hogy az elégedetlenség hátterében a versenyszféra munkaerőpiacának stagnálása állhat, ami felértékelte a magas béreket és a privilégiumokat kínáló állami állásokat. Az utcai erőszak elszabadulása miatt meghatározatlan időre bezárták a ruhaipari üzemeket, miközben ez az ágazat adja az ország exportjának 83 százalékát. Kína és az Európai Unió után Banglades volt a világ harmadik legnagyobb ruhaexportőre 2023-ban. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) adatai szerint a kivitel értéke elérte a 38,4 milliárd dollárt.
A legnagyobb vásárló az EU, ami a bangladesi áru közel felét veszi fel. A második helyen az Egyesült Államok szerepel 18, a harmadikon az Egyesült Királyság közel 11 százalékkal. A H&M-nek nagyjából ezer gyára van az ázsiai országban. A cég közleménye szerint aggasztónak találják, ami ott történik. A Zara 12 gyártóklaszteréből az egyik Banglades. Ez a vállalat nem kommentálta az ott kialakult belpolitikai válságot. A Levi Strauss 33 üzemben gyártat ruhát Bangladesben.