A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium tájékoztatása szerint több mint 5 ezer oktatójármű rendelkezik érvényes időszakos műszaki vizsgával, és bár januártól már csak tíz évnél fiatalabb autóval lehet taxizni Magyarországon, addig a leendő B kategóriás gépjárművezetőket képző iskoláknál nincs ilyen megszorítás. A tanulók lényegében bármilyen életkorú járművön gyakorolhatnak – írja a Világgazdaság.
Jön egy újítás a KRESZ-vizsgában |
A fejlesztési tárca szerint mintegy 5100 oktatójármű rendelkezik vizsgával, átlagéletkoruk 13 év. Összehasonlításképpen a teljes hazai személygépkocsi-állomány átlagos kora valamelyest magasabb, 13,9 év. Hozzátették: az életkorra vonatkozó jogszabályi előírás nélkül is fontos versenyképességi tényező a tanulók számára biztosított járműpark minősége, színvonala.
Jelenleg 920 képzőszervnek van képzési engedélye B kategóriás tanfolyam megtartására. Bár a járművek életkorára nincs konkrét szabályozás, a jogszabály előírja, hogy:
- az oktatóautóknak legalább négyajtósnak és ötszemélyesnek kell lennie,
- csak olyan autót lehet oktatási célra használni, amely legalább óránként száz kilométeres sebesség elérésére alkalmas,
- a járműnek legalább négy ülését fejtámlával kell felszerelni,
- az autónak az oktatói és hátsó ülésekről is jól látható oldalhelyes irányjelző visszajelzővel, kettős pedálrendszerrel, három visszapillantó és két pótvisszapillantó tükörrel kell rendelkeznie,
- a tetőtáblán lévő feliratoknak („Autósiskola”, valamint a „T” jelzés) olvashatónak kell lenniük, valamint
- az oktatáshoz használt járművek kormánykerekére semmilyen kiegészítő segédeszköz nem szerelhető fel (kivéve a mozgáskorlátozottak részére előírt segédberendezések)
Az utóbbi években egyébként egyre többen ülnek a volán mögé: 2016-ban már több mint százezren tettek sikeres B kategóriás KRESZ-vizsgát. Kimagaslóan sokan vizsgáztak a 17–18 évesek közül, de még a 16–20 év közöttiek száma is meghaladta az 57 ezret. A sikeres alapvizsgák aránya az elmúlt években 60 százalék körül alakult. A B kategóriás vizsgadíjbevétel 2016-ban meghaladta a 3,6 milliárd forintot – tette hozzá az NFM.
Óriási verseny kezdődik: elindult a Mol új szolgáltatása Eddig 150 közösségi autó volt Budapesten, most beszállt a Mol, és rögtön háromszorosára emelte a számot. Az óriási szereplő kitaposott útra lépett, és rögtön beindította a versenyt, aminek a legjobban a felhasználók örülhetnek. Egyelőre több a benzines autójuk, mint az elektromos, de két éven belül kizárólag villanyautókból áll majd a flotta - a töltőhálózatot is bővítik. Tovább >>> |