Az MNB friss adatsora szerint az alacsony kamatkörnyezet ellenére a nyugdíjpénztárak többsége – a két évvel ezelőtti teljesítményhez hasonlóan – 2016-ban is az inflációt lényegesen meghaladó hozamokat ért el a pénztártagok egyéni számláin.
A klasszikus jellegű (alacsonyabb kockázatú) portfóliók elsősorban a korábban bekerülő magasabb hozamot kínáló állampapír-állomány miatt teljesítettek jól. A növekedési jellegű (magasabb kockázatú) portfóliók kedvező éves teljesítménye a befektetési eszközök közötti nagyobb részvényhányadból adódik, míg a kiegyensúlyozott jellegű (közepes kockázatú) portfóliók esetében mindkét hatás érvényesült.
6,59 százalék az átlagos hozam - volt, ahol majdnem 12 százalék is összejött
Az önkéntes nyugdíjpénztárak a záró vagyonnal súlyozottan átlagosan 6,59 százalék éves nettó hozamrátát értek el. A hozam a portfóliók többségénél jelentősen meghaladta az 1,80 százalékos mértékű december/decemberi éves inflációt.
A zárt, munkahelyi alapon szerveződő önkéntes pénztáraknál tavaly a legjobb hozam teljesítmény nettó 13,69 százalékos volt. A nyílt pénztárak közül ugyanakkor az egyik piaci szereplő a növekedési jellegűekhez képest kockázatosabb portfóliója révén érte el az első helyet nettó 11,94 százalékos teljesítményével (az adatsor alapján ez az OTP Önkéntes Nyugdíjpénztár Dinamikus portfóliója volt).
Hosszú távon is bőven megverik az inflációt
A pénztárak 15 éves átlagos nettó hozamrátái többnyire 2-4 százalék reálhozamot tartalmaztak, vagyis ebben az időszakban évente átlagosan ennyivel múlták felül az inflációt. Ez azt jelenti, hogy hosszabb távon is értékálló, sőt az infláció mértékét érdemben meghaladó befektetési eredményeket tudnak felmutatni a magyarországi nyugdíjpénztárak.