1p
Az OECD Magyarországról szóló gazdasági felmérése szerint gyors intézkedések kellenek a magyar gazdaság stabilizálásához. A szervezet Magyarország egyik legnagyobb gondjának a foglalkoztatás alacsony szintjét jelölte meg. A javaslatok között szerepel a korai nyugdíjazás lehetőségének csökkentése, valamint a nyugdíjak megadóztatása is.

A nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) új országjelentése szerint "a sérülékeny és erősen eladósodott magyar gazdaságra kemény csapást mért a növekedés világszintű lassulása és a megnövekedett tőkepiaci feszültség". A jelentés szerzői úgy vélik, hogy az ellentmondásos hazai intézkedések növelték a bizonytalanságot, ami aláaknázza az üzleti, a piaci és a lakossági bizalmat. Az OECD tanácsa értelmében a hazai politika hitelességének és kiszámíthatóságának erősítése lényegbevágó eleme olyan környezet kialakításának, amely növekedést és több jövedelmet ösztönöz.

Meg kellene adóztatni a nyugdíjakat

Fotó: OECD

Andrew Dean, az OECD országtanulmányokért felelős igazgatója elmondta, hogy a nyugdíjrendszer harmadik, önkéntes pillérét erősíteni kell, a korai nyugdíjaztatás lehetőségeit csökkenteni kell, és meg kellene adóztatni a nyugdíjakat. Andrew Dean hozzátette, hogy a munkaerőpiacot tekintve erősíteni kell az aktivitási rátát Magyarországon, mert a foglalkoztatás alacsony szintje az ország egyik legnagyobb gondja.

Andrew Dean kiemelte: Az IMF/EU-megállapodás mielőbbi megkötése kulcsfontosságú Magyarország számára, ez mindenképpen szükséges a forintárfolyamának stabilizálásához és a befektetők bizalmának visszaszerzése érdekében is. Az OECD országtanulmányokért felelős igazgatója kiemelte: az elmúlt két évben a kormány intézkedései elsősorban az államháztartás bevételi oldalát érintették különböző egyszeri intézkedéseken keresztül. Ezek helyett hosszú távú, strukturális intézkedésekre lenne szükség ahhoz, hogy az államháztartás egyensúlyban maradjon. Az OECD előrejelzése szerint idén 3,4 százalékos államháztartási hiány várható Magyarországon.

Az OECD igazgatója szerint a legkevésbé torzító adókat kellene emelni, ilyen lehetne a vagyonadó és a környezeti adó. Emellett az adók beszedését is érdemes lenne erősíteni a jövőben, a válságadókat pedig 2012 végén ki kell vezetni az adórendszerből - hangsúlyozta Andrew Dean. Az OECD igazgatója úgy vélte: vissza kellene hozni az adójóváírás intézményét, adómentességet kell biztosítani az alacsony jövedelműeknek, illetve a gyermekek után járó adókedvezményt nem a gyermekek számához, hanem a jövedelemhez kellene igazítani.

Andrew Dean mindezek mellett javasolta, hogy be kellene vezetni a regionálisan differenciált minimálbért az országban, mely az elmaradott régiókban erősítené a munkahelyteremtést. Andrew Dean szerint a közmunkaprogramokat át kellene alakítani, a képzésre kellene helyeznie a hangsúlyt a kormánynak, hogy az érintetteket hosszabb távon visszavezessék a munkaerőpiacra. A szervezet szerint emelni kellene a munkanélküli segély jogosultsági időtartamát, amelyet tavaly három hónapra csökkentettek.

Több forrás a Költségvetési Tanácsnak

Az OECD szerint a tervezett költségvetési konszolidáció hitelességét jelentősen növelné, ha a Költségvetési Tanács megfelelő erőforrásokat kapna a büdzsé ellenőrzésére, ugyanakkor a költségvetés megvétózásának "túlhatalmát" meg kellene vonni tőle, mivelhogy ez a kormány bukását is okozhatja.

A szervezet szerint Magyarországnak lépéseket kell tennie a háztartások adósságának csökkentéséért is. Az ilyen programoknak a bajban lévő háztartásokra kell összpontosítaniuk, és meg kell osztaniuk a terheket a hitelezők, az adósok és a kormány között, hogy elkerüljék a bankok megkárosítását vagy hitelszűke keletkezését. A tavaly decemberi megállapodás a bankokkal üdvözlendő lépés a jó irányba, azonban ez nem eléggé célozta meg a bajba került adósokat - vélték az OECD-tanulmány szerzői.

A felmérés alapján az egészségügy reformja ugyancsak javíthatja az eredményességet és növelné a hatékonyságot. Ígéretes lehetőséget jelenthet az erőforrások átcsoportosítása a fekvőbeteg-ellátásról az ambuláns ellátás javára, szintén fontos a megelőzés és az egészséges életmód ösztönzése, továbbá javítani kellene az ellátáshoz való hozzájutást.

Cséfalvay: a legfontosabb javaslat az IMF/EU-megállapodás megkötésére vonatkozik

Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára szerint az OECD kedden közzétett javaslataiból a legfontosabb az IMF/EU-megállapodás mielőbbi megkötésére vonatkozik. Cséfalvay Zoltán az IMF/EU-megállapodás mellett a második leginkább megszívlelendő elképzelésnek a tömegközlekedés átalakítására vonatkozó javaslatot nevezte, harmadikként pedig az önkéntes nyugdíjpénztárak megerősítését említette. Az államtitkár szerint azonban a nemzetközi szervezetnek azokat az indítványait, amelyek a gyermeknevelésre vonatkozó kedvezmények megnyirbálását célozzák, a kormány nem tudja elfogadni.

Az államtitkár leszögezte: a kormány elkötelezett abban a kérdésben, hogy idén és jövőre is tartsa a 3 százalék alatti államháztartás hiányt. Egy kérdés kapcsán Cséfalvay Zoltán hangsúlyozta, hogy a nyugdíjak megadóztatása szakmailag is vitatott kérdés, Magyarországon az Alkotmánybíróság egy korábbi döntése kizárja a nyugdíjak megadóztatását, a magyar kormány nem is tervez ilyen intézkedést.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt tette a fogyasztóknak a karácsonyfa alá Ausztria
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 16:05
A fogyasztói árak éves növekedési üteme 2,0 százalék volt decemberben, magasabb, mint az 1,9 százalékos novemberi növekedés.
Makro / Külgazdaság Joe Biden elnöksége végére trumposabban viselkedik Donald Trumpnál
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 11:39
A leköszönő Biden-adminisztráció utolsó intézkedései között bevitt két durva ütést néhány kínai óriásvállalatnak, elvéve a keménykedés lehetőségét Kínával szemben Donald Trumptól.
Makro / Külgazdaság Vezércserére készül a kormány az ÁKK-nál?
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 11:19
Kurali Zoltánt várhatóan Hoffmann Mihály váltja az ÁKK élén. 
Makro / Külgazdaság Már most óriási bajt okozott a gyengülő forint
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 10:12
Az egy évvel korábbiakat 7,9, az előző havit 4,3 százalékkal múlták felül az ipari termelői árak tavaly novemberben.
Makro / Külgazdaság Trump újabb lázálomszerű ötlettel állt elő
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 09:03
Trump reakciója a kanadai miniszterelnök lemondására: Kanada legyen az Egyesült Államok része. 
Makro / Külgazdaság Dugódíj: akár 3600 forintba kerülhet egy belvárosi út New Yorkban
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 08:28
New Yorkban dugódíjat kell fizetni az autósoknak mostantól. 
Makro / Külgazdaság Rogyadoznak az oszlopok: Putyin arcára fagyhat a mosoly
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 07:17
Az orosz gazdaság három pillérre épült az Ukrajna elleni 2022 februári invázió megindulása után, amelyek az elmúlt két évben megtartották, ám úgy tűnik, 2025-ben más lesz a forgatókönyv egy friss elemzés szerint. 
Makro / Külgazdaság Mibe kerül nekünk az orosz gázvezeték elzárása?
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 16:44
A Trend FM hétfő reggeli adásában az év első napjainak fontosabb történéseit elemezte munkatársunk, Király Béla. Így az év elején az Ukrajnán át futó gázvezeték lezárásának következményeiről volt szó, illetve arról, hogy ennek milyen hatása lehet az ellátásbiztonságra, akár az európai gazdasági helyzetre. Emellett terítékre került az év végi kisebb emelkedést követően látható érdemi forintgyengülés is, annak nemzetközi és hazai okait és következményeit is elemezte kollégánk.
Makro / Külgazdaság Infláció: azért drágul a benzin, mert gyengül a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 11:25
Ahogy arra számítani lehetett, tovább emelkednek a hazai üzemanyagárak, köszönhetően a forint további gyengülésének a dollárral szemben.
Makro / Külgazdaság Nagy botrány volt belőle, most csendben törölték a pénzintézetet
Vég Márton | 2025. január 5. 13:09
Törölték a cégjegyzékből a Széchenyi István Hitelszövetkezetet. Töröcskei István bankár-üzletembert szoros baráti szálak fűzték a jobboldali körökhöz. Egy ideig.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG