5p

Németországot az elmúlt hónapokban újra elkezdték „Európa beteg emberének” nevezni, pedig a betegség tünetei más országokban is megjelentek, legfeljebb kevésbé feltűnően. Akad azonban olyan probléma is, amire egyelőre nincs válasz. 

A közgazdászok egy része úgy véli, nem teljesen korrektek azok a beszámolók, amelyek újra „Európa beteg emberének” nevezik Németországot. Ezt a címkét először a kilencvenes években kapta meg az ország, amikor a német újraegyesítés gazdasági következményei jelentkezni kezdtek. A CNBC amerikai gazdasági televízió online verziójának nyilatkozó szakértők szerint, ha mutatkoznak is - a Magyarország egyik legfontosabb külkereskedelmi partnerének számító - Németországon a betegség jelei, ennek egészen más okai vannak, mint akkor.

Rövid és hosszú távú gondok

A Nemzetközi Valutalap (IMF) előrejelzése szerint a német gazdaság idén zsugorodni fog, a legrosszabb teljesítményt fogja nyújtani a világ legfejlettebb országai, a G7 összehasonlításában. Ugyanakkor a foglalkoztatás rekordszinten van és rengeteg a betöltetlen állás, ami az újraegyesítés utáni gazdaságra kevésbé volt igaz. Ráadásul akkor a keletnémet márkát kedvezményesen lehetett átváltani a sokkal nagyobb értéket képviselő nyugatnémet márkára, ez pedig óriási, lényegében fedezetlen keresletet és inflációt eredményezett.

Hasonló tényezők most nem merülnek fel, ezért nem jogos a régi jelző visszahozatala – véli Holger Schmieding, a Berenberg Economics kutatóintézet vezető elemzője. Stefan Kooths, a Kiel Institute for World Economy igazgatója szerint pedig külön kell választani a mostani rövid és hosszú távú gondokat.

Sok probléma van, de kár lenne temetni. Fotó: Depositphotos
Sok probléma van, de kár lenne temetni. Fotó: Depositphotos

Az előbbiek a gazdaság ciklikus fejlődését tükrözik. Kína újranyitása a merev lezárásokkal és ezzel a gazdaság működésének akadályozásával járó zérócovid-politika után csalódást keltő volt. Ez minden olyan országban éreztette a hatását, amelynek erős a feldolgozóipara. Így a nagy német exportágazatokat, köztük az autógyártást és a vegyipart is érzékenyen érintette – mondja Carsten Brzeski, az ING Research eurózónával foglalkozó vezető munkatársa. Ennek lett a következménye, hogy évtizedek óta először 2022 májusában 1 milliárd dolláros (mostani árfolyamon mintegy 355 milliárd forintos) deficitet mutatott a német külkereskedelem mérlege. Később visszatért a többlet, de a növekedés lassúnak mondható. A Kínába irányuló kivitel például idén júniusban 5,9 százalékkal maradt el a májusitól.

Nyugdíjkérdés válasz nélkül

A hosszú távú bajok strukturálisak. Németországnak csökkentenie kellene a vállalati adókat, a bürokráciát, azaz gyorsítania kellene az engedélyezési eljárásokat és többet kellene fordítania az útjaira, a hídjaira, a digitális infrastruktúrájára. Jobb iskolákra és mindenekelőtt versenyképes energiaárakra lenne szüksége – mondja Jörg Krämer, a Commerzbank vezető elemzője.

Nincs a kormány előtt egy átfogó, összefüggő reformcsomag, ami választ ígérne ezekre a hiányosságokra. A legnagyobb hosszú távú gond azonban a lakosság elöregedése. A ledolgozott órák száma 1991 óta csökken és a Kiel Institute azt jósolja, hogy ez megállíthatatlanul folytatódik. Ráadásul Németországban él a legnagyobb létszámú nyugdíjas korosztály Európában, erre a problémára pedig egyelőre nincs válasz.

A keleti nyitás bukása még nagyon hat

Amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, egy csapásra romba dőlt a több évtizeden át működő keleti nyitás politikája. Ennek lényege az a koncepció volt, hogy az oroszokat a kölcsönösen előnyös gazdasági kapcsolatokkal kell kulturált viselkedésre szorítani. A kölcsönös előnyök jegyében Németország biztos piaca volt az orosz energiának. Kedvező árával jelentősen hozzájárult a német vállatok jó versenyképességéhez.

Ezt a képletet nem lehet egyik évről a másikra felváltani valami mással. Az ország energiastratégiája 2050-ig szól. Első lépésben 2030-ig az elsődleges energiafogyasztást akarják mérsékelni. Az ország még működő három atomerőművét áprilisban leállították, hogy minimálisra csökkentsék a balesetek kockázatát. Ugyanakkor környezetvédők úgy vélik, hogy ez korai volt. Az orosz gázszállítások hiányában ugyanis széntüzelésű erőművekkel kell pótolni a hiányzó elektromos energiát. Ezért olyan drága lett az áram, hogy a német vállalatok egy része az ország elhagyását is tervbe vette. Azokról a cégekről van szó, amelyek globálisan jól működnek, de hazájukban küszködnek a magas energiaárakkal.

Németország már nem az európai gazdaság motorja, legalábbis ami a növekedés pörgetését illeti, nem az – vélik a CNBC-nek nyilatkozó szakértők. Brzeski szerint azonban nem mondhatjuk, hogy „Európa beteg embere” lenne. A betegség tünetei, amelyek a német gazdaságon és társadalmon látszanak, ugyanúgy sújtanak más európai gazdaságokat is. Csak Németországban sokkal feltűnőbbek a bajok.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbitális magasságokba emelkedett Mészáros Lőrinc vagyona
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 16:01
Megjelent a januári Forbes magazin, benne az 50 leggazdagabb magyar listájával.
Makro / Külgazdaság Mintegy 900 milliárd dollárra olvadt a kínai ipari cégek nyeresége
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 09:46
Kínában az ipari nagyvállalatok adózott eredménye 913,7 milliárd dollár volt a november végével záródott idei első 11 hónapban, 4,7 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál – közölte az ázsiai ország statisztikai hivatala pénteken.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter kiütheti a nyeregből Orbán Viktort
Csabai Károly | 2024. december 27. 05:49
Ez a konklúziója a lapcsoportunk Klasszis Klubjában 2024-ben rendezett beszélgetéseknek, ahol – az utóbbi évekhez hasonlóan – ezúttal is a hazai közélet számos neves személyisége volt a vendégünk.
Makro / Külgazdaság Oligarchaiskola: ilyet még nem látott a világ
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 10:48
Elon Musk az X közösségi információs platform birtokában egy a technológia túlhatalmával foglalkozó tudós szerint információs oligarchává vált. Ilyet nem láttak az emberek, mióta világ a világ.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a Világbank Kínáról
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 09:35
Óvatosak.
Makro / Külgazdaság A nyugdíjak befagyasztásához vezethet az elbaltázott költségvetés a szomszédban
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 13:24
Romániában a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek befagyasztását fontolgatják az új kormány programjának kidolgozása során, mert másként aligha lehet befagyasztani a büdzsén tátongó lyukat.
Makro / Külgazdaság Mégis kell az orosz gáz Európának?
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 10:24
A tavalyi, nagyon alacsony bázishoz képest kilőtt az oroszok LNG-exportja.
Makro / Külgazdaság Bejöhet Orbán Viktor all-inja?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:57
A Trend FM hétfő reggeli adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly sorra vette azokat az érveket, amelyek segíthetik a kormány által a jövő évre kitűzött 3,4 százalékos gazdasági növekedés – amelyhez még közelítőt sem várnak sem az elemzők, sem a gazdaságkutatók, sem a nemzetközi szervezetek – elérését. valamint azokat, amelyek meggátolhatják azt.
Makro / Külgazdaság Fontos üzenetet kaptunk Frankfurtból
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:58
Christine Lagarde szerint az EKB közel áll inflációs céljának eléréséhez.
Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG