5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Németországot az elmúlt hónapokban újra elkezdték „Európa beteg emberének” nevezni, pedig a betegség tünetei más országokban is megjelentek, legfeljebb kevésbé feltűnően. Akad azonban olyan probléma is, amire egyelőre nincs válasz. 

A közgazdászok egy része úgy véli, nem teljesen korrektek azok a beszámolók, amelyek újra „Európa beteg emberének” nevezik Németországot. Ezt a címkét először a kilencvenes években kapta meg az ország, amikor a német újraegyesítés gazdasági következményei jelentkezni kezdtek. A CNBC amerikai gazdasági televízió online verziójának nyilatkozó szakértők szerint, ha mutatkoznak is - a Magyarország egyik legfontosabb külkereskedelmi partnerének számító - Németországon a betegség jelei, ennek egészen más okai vannak, mint akkor.

Rövid és hosszú távú gondok

A Nemzetközi Valutalap (IMF) előrejelzése szerint a német gazdaság idén zsugorodni fog, a legrosszabb teljesítményt fogja nyújtani a világ legfejlettebb országai, a G7 összehasonlításában. Ugyanakkor a foglalkoztatás rekordszinten van és rengeteg a betöltetlen állás, ami az újraegyesítés utáni gazdaságra kevésbé volt igaz. Ráadásul akkor a keletnémet márkát kedvezményesen lehetett átváltani a sokkal nagyobb értéket képviselő nyugatnémet márkára, ez pedig óriási, lényegében fedezetlen keresletet és inflációt eredményezett.

Hasonló tényezők most nem merülnek fel, ezért nem jogos a régi jelző visszahozatala – véli Holger Schmieding, a Berenberg Economics kutatóintézet vezető elemzője. Stefan Kooths, a Kiel Institute for World Economy igazgatója szerint pedig külön kell választani a mostani rövid és hosszú távú gondokat.

Sok probléma van, de kár lenne temetni. Fotó: Depositphotos
Sok probléma van, de kár lenne temetni. Fotó: Depositphotos

Az előbbiek a gazdaság ciklikus fejlődését tükrözik. Kína újranyitása a merev lezárásokkal és ezzel a gazdaság működésének akadályozásával járó zérócovid-politika után csalódást keltő volt. Ez minden olyan országban éreztette a hatását, amelynek erős a feldolgozóipara. Így a nagy német exportágazatokat, köztük az autógyártást és a vegyipart is érzékenyen érintette – mondja Carsten Brzeski, az ING Research eurózónával foglalkozó vezető munkatársa. Ennek lett a következménye, hogy évtizedek óta először 2022 májusában 1 milliárd dolláros (mostani árfolyamon mintegy 355 milliárd forintos) deficitet mutatott a német külkereskedelem mérlege. Később visszatért a többlet, de a növekedés lassúnak mondható. A Kínába irányuló kivitel például idén júniusban 5,9 százalékkal maradt el a májusitól.

Nyugdíjkérdés válasz nélkül

A hosszú távú bajok strukturálisak. Németországnak csökkentenie kellene a vállalati adókat, a bürokráciát, azaz gyorsítania kellene az engedélyezési eljárásokat és többet kellene fordítania az útjaira, a hídjaira, a digitális infrastruktúrájára. Jobb iskolákra és mindenekelőtt versenyképes energiaárakra lenne szüksége – mondja Jörg Krämer, a Commerzbank vezető elemzője.

Nincs a kormány előtt egy átfogó, összefüggő reformcsomag, ami választ ígérne ezekre a hiányosságokra. A legnagyobb hosszú távú gond azonban a lakosság elöregedése. A ledolgozott órák száma 1991 óta csökken és a Kiel Institute azt jósolja, hogy ez megállíthatatlanul folytatódik. Ráadásul Németországban él a legnagyobb létszámú nyugdíjas korosztály Európában, erre a problémára pedig egyelőre nincs válasz.

A keleti nyitás bukása még nagyon hat

Amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, egy csapásra romba dőlt a több évtizeden át működő keleti nyitás politikája. Ennek lényege az a koncepció volt, hogy az oroszokat a kölcsönösen előnyös gazdasági kapcsolatokkal kell kulturált viselkedésre szorítani. A kölcsönös előnyök jegyében Németország biztos piaca volt az orosz energiának. Kedvező árával jelentősen hozzájárult a német vállatok jó versenyképességéhez.

Ezt a képletet nem lehet egyik évről a másikra felváltani valami mással. Az ország energiastratégiája 2050-ig szól. Első lépésben 2030-ig az elsődleges energiafogyasztást akarják mérsékelni. Az ország még működő három atomerőművét áprilisban leállították, hogy minimálisra csökkentsék a balesetek kockázatát. Ugyanakkor környezetvédők úgy vélik, hogy ez korai volt. Az orosz gázszállítások hiányában ugyanis széntüzelésű erőművekkel kell pótolni a hiányzó elektromos energiát. Ezért olyan drága lett az áram, hogy a német vállalatok egy része az ország elhagyását is tervbe vette. Azokról a cégekről van szó, amelyek globálisan jól működnek, de hazájukban küszködnek a magas energiaárakkal.

Németország már nem az európai gazdaság motorja, legalábbis ami a növekedés pörgetését illeti, nem az – vélik a CNBC-nek nyilatkozó szakértők. Brzeski szerint azonban nem mondhatjuk, hogy „Európa beteg embere” lenne. A betegség tünetei, amelyek a német gazdaságon és társadalmon látszanak, ugyanúgy sújtanak más európai gazdaságokat is. Csak Németországban sokkal feltűnőbbek a bajok.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG