4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Oroszország és az Egyesült Államok képviselői a gazdasági együttműködés lehetőségéről is tárgyalnak, ami elvileg közös nyersanyag-kitermelési projektek indításához vezethet. Elvileg.

Az Egyesült Államok és Oroszország képviselői a két ország gazdasági együttműködéséről is tárgyal, amelyben ércek és ritka fémek bányászatáról van szó, valamint az Északi-sarkkörön túli nyersanyag-kitermelési projektek indításáról. A gazdasági realitások azonban nem igazán szólnak a nagy orosz– amerikai összeborulás mellett – írta a Moscow Times.

A két ország gazdasági kapcsolata már az Ukrajna ellen indult orosz agresszió előtt is alacsony lángon égett és riválisaik egymásnak a Kínával és Európával folytatott kereskedelemben. Az orosz fél ennek ellenére számos lehetőséget meglebegtetett vélhetően abban a reményben, hogy maga mellé állítja az amerikaiakat az ukrajnai tűzszünetről folytatandó tárgyalásokon. Vlagyimir Putyin államfő például közös ritkafém-kitermelési és alumíniumprojektekkel kecsegtette az amerikai felet. Arról is beszélt, hogy az orosz alumíniumexport az USA-ba csökkentheti a könnyűfém árát. Ugyanakkor míg s Szaúd-Arábiába utazott orosz delegációban volt gazdasági szakértő, az amerikaiban nem volt.

Csak csordogál a kereskedelem az oroszok és az amerikaiak között

A két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok a nemlét határán járnak. Az Egyesült Államok 500 millió dollár értékű exportot és hárommilliárd dollár értékű importot bonyolított le Oroszországgal 2024-ben. A hivatalos amerikai adatok szerint 2021-ben ez a két adat 6,4 milliárd és 296 milliárd dollár volt. Eközben az Egyesült Államok 2024-ben 370,2 milliárd dollár értékben exportált és 605,8 milliárd dollár értékben importált európai kapcsolataiban.

Árfolyam

Az amerikai befektetések értékét nehéz megbecsülni, mert sok üzletet kedvező adózási feltételeket kínáló országokon, például Hollandián vagy Cipruson keresztül bonyolítanak le. Az UNCTAD adatai szerint 2017-ben még az Egyesült Államok volt a legnagyobb befektető Oroszországban. Az amerikai befektetések megközelítették a teljes oroszországi invesztíció kilenc százalékát. A nagybefektetők mellett az amerikai cégek részesedést birtokoltak olyan nagy orosz vállalatokban, mint a Yandex informatikai szolgáltató. Az orosz ritka fémek elérhetősége ugyan kívánatosnak látszik, ám a lelőhelyek cudar éghajlatú területeken vannak, így nem lehet kiszámolni, mennyibe fájna a kitermelésük. Csupán a „show-t szolgálja” Putyin ritkafém-ajánlata – mondta Maximilian Hess, az Enmetena Advisory tanácsadó cég alapítója. Szerinte lehet, hogy vannak a Trump-adminisztrációban, akik komolyan veszik ezt, de a magántőke a bizonytalan üzleti környezet miatt akkor sem jelenne meg Oroszországban, ha Donald Trump kapitulál Vlagyimir Putyin előtt.

A makroszintű együttműködés még kevésbé valószínű

További kérdés, hogy létrejöhet-e egy orosz–amerikai gazdasági tandem a két hasonló habitusú politikus irányítása alatt. Ennek útjában áll, hogy Oroszország gazdaságilag feltörekvő ország, amely saját exportját igyekszik forszírozni, ahelyett hogy tárt karokkal várná az amerikai cégek áruit. Emellett egy ilyen együttműködés a szerzői jogok védelmének lazítását feltételezné, ami az utolsó dolog, amibe manapság az amerikaiak belemennének. Végül az orosz és az amerikai gazdaság néhány kritikus szempont alapján nem kiegészíti, hanem átfedi egymást. Például mindkét ország energiahordozókat akar exportálni, illetve a megnyíló jeges-tengeri teherhajó útvonal hasznosítására egymással párhuzamos elképzeléseik vannak.

Washington a Kínával folytatott versengésben hasznát láthatná annak, ha az oroszok kevesebb olajat és gázt szállítanának keleti szomszédjuknak, de az oroszok ezt a szívességet nem fogják megtenni, mert nem fogják veszni hagyni ezt az üzletet. Az európai gázpiacon pedig egymás legnagyobb versenytársai az amerikai és az orosz exportőrök.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lantos Csaba szerint nagyon megéri Putyinnal üzletelni
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 07:46
Az energiaügyi miniszter az orosz gáz áráról is beszélt.
Makro / Külgazdaság NATO 5 százalék: óriási blöff vagy sorsfordító elhatározás?
Litván Dániel | 2025. július 9. 05:41
Mindenki reszkethet majd Európától, ha a NATO-tagállamok elkezdik önteni a pénzt a védelmi képességeikre? Vagy megint csak szép szavakat hallhattunk, a valóság pedig más lesz?
Makro / Külgazdaság Ez feszes munkaerőpiac? Több mint egy évig is tarthat az álláskeresés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 16:21
A GKI havi rendszerességű felmérései szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága 2025 első hónapjaiban elbizonytalanodást mutat.
Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG