Justin Crump hírszerzési tanácsadó a BBC Radio 4 Today című műsorában azt mondta, hogy ha bebizonyosodik a vegyi támadás, akkor az megfelelhet az orosz csatatéren tanúsított viselkedés szélesebb mintájának, ami a „szíriai forgatókönyvet” jelenti.
Az orosz csapatok „kis, tagadható hadműveletekkel” kezdhetnek, amelyekre a Nyugat szemet hunyhat, később azonban növelik ennek léptékét” – magyarázza.
Crump azonban elismeri, hogy Mariupolban a helyzet „nagyon bizonytalan”. Az ukrán hatóságok azt mondják, hogy jelenleg is vizsgálják a vegyi fegyverek feltételezett használatát. Maga Oroszország még nem kommentálta a vádakat. Korábban azt állították, hogy Szíriában – ahol csapatai a kormányt támogatták – állítólagos vegyifegyver-támadásokat szerveztek.
A a közösségi médiában pletykák kaptak szárnyra, hogy az orosz erők vegyifegyverrel támadtak az ostromlott Mariupol városában. Az állításokat tegnap először a városban harcoló Azov zászlóalj, a szélsőjobboldali ukrán milícia jelentette be.
A Telegramon megosztott videón a csoport alapítója és egykori parancsnoka, Andrij Biletszkij azt mondta, vegyi anyagokat dobtak le a város Azovstal acélműve felett, amelyet az Azov zászlóalj őriz. Elmondádsa szerint hárman megsérültek, de további bizonyítékot egyelőre nem nyújtottak be.
Hanna Malya Ukrajna védelmi miniszter-helyettese azt mondta, hogy az előzetes információk alapján foszfortartalmú lőszert is felhasználhattak, de a vizsgálatok még folyamatban vannak.
Épp tegnap az Oroszország által támogatott donyecki szakadárok szóvivője, Eduard Basurin nyilvánosan felszólította Oroszországot, hogy használja fel vegyi, biológiai és radiológiai védelmi egységét az ukrán csapatok "kifüstölésére" Azovsztalból.
Ám az Interfax hírügynökségnek adott interjújában azóta is tagadta, hogy a szeparatista erők vegyi fegyvereket használtak volna Mariupol elfoglalására.
Az Egyesült Államok állítólag tud a jelentésekről, de ők sem tudták megerősíteni azokat. Ha igaz, akkor mélyen aggasztóak voltak – mondta a Pentagon szóvivője.