Idén a tavalyihoz képest legalább ezer fővel kevesebb, mintegy 10 ezer katona vonult végig a Vörös téren a Történelmi Múzeumtól a Vaszilij Blazsennij székesegyház irányába. Összesen 125 technikai eszközzel igyekezték azt sugallni, hogy semmi sem változott és Oroszország ugyanolyan erős, mint volt a második világháborúban.
A CNN előzetes tudósításában megszólaltatott amerikai szakértő szarkasztikusan megjegyezte: a hiányzó tankok nyilvánvalóan a fronton vannak, mert Vlagyimir Putyinnak ma nagyobb szüksége van rájuk ott. Az orosz elnök a katonai felvonulás után mond beszédet.
A Lenin mauzóleumnál felállított emelvénynél Putyin demonstratíven beült a veteránok közé, de közel foglalt helyet hozzá a hét legközelebbi szövetségese, a belarusz, a kazah, az örmény, a kirgíz, a tádzsik és az üzbég elnök, akikkel együtt szemlélte a menetet. Ugyancsak ott voltak a megszállt területek vezetői is, többen katonai terepruhában. A térre egyébként csak a kiválasztott, 6-7 ezer ember mehetett be, mindenki más csak tévén nézhette a parádét, ez szokatlan mozzanat volt.
A hagyományoknak megfelelően a T-34-es tankok nyitották a sort, majd a következők jöttek: Tigr-M, BTR-82A, BMP Bumerang. Ezek páncélozott harci járművek, nem sokkal ezután az Iszkander rakétarendszerek néhány példánya, a C-400 Triumf rakétavetők, a Szpartak, valamint az Ahmet páncélozott járművek gurultak végig a téren.
A járműveken feszítő parancsnokok mellett ott lobogott a Lenin portréval ellátott szovjet vörös lobogó, a téren rengeteg vörös csillag és más szovjet relikviát láttunk, ugyanez a látvány fogadta az embereket sok más orosz város közterületein.
Moscow pic.twitter.com/8dTA1MijMb
— Zlatti71 (@djuric_zlatko) May 9, 2023
Több mint 20 városban viszont a városvezetők – nyilván központi utasításra - lemondták a megemlékezéseket biztonsági okokra hivatkozva, ezek zöme Ukrajnához közeli település. Idén elmaradt a légi parádé, vagyis nem húztak el repülőgépek vagy helikopterek a tér felett, ahogy tavaly sem.