Törökország "már nem bír el további migrációs terhet" - jelentette ki Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter az afganisztáni helyzetre utalva vasárnap a dél-törökországi Antalyában az után, hogy Heiko Maas német külügyminiszterrel tárgyalt.
Törökországban él a legtöbb migráns a világon, a legtöbben szíriaiak, mintegy 3,7 millióan tartózkodnak az ország területén, míg az afgán kolónia a hatóságok becslése szerint nagyjából 300 ezerre tehető. Cavusoglu, a korábbi évek menekültáradataira emlékeztetve, a közös sajtótájékoztatón leszögezte: Ankara a migrációt illetően kellő mértékben eleget tett "erkölcsi és humanitárius felelősségének".
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Afganisztánban, ahol a közelmúltban a tálibok vették át a hatalmat, "aggasztó méreteket öltött a humanitárius válság", és immár a dél-ázsiai ország lakosságának több mint a fele szorul sürgős segítségre. A török diplomácia vezetője kifejtette: a térségben közel 10 millió gyerek életét veszélyezteti a szárazság, az éhínség és a járvány. Cavusoglu ezért azt szorgalmazta, hogy a nemzetközi közösség fokozza az Afganisztánba irányuló humanitárius segélyt.
A török tárcavezető jelezte: az Afganisztánból kiinduló migráció válságos, nemcsak a térség országait, hanem Európát is sújtani fogja. Egyúttal hangsúlyozta, hogy tanulni kell a szíriai polgárháború okozta migrációs válságból és együtt kell megoldást kidolgozni. "Szó sem lehet arról, hogy Törökország további migrációs terhet elbírjon" - hangoztatta.
Törökország a várható migrációs hullámmal szembeni óvintézkedésként meghosszabbítja és immár a teljes török-iráni határra kiterjeszti a korábban emelt betonfalat.
Maas a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Berlin meg akarja akadályozni Afganisztánban a humanitárius katasztrófát. Közölte, hogy a német kormány eltökélt a kérdésben és az ENSZ-en keresztül 100 millió euróval támogatja a térségben élőket. Hangoztatta: Németországnak segítenie kell egyrészt Afganisztánt, hogy az éhezők ne kényszerüljenek elhagyni az országot, és a szomszédos országokat is, hogy a felkészítsék őket és a feltételek biztosítva legyenek. A német külügyminiszter hozzátette: az is céljuk, hogy a védelemre szorulókat Németországban befogadják. Maas Törökországból Üzbegisztánba, Tádzsikisztánba, Pakisztánba és Katarba utazik tovább.
Folyamatosan érkeznek migránsok Lampedusa szigetére
Mintegy félszáz, emberekkel teli csónak érkezett augusztus utolsó hétvégéjén Lampedusa szigetére, ahol a tábor zsúfoltsága miatt a hatóságok egészségügyi és biztonsági veszélytől tartanak - jelentették a hírügynökségek vasárnap.
Szokás szerint ismét a hét utolsó napjaiban tetőzött a migránsok érkezése a dél-olaszországi szigeten. Több mint ezren érkeztek egyszerre, közöttük az év eleje óta regisztrált második legnépesebb csoport, 539 fő, akik egy huszonkét méteres hajóval keltek át a tengeren. A parttól hét mérföldre helyezték át őket az olasz tengerészet Diciotti nevű hajójára, mely Lampedusa kikötőjébe szállította őket. A migránsok nagy része Bangladesből, Szíriából és Marokkóból származik.
A migránsok érkezésének körülményeit vizsgáló Luigi Patronaggio szicíliai ügyész nyilatkozata szerint a több mint ötszáz fős csoport mozgatása szervezett bevándorlásra utal: a különböző térségekből származó migránsokat észak-afrikai táborokban tartják, majd innen indítják el őket a Földközi-tengeren.
A kormánypárti Ligát vezető Matteo Salvini közösségi oldalán üdvözölte, hogy az ügyészség "végre észrevette", hogy a migrációt bűnszervezetek mozgatják. "Ki gondolta volna? Ez nem migráció, hanem invázió!" - írta Salvini, akinek volt belügyminiszterként szeptember közepén egy szicíliai bíróságon kell védekeznie egy migránscsoport korábbi feltartóztatása miatt.
Matteo Salvini nyilvánosságra hozta, hogy a déli szigeteknél felállított négy karanténhajó fenntartása, melyeken a migránsokat helyezik el a pozitív koronavírus fertőzöttek kiszűrésére, egyenként naponta 50 ezer euróba (18 millió forint) kerül. A jobboldali politikus szerint a költségeket a mostani belügyminiszterrel, Luciana Lamorgesével és a baloldali Demokrata Párttal (PD) kellene megfizettetni.
Lampedusa és Szicília hatóságai hétfőn a migráció egészségügyi és biztonsági kockázatairól egyeztetnek. Év eleje óta több mint 38 ezer illegális bevándorló érkezett, jelentős többségük a déli partokra. Csak augusztusban kilencezren érkeztek a tavaly ugyanebben a hónapban mért valamivel több mint ötezerhez képest. A 250 főre tervezett lampedusai migránsközpontban a hétvégén ott tartózkodók száma elérte az ezernégyszázat.
Salvatore Martello lampedusai polgármester pénteken az MTI-nek adott interjúban az Európai Unió felelősségét hangsúlyozta, mivel "jelenleg is csakis az afganisztáni menekültválságot tartják sürgető problémának, miközben szemet hunynak a Földközi-tengeren érkező tömeges migráció felett".