Pénteken az eddigi legerősebb légitámadást intézte az oroszok által támogatott Aszad-féle szír hadsereg Aleppó városának lázadók által ellenőrzött területei ellen. A hadsereg egyúttal jelezte is, hogy teljes erővel indul az offenzíva, a cél feltehetően a végső győzelem, vagyis Aleppó városának teljes birtokbavétele.
Mindent bele
A 250 ezer lakos, aki még az érintett városrészben tartózkodik, pánikszerűen keresett fedezéket, miután egy héttel ezelőtt, a tűzszünet napjaiban visszaköltöztek otthonaikba, már akinek az még lakható volt. A légitámadások folyamatosan zajlottak: helikopterek, harci repülők jöttek-mentek, hordóbombákat dobtak.
Semmi kétség, hogy Aszadék és a mögöttük álló oroszok úgy tekintik, hogy a John Kerry amerikai külügyminiszter által összehozott tűzszünet végképp halott, így most kihasználva a momentumot, megpróbálják Aleppónál azt, ami 5 évig nem sikerült: az egész várost visszafoglalni. Orosz segítséggel persze könnyebb, hisz az elmúlt egy év minden győzelméhez ők kellettek, előtte Aszad már az összeomlás szélén állt. Most a szír diktátor úgy nyilatkozott, hogy szerinte egész addig fog folytatódni a konfliktus, amíg ellenségeit Szaúd-Arábia, Katar, Törökország és Amerika támogatja.
Sztálingrád
A hétvége folyamán durvult a helyzet: a kormányerők területnyereségét a lázadók ellentámadása követte, így egyes területeket visszaszereztek. Erre Aszad erői korlátlan bombázással, mondhatni a felperzselt föld taktikájával reagáltak. Igazi sztálingrádi típusú harc a romok közt, ahol úgy harcol a két oldal, hogy szinte érzik egymás leheletét, és többször gazdát cserél egy-egy romhalmaz.
Aszad erői most már igen erősen meg vannak támogatva: libanoni, iraki és iráni síita milíciák harcolnak velük, és szinte korlátlan orosz légitámogatást kapnak. Egy iraki milícia-parancsnok a Reutersnek azt mondta, hogy egy héten belül elfoglalják az egész várost.
A diplomácia csődje
Kerry amerikai külügyminiszter közben New Yorkban próbálkozott még a tűzszüneti tárgyalásokkal, de lényegében semmit nem tud már tenni. Aszad és az oroszok feltehetőleg addig már nem is akarnak ezzel foglalkozni, amíg meg nem szerzik Aleppó városának egészét. Az akkor előálló új status quo lehet, hogy megfelelne nekik, de minden jel szerint ebből már nem lesz békés rendezés Obama elnök hivatali ideje alatt.