Dolgozó az EGLO Magyarország Kft. új gyártó- és raktárcsarnokában az átadó napján Pásztón 2017. június 21-én. MTI Fotó: Komka Péter |
Az ipari termelés volumene idén májusban 8,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól tisztított adat szerint 6,2 százalékos volt az ipari termelés bővülése. A most közölt második becslés adatai megegyeznek az első becslésével, ezt közölte a KSH a Privátbankár.hu-val. Az év első öt hónapjában a termelés 5,7 százalékkal volt nagyobb, mint 2016 azonos időszakában. Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás májusban 2,3 százalékkal emelkedett.
Az export is szépen, 11,4 százalékkal növekedett, különösen a feldolgozóipari exportértékesítésen belüli járműgyártás (ez adja a szektor harmadát), ennek kivitele 13,6 százalékkal emelkedett. A feldolgozóipari export 14 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai ugyancsak jelentősen, 12,8 százalékkal nőttek. A belföldi értékesítése 5,4, ezen belül a feldolgozóiparé 6,5 százalékkal volt nagyobb volt az előző év azonos hónapjához képest.
Az energiapiac is bővült
Az iparon belül a jelentős súlyt (96 százalékot!) képviselő feldolgozóipar termelése 8,8, a csekély súlyú bányászaté ugyanakkor 42 százalékkal nőtt. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása viszont 3 százalékkal csökkent. A feldolgozóipar tizenhárom alága közül a termelés csupán kettőben csökkent, a többiben 4,3 és 21 százalék közötti mértékben nőtt az előző év azonos hónapjához képest. A legnagyobb mértékben – egyaránt 21 százalékkal – a gép és gépi berendezések gyártása, valamint a szektorban legkisebb súlyú textília-, ruházat-, bőr- és bőrtermék gyártása nőtt. A villamos berendezés gyártása 9,5 százalékkal bővült, ezekre sok rendelés érkezett.
A feldolgozóipari termelés egytizedét képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 4,3 százalékkal emelkedett. Ezen belül a legjelentősebb részarányú (26%) húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 0,8 százalékkal csökkent, a növényi és állati olaj gyártása ugyanakkor a legnagyobb mértékben, nagyjából harmadával haladta meg az egy évvel korábbit. A legjelentősebb visszaesés (13,8%) a cukorgyártást is magába foglaló egyéb élelmiszeriparban volt.