Forrás: Christo/Wikimedia Commons |
A dél-afrikai NEPI Rockcastle felvásárolta a Mammut bevásárlóközpontot, a Mammut 1-ben 81 százalékos, a Mammut 2-ben pedig 100 százalékos részesedést szerezve. Az több mint 56 ezer négyzetméter kiadható területtel rendelkező komplexum akvizíciója 254 millió eurójába került a vállalatnak, amit finanszírozás nélkül, saját tőkéből valósítottak meg - derült ki közleményükből.
Tavaly ugyanez a cég vásárolta fel az Arena Plázát tulajdonló Symmetry Arena Ingatlankezelő Kft-t (mai nevén Arena Mall-t): a bevásárlóközpontot a NEPI Rockcastle 275 millió eurós vételárért szerezte meg Arena Property Kft. nevet viselő leányvállalatán keresztül. A 66 ezer négyzetméteres pláza 2007-es megnyitása óta kifejezetten jó növekedési trendet mutat: az utóbbi két évben az éves forgalom-növekedés meghaladta a 7 százalékot és jelenleg is teljes bérbeadottság mellett működik. A tavalyi felvásárlásnál közölt adatok szerint évente mintegy 10 millió vásárlót fogad.
Már vártuk az afrikai tőkét
A Mammut sem véletlenül került a johannesburgi cég figyelmébe: az évente mintegy 15,6 millió vásárlót fogadó központ a budai oldal egyik legfrekventáltabb részén van, akvizíciójával a vállalat így több mint 56 ezer négyzetméternyi kiadható területtel erősíti jelenlétét a város budai oldalán is, de egyúttal a legnagyobb bevásárlóközpontot birtokló céggé nőtte ki magát a fővárosban.
A cég vagyonkezelési irányelvei között főként a szabadidős és a szórakoztató kínálat fejlesztését, új nemzetközi bérlők bevezetését és jelentős felújításokat emeltek ki az Arena Plázával kapcsolatban, a cég külföldi jelenléte alapján pedig a Mammut esetében is ilyen értéknövelő kezdeményezések várhatók.
A befektetők már egyre inkább várták a NEPI Rockcastle tőkéjének itthoni megjelenését, a dél-afrikai befektetési alap ugyanis a közép-kelet-európai régió domináns piaci szereplője retail és iroda ingatlanok vásárlása és fejlesztése terén. Budapest egyre népszerűbb befektetési célpont, több mint 1,7 millió lakosával és az EU átlaghoz képest erős éves GDP növekedésével ideális terület a vállalat további növekedéséhez.
Az aranyhármas
A befektetéssel kapcsolatban külön előnyként jegyezték meg földrajzi közelségét Bécshez (200 km) és Pozsonyhoz (250 km) – ez a három város adja a legerősebb országok közötti kereskedelmi hálót a közép-keleti régióban. További előny, hogy a jó infrastruktúra előnyt jelenthet a nemzetközi cégek becsalogatásához.
A dél-afrikai vállalat folyamatosan terjeszkedik a közép-kelet-európai régióban, a 2017-es pénzügyi év végén már több mint 60 eszköz szerepelt portfóliójában és összesen több mint 2 millió négyzetméternyi kiadható területtel rendelkezett, piaci részesedése pedig több mint 5 milliárd euró volt. Legerősebben Romániában vannak jelen, de egyre növelik részesdésüket többek között Lengyelországban, Bulgáriában, Szlovákiában is. Az utóbbi hírek szerint komoly beruházásokat hajtanak végre Nagyszebenben, Szatmárnémetiben, és a bolgár Plovdivban is – mindhárom helyen új bevásárlóközpont építése indult a hetekben.
A vállalat egyébként kifejezett növekedési pályán van, az utóbbi hírek szerint a társaság egy részvényre jutó felosztható tartaléka csaknem 13 százalékkal nőtt, ami messze felülmúlta a várakozásokat. A mostani ütemet tekintve így a 2018-as pénzügyi év végére már 10 százalékkal jobb eredményeket várnak, mint tavaly decemberben. A vállalat szerint mindezt annak az eredménye, hogy a tavaly véglegesített akvizíciók és fejlesztések az idei év első felében futnak ki. A második félévre van ütemezve egy szerbiai és egy romániai bevásárlóközpont megépítése.