A Météo-France szerint délután 3 órakor mértek 45,1 fokot Villevieille-ben, s ezzel először fordult elő Franciaországban, hogy 45 fok fölé emelkedett a hőmérők higanyszála. A korábbi rekordot 2003 augusztusában mérték, 44,1 fokot Carpentras-ban.
Vörös riadó és leállított autók
Az EU 2050-re szóló klímavállalását négy ország vétózta meg - néhány extrém magyarázat mellett leginkább azért, mert sokallják a költségeit az energiatermelés karbonsemlegessé tételének. A magyar kormány a rezsiköltségek emelkedése miatt aggódik - pedig ha kiszámoljuk, ez mekkora terhet jelentene "Európa gazdasági motorjának", van ok a csodálkozásra. Inkább előbb, mint utóbb tudomásul kellene venni: a bolygót élhető állapotban tartani pénzbe kerül. Fejenként havi 1500 forinton bukott el a magyar klímavállalás? |
Története során egyébként először adta ki a legmagasabb fokozatú, vörös riasztást a francia meteorológiai szolgálat csütörtökön Marseille, Avignon, Montpellier és Nimes városra és a négy környező megyére, köztük Gard-ra, ahol Villevieille és Gallargues-le-Montueux is található. A maradék 92 megyéből 76-ban és Korzikán a közepes szintű, narancs riasztás van érvényben, ezeken a területeken 34 és 39 fok közötti hőmérsékletet mértek pénteken.
A hatóságok a hőség idejére betiltották az élő állatok szállítását. Párizsban és számos más városban nem közlekedhetnek a kevésbé korszerű autók, mert a hőhullám a légszennyezettséget is súlyosbítja.
Egy pár hűsöl a párizsi Trocadéro tér szökőkútjában 2019. június 25-én. A francia fővárosban a hármas szintű hőhullámtervet léptették életbe, tizenhárom parkot tartanak nyitva éjszakánként is, hogy az emberek hűsölni tudjanak. MTI/EPA/Ian Langsdon |