Kuroda, a BOJ új elnöke mindent megtesz egy kis áremelkedésért. |
A kiskereskedelmi forgalom értéke 0,8 százalékkal nőtt, míg a munkanélküliség változatlanul 4,1 százalékon állt, jelezve a szigetország gazdaságának élénkülését.
Közgazdászok ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy a korábban hat hónapon át csökkenő árindex stagnálásáért nem a kereslet növekedése a felelős.
Az árindex stagnálásának fő oka, hogy egyes elektronikai cikkek - tévék, mobiltelefonok és légkondicionálók - árai a korábbinál lassabb ütemben estek, miközben az energia és az importált termékek árai erőteljes növekedést mutattak. Az előbbi azonban nem a kereslet növekedésével, hanem azzal magyarázható, hogy a japán cégek csökkentették a kínálatot - közölte Tokuda Hidenobu, a Muziho kutatóintézet közgazdásza a Dow Jones hírügynökséggel.
Ezt látszik alátámasztani az is, hogy a háztartások fogyasztása 1,6 százalékkal esett májusban.
Elemzői várakozások szerint Japán júniusban léphet ki a deflációból, ezt jelzi, hogy Tokióban eddig 0,2 százalékkal emelkedett a fogyasztói árindex a hónap folyamán. A növekvő energiaárak és a gyenge jen miatt vélhetően tartós lesz az inflációs trend Japánban, ugyanakkor a mostani adatok fényében a jegybank és a kormány által kitűzött 2 százalékos inflációs cél továbbra is távolinak tűnik közgazdászok szerint.