Indiában nem csak egy sima kamatcsökkentés történt, hanem komoly változás is a jegybanki struktúrában. Eddig a jegybankelnök kizárólagos hatásköre volt az alapkamat meghatározása, most viszont az új jegybankelnök létrehozta a máshol már megszokott monetáris bizottságot, és ők döntöttek.
Infláció és növekedés
India, szemben a fejlett világgal, inflációval küzd, ami egy viszonylag alacsony bázisról induló, de gyorsan növekvő gazdaságban nem ritka. Az ország gazdasága 7-8 százalék között növekszik, így az egyik leggyorsabban növekvő a világon (ennek jelentősége óriási, hisz az ország lakossága adja az emberiség közel ötödét). Az infláció augusztusban 5 százalék volt, a jegybank pedig egyelőre egy elég széles célsávot adott meg: 2-6 százalékot.
A legmagasabbak
Ha megnézzük, a világ más országaiban mi a helyzet, azt láthatjuk, hogy van még jó pár ország, ahol ennél magasabb, sőt kétszámjegyű a kamat. Utóbbiból összesen 15-öt találunk, ebből négy van, ahol 20 százalék, vagy annál magasabb. A rekorder egy kis afrikai ország, Malawi 27 százalékkal, őt követi Argentína 26,75 százalékkal, ami érthető is, mert az ország gazdasága az elmúlt években mélyrepülésben volt, óriási költségvetési hiánnyal, valutaleértékelődéssel és inflációval. A helyzet ugyanakkor már javul, zajlanak a kamatcsökkentések, utoljára szeptember 20-án vágtak fél százalékkal.
A harmadik helyezett az ugyancsak afrikai Ghána 26 százalékkal, ott viszont nem sok jel utal a csökkenésre: utoljára egy éve változott a kamat, akkor emelkedett. Negyedik helyen Belarusz áll, ahol ugyancsak régóta küzdenek igen magas inflációval, olyannyira, hogy a teljesen elértéktelenedett bankjegyről most vágnak le jó néhány nullát, hogy újra használható pénzük legyen. A helyzet mindazonáltal gyorsan javul: júliusban volt 2 százalékpontos kamatcsökkentés.
A középmezőny
Ahol még igen magas, de 20 százalék a kamat: Angola, Mongólia, Mozambik, Uganda, Ukrajna, Brazília és Nigéria. Közülük az utolsó három súlyos gazdasági nehézségeivel magunk is foglalkoztunk az elmúlt időszakban, a magas kamat tehát náluk is súlyos gazdasági zavarokat tükröz. Kevéssel 10 százalék fölötti kamatot találunk Kazahsztánban, Egyiptomban, Kenyában és Oroszországban pedig épp 10 százalék, utóbbi gyorsan csökken, szeptemberben fél százalékos vágás volt. Az ország valószínűleg rövid időn belül teljesen alkalmazkodik az alacsonyabb olajárhoz és a szankciók sem fognak örökké tartani, így vélhetően további gyors csökkenés várható.
Másik véglet
Végül megnézzük a másik végletet is, azaz hogy hol van negatív vagy nulla, esetleg nulla közeli kamat. A rekorder Svájc -1,25 százalékkal, őt követi Svédország -0,5 százalékkal, majd Japán -0,1 százalékkal. Pontosan nulla a kamat az eurózónában és Bulgáriában, ennél mindössze öt század százalékkal több Dániában és Csehországban, 0,1 százalék Izraelben, 0,25 az Egyesült Királyságban, negyed és fél százalék közötti, azaz ha pontos értéket akarunk meghatározni, 0,375 százalék Amerikában. Fél és egy százalék közötti kamat sok helyen van, többek között nálunk is. Mindenesetre látszik, hogy az extrém alacsony kamatszint a legfejlettebb régiókban: Európában, Japánban és Észak-Amerikában van (Kanadában fél százalék).